На Андріївському узвозі продають історичну будівлю, де насправді жив Булгаков

У середмісті Києва продається будинок, розташований просто на Андріївському узвозі, навпроти Андріївської ж церкви: він має чимало таємниць, однією з яких є те, що саме вона стала домівкою для письменника, якого нині вважають одіозним

Продаж комерційної нерухомості Київ Андріївський узвіз
Будівля за адресою Андріївський узвіз, 38 має цікаву історію - тут мешкав меценат, який зберіг Києву Андріївську церкву, там саме оселився і письменник Михайло Булгаков

У середмісті Києва продається будинок, розташований просто на Андріївському узвозі, навпроти Андріївської ж церкви та біля початку вулиць Володимирської та Десятинної. Двоповерхова споруда нині слугує офісом та, на перший погляд, не є чимось цікавим. Але насправді вона має чимало таємниць: саме тут мешкав письменник Михайло Булгаков, а побудував споруду Андрій Муравйов - мандрівник, благодійник і колекціонер, єдина людина, що удостоїлася бути похованою всередині Андріївської церкви, якою він опікувався.

Ріелтори пишуть про будівлю сухо: площа 2 тис. квадратних метрів, розташована навпроти Андріївської церкви поряд з МЗС, Пейзажною алеєю та фунікулером. Всередині - ліфт, площа ділянки 12 соток, є паркінг на 12 автівок.

"Ідеально під консульство, посольство, офіс чи клініку", - додають ріелтори.

Ціну будівлі вони, однак, знають: її виставлено на продаж за 10 млн доларів. Це приблизно 5 тисяч за "квадрат" - ціна надвелика для Києва, і виправдовує її, хіба, розташування споруди.

Нині будівля обладнана всередині під офіси, і саме як офісне приміщення її продають власники
Нині будівля обладнана всередині під офіси, і саме як офісне приміщення її продають власники

Мешкали мандрівник та меценат Муравйов і Михайло Булгаков

Втім, будівля має цікаву історію і є пам'яткою архітектури, містобудування та історії місцевого значення. Звів її тоді ще прапорщик Харківського драгунського полку Андрій Муравйов у I половині ХІХ століття (точна дата невідома навіть Мінкульту), бо був зачарований київськими краєвидами. Москвич за народженням, він товаришував з елітою тогочасної імперії - Михайлом Лермонтовим, Олександром Грибоєдовим. А з Олександром Пушкіним якось майже не зустрівся на дуелі: той якось написав їдку епіграму на Муравйова, прочитавши її привселюдно.

До Києва Муравйов переїхав, як полишив військову службу, а ділянку землі викупив в удови полтавського поміщика й археолога Олександра Анненкова. Ще 1824 року той відкопав на руїнах Десятинної церкви скарб - золотий посуд і коштовні прикраси, привласнив усі знахідки й вивіз до Лубен. Трохи згодом поміщик потрапив до тюрми за виготовлення фальшивих асигнацій і помер, а землі та власність його розпродала вдова.

Андрій Муравйов зберіг для Києва Андріївську церкву, навпроти якої й побудував собі житло
Андрій Муравйов зберіг для Києва Андріївську церкву, навпроти якої й побудував собі житло

Муравйов відомий Києву передовсім тим, що зберіг для нащадків Андріївську церкву, навпроти якої жив. У 1858 році поставив просто перед іконостасом срібний ковчег, у якому була привезена з Італії частинка мощів св. Апостола Андрія. А згодом - випросив у царської родини, для якої проводив екскурсію церквою, шалену суму, 26 тис. карбованців, на ремонт храму: саме він зробив систему дренажу, завдяки якій церква і досі височить над містом. Згодом він став єдиною людиною, похованою у церкві: на 1-му поверсі цокольного об'єму, в стіні вчительської кімнати вмуровано плиту з написом про нього (за радянських часів її прикривали портретом Леніна).

Відомо, що після смерті власника будинок став прибутковим - себто, квартири в ньому здавалися в оренду. Одну з квартир винаймав вітчим письменника Михайла Булгакова, і родина жила тут досить довго, вже після того, як полишила інший відомий будинок на узвозі, той, де зараз розташований музей письменника. В радянські часи це була звичайна житлова будівля, а вже за незалежності її використовували як конторське приміщення. 2013-го в будинку спалахнула пожежа, і тоді, здавалося, він приречений - та власникові стало сили відремонтувати споруду.

Продають ресторан з унікальним мозаїчним панно

Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що у Києві виставили на продаж ресторан "Вітряк" (нині - "Mill Hub") на проспекті Глушкова. Він існує з 1967 року, і зберіг частину найперших інтер'єрних рішень та оздоблення. Та найціннішим є панно "Вітер" на його фасаді авторства київської художниці-шістдесятниці Алли Горської. Це єдина монументальна робота мисткині, що збереглася у столиці та, вірогідно, у світі: інші опинились в окупації та були знищені.

Також ми розповідали, що у центрі Києва виставлено на продаж будівлю ресторану кавказької кухні "Шах-Гранат". Він розташований на перехресті вул. Володимирської й Жилянської, у підвальному приміщенні дореволюційної будівлі, і мав цікаві традиції - символічні роги на столах, щоб пити вино, частина декору з Грузії тощо.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube