Масові звільнення призовників - фейк: як проходить мобілізація в Києві

Читать на русском

Центр протидії дезінформації наголошує, що роботодавці постійно комунікують з ТЦК, а масові звільнення є ворожою пропагандою

Читать на русском
Мобілізація в Україні
За законом, вручити повістки чоловікам можуть за місцем роботи

Центр протидії дезінформації наголошує, що роботодавці постійно комунікують з ТЦК, а масові звільнення є ворожою пропагандою

Масових звільнень чоловіків віком від 25 до 60 років, що підлягають призову на військову службу по мобілізації, у Києві немає. Про це повідомляє Центр протидії дезінформації в соцмережі Facebook.

За даними ЦПД, наратив про нібито «масові звільнення» розповсюджують російські мас-медіа. Але наразі говорити про масовість явища недоречно - тим більше, що підприємства ведуть і вели військовий облік військовозобов’язаних і до початку війни.

"Ворожі ЗМІ поширюють інформацію про те, що київські ТЦК зобовʼязали підприємства подати списки працюючих чоловіків віком до 60 років для постановки на облік у рамках загальної мобілізації. За словами пропагандистів, "на цьому фоні почалися масові звільнення" чоловіків з підприємств, - стверджують у Центрі. - Це маніпуляція, оскільки за законом юридичні особи – роботодавці вели і ведуть військовий облік військовозобовʼязаних працівників і відповідно здійснюють обмін інформацією з ТЦК".

Як мобілізують з підприємств

Слід зазначити, що інформацію про, нібито, хвилю звільнень з київських установ та організацій деякі ЗМІ почали розповсюджувати на тлі ухвалення Верховною Радою рішення про продовження воєнного стану та загальної мобілізації до 14 лютого 2024 року. Це було вже дев’яте голосування парламенту за продовження цих строків з початку війни.

За законом, вручити чоловікам повістки про явку до ТЦК можуть за місцем їхньої роботи. У працедавця є зобов’язання не тільки сповістити, а й проконтролювати явку працівника до Центру. Цей обов’язок наступає у разі отримання підприємством чи організацією від ТЦК повістки, де вказано, хто і на який час викликається.

У разі, якщо відповідне розпорядження було отримане роботодавцем, починає діяти певний алгоритм дій. Адвокат Андрій Карпенко пояснив його етапи:

  1. Видати наказ щодо оповіщення призовників і військовозобов’язаних про їхній виклик до ТЦК та СП;
  2. Довести наказ до відома призовників у частині, що стосується забезпечення їхнього прибуття за викликом до ТЦК та СП;
  3. У триденний строк надіслати копію наказу до ТЦК та СП;
  4. Проконтролювати результати сповіщення та прибуття призовників і військовозобов'язаних до ТЦК та СП.

"Якщо працівник відмовляється від підпису на наказі, яким його повідомляють про необхідність явки до військкомату – складається акт про відмову від підпису наказу в присутності трьох осіб і відправляють його до ТЦК", – зазначив адвокат.

Чи існує мобілізаційний план для установ

В ТЦК стверджують, що єдиного плану для підприємств та організацій не існує. Як повідомив речник Полтавського обласного ТЦК та СП майор Роман Істомін, керівники зобов’язані доводити про оповіщення до своїх підлеглих, і за потреби для їх зручності можуть навіть надати транспорт, та не більше за це.

"Але є такі керівники, які не хочуть виконувати ці розпорядження. У таких випадках законодавством передбачене адміністративне покарання за порушення правил військового обліку. Перший раз за правопорушення на посадових осіб накладається штраф від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3400 до 5100 грн), вдруге – від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 до 8500 грн)", – каже Істомін.

Зазначимо, в ЗСУ обіцяють, що непідготовлених людей на передову відправляти не будуть - всі пройдуть необхідне навчання. Чоловіків, що проходять строкову службу, також не будуть відправляти до зони ведення бойових дій - щоправда, їх можуть залучати до оборони території, що раніше вважалася мирною. Також пояснюють, що призову підлягають також жінки відповідних професій.

У четвер, 9 листопада, президент Володимир Зеленський підписав закони щодо продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації в Україні на 90 діб – до 14 лютого 2024 року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.