Кличко шукає миру з власником землі в Протасовому яру: проєкти рішень Київради

Читать на русском

Вже майже 20 років кияни борються за право гуляти у зеленій зоні Солом'янського району

Читать на русском
Кличко шукає миру з власником землі в Протасовому яру: проєкти рішень Київради
Останнє звернення щодо Протасового яру підписало 3897 киян

Вже майже 20 років кияни борються за право гуляти у зеленій зоні Солом'янського району

На сайті Київради було зареєстровано два проєкти рішень щодо Протасового яру. Одне стосується скасування рішень щодо передачі та продажу 16,4704 га земель під забудову, а інше – розроблення екологічного паспорта заказника та спроби мирно домовитися з власником землі – компанією «Протасів Яр», яка може мати відношення до мережі заправок WOG. Про це йдеться з публікацій на сайті Київради від 17 травня 2024 року. 

Згідно з першим проєктом, депутатам Київради пропонують визнати рішення про передачу та продаж 16,4704 га земель зеленої зони такими, що не відповідають інтересам громади Києва. 

Мова йде про два рішення – від липня та жовтня 2004 року, коли за часів мера Олександра Омельченка Київрада спочатку передала, а потім продала дві ділянки за 45,5 млн грн:

  • площею 14,87 га у кварталі вулиць Волгоградської, Докучаєвської, Протасів Яр та Солом'янської;
  • площею 1,60 га у кварталі вулиць Протасів Яр, Миколи Амосова і Солом'янської.

У 2004 році більшу частину цієї ділянки - 15,28 га позбавили статусу земель рекреаційного призначення та зробили так, що на них можна було будувати висотки. Зараз депутати Київради також пропонують визнати цей пункт не відповідним інтересам киян.

У другому проєкті рішення планується, що Київрада зробить заяву щодо статусу ландшафтного заказника. У ній йдеться про те, що землі продали з порушенням законів та без врахування громадської думки, яка була красномовною – ніяких забудов у зеленій зоні. Відомо, що з серпня 2004 року активні мешканці столиці почали відправляти звернення щодо недопустимості забудови та пікетувати Київраду.

Останній такий відкрити лист надійшов до міської ради у лютому 2024 року, тобто вже майже 20 років кияни борються за право гуляти у Протасовому яру. Останнє звернення підписали 3897 киян:

  • не допустити забудову схилів Протасового Яру,
  • здійснювати ефективний юридичний захист схилів Протасового Яру та врегулювання юридичних спорів навколо заказника «Протасів Яр»,
  • сприяти затвердженню Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Протасів Яр» та впорядкуванню території в форматі, що не шкодитиме природоохоронній функції території,
  • сприяти включенню зеленої зони Протасового Яру до Комплексної міської цільової програми екологічного благополуччя міста Києва на 2022-2025 роки, а також наступних цільових програм, що будуть розроблятись.

«Протести місцевої громади проти забудови Протасового Яру у 2019-2024 роках – це закономірний наслідок помилок, допущених Київською міською радою та виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у 2004-2005 роках», - йдеться в обох проєктах рішень Київради.

Щоб це виправити, пропонують розробити положення та екологічний паспорт для заказника та подумати, як можна мирно врегулювати суперечку з власником землі – фірмою «Протасів Яр».

Що сталося із землями зеленої зони

Нагадаємо, що 14 липня 2022 року Київрада вирішила, що 21,6859 га у Солом'янському районі стануть землями ландшафтного заказника «Протасів Яр». З них 16,5749 га були у приватній власності, а все інше – у користуванні Київзеленбуду.

«ТОВ «Протасів Яр» після ухвалення рішення...заявило про свою незгоду зі включенням належних йому земельних ділянок з кадастровими номерами 8000000000:72:210:0008, 8000000000:72:213:0031, 8000000000:72:210:0033 до складу заказника», - йдеться у проєктах рішень Київради.

Проблема з Протасовим Яром зазвучала гучніше після загибелі на фронті активіста Романа Ратушного. Відомо, що він разом із батьком захищали парк від забудовників. 

Роман Ратушний виступав за збереження зеленої зони.
Роман Ратушний виступав за збереження зеленої зони.

 

«2018 року Ратушний заснував ініціативу «Захистимо Протасів Яр», що за рік переросла у повноцінну ГО. Учасники організації борються проти забудови зеленої зони Протасового Яру», - писало видання «Заборона».

З власником землі потрібно було якось домовлятися, тому Київрада запропонувала земельний сервітут – це право користуватися чужою землею. У серпні 2022 року міська влада звернулася до суду з такою пропозицією та отримала зустрічний позов. Фірма «Протасів Яр» хотіла оскаржити створення заказника, неможливість забудовувати свою землю та скасувати зміни щодо розвитку зеленої зони столиці.

Що було у суді

З першої спроби Київрада програла. У грудні 2022 року суддя Господарського суду Києва Марина Літвінова відмовила столичним чиновникам за всіма пунктами. Та одночасно скасувала рішення про створення заказника.

Однак ситуація кардинально змінилася вже наступного року. У липні 2023 року троє суддів Північного апеляційного господарського суду обнулили рішення Літвінової та постановили, що кияни мають право вільно гуляти на приватних землях. 

Вони визначили, що у такому праві мешканці столиці не обмежені в часі, проте фірма «Протасів яр» звільняється від сплати земельного податку на понад 16 га своїх земель. Щобільше, судді не дали можливості власнику землі скасувати рішення про створення заказника.

Останнього власник землі стерпіти не зміг, та дійшов зі скаргою до Верховного Суду. Там вирішили, що не варто позбавляти компанію права судитися, та постановили, що суперечка про створення заказника має продовжитися у Північному апеляційному господарському суді. На середу, 22 травня 2024 року було призначено чергове засідання

Що відомо про власника землі

За інформацією аналітичної платформи YouControl, фірму «Протасів Яр» зареєстрували понад 23 роки тому у Києві. Її основний вид діяльності - надання нерухомості в оренду. Засновником компанії вказана кіпрська фірма "MOONCELL LIMITED", а бенефіціарами є кияни Сергій Лагур та Андрій Попов.

Нардеп Степан Івахів може мати відношення до компанії-власниці землі в Протасовому яру.
Нардеп Степан Івахів може мати відношення до компанії-власниці землі в Протасовому Яру.

YouControl вказує, що фірма "Протасів Яр" може мати відношення до бізнесу групи Континіум. Ця група компаній була створена у 1992 році Ігорем Єремеєвим, який загинув у 2015 році, та нардепом Степаном Івахівим. Основний прибуток групі приносять мережа АЗС під брендом WOG.

Інформатор писав, чи будуватимуть паркінг замість зеленої зони поблизу Протасового Яру в Києві.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.