За розрахунками вкладника, його 15 рублів 24 копійки перетворилися на 16,6 мільйона гривень. Це плата за користування чужими грошима – так вважав мешканець Києва.
У 1976 році на рахунку чоловіка в Ощадбанку було 15 рублів 24 копійки. У січні 2023 року він звернувся до суду, де просив, щоб банк та міністерство фінансів виплатило йому 16 мільйонів 651 тисяча 236 гривень.
Чоловік вважав, що це борг, який виник з 1992 року за «довготривале утримання та користування трудовими заощадженнями». Ці кошти мали виплатити коштом майна тих, хто «приймав рішення замість народу у період 1991 - 2022 рр.».
Вкладник заявляв, що він має законне право вимагати свої заощадження, а банк назвав «недобросовісним».
«Від інших громадян та громадських організацій були неодноразові звернення до Ощадного банку з вимогою повернути трудові заощадження. АТ «Державний ощадний банк України» не заперечував факту, що кошти знаходяться на іменних/особових банківських рахунках, але відмовляв та відмовляє до цього часу, повернути загальнонародну частку власності - трудові заощадження», - написано у матеріалах справи.
В міністерстві фінансів чоловіку нагадали, що у вересні 1996 року в обіг вели гривню. Після цього у всіх відділеннях Ощадбанку провели переоцінку залишків вкладів у співвідношенні 100 000 українських карбованців - 1 гривня. Загалом, українцям мали повернути 131, 96 млрд гривень вкладів.
«Після проведення грошової реформи залишки вкладів по особових рахунках вкладників було зменшено у 100 000 разів і вони стали складати незначні суми», - пояснювали у Мінфіні.
Інфляція 1990-х років «з’їла» майже всі накопичення. Через це у листопаді 1996 року був прийнятий закон «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України». Наразі цей закон досі чинний.
Згідно із ним, вклади відновлюються у співвідношенні 1 карбованець заощаджень на 1,05 гривні. Однак виплачувати компенсації держава буде тоді, коли на це будуть кошти. Починаючи з 2013 року та по теперішній час жодної постанови про виплату таких заощаджень Кабмін не приймав.
Щоб було з чого виплачувати вклади, після розпаду Союзу республіки узгодили поділити між собою активи та пасиви колишнього Державного банку СРСР. Однак перед цим, "союзна республіка" вилучила всі гроші з рахунків.
В Ощадбанку чоловіку відповіли, що вони знищили всі документи по радянських вкладах за спливом строків зберігання цих паперів. А у своїх електронних базах рахунку чоловіка не знайшли. Ситуацію могли б виправити документи самого вкладника, проте він мав тільки копію ощадної книжки. Компенсаційного рахунку, за яким вклад перевели у гривню, в нього не було.
Суддя Печерського районного суду Києва Галина Матійчук підтвердила, що чоловік має право вимагати свої кошти за законом про повернення вкладів.
«Компенсація громадянам України втрат від знецінення грошових заощаджень проводиться починаючи з 1997 року в грошовій формі за рахунок коштів Державного бюджету України та інших формах відповідно до законодавства, - йдеться у рішенні суду. - Заощадження повертаються поетапно, залежно від суми вкладу в межах коштів, передбачених для цього Державним бюджетом України на поточний рік».
Якщо в бюджеті немає статті про виплату вкладів, то Ощадбанку ні з чого буде повертати залишки по вкладах. Іншого порядку повернення вкладів немає.
Лише у період з червня 1998 року по квітень 2012 року уряд приймав постанови про виплати вкладів частинами. В народі їх називають, наприклад, «Юліна тисяча». Це кошти, які виплачувалися за радянські вклади урядом Юлії Тимошенко.
«Діючим законодавством прямо не передбачений обов`язок Кабінету міністрів України виділяти кошти в межах Державного бюджету для покриття витрат, пов`язаних із компенсацією заощаджень», - пояснила суддя.
Також суддя не знайшла розрахунків, за якими вкладнику мали повернути саме 16,6 млн грн. Тому у вересні 2023 року чоловіку відмовили у його позові.
Інформатор писав, що Ощадбанк відмовився віддавати клієнту депозит у сумі 2 402 долари.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.