Київрада планує повернути землі на Осокорках, які надала фірмі Медведчука та Столара: чому це важливо

Читать на русском

У липні 2005 року Київрада за часів мера Олександра Омельченка віддала в оренду на 25 років ділянку площею 40,24 га фірмі «АКАДЕМ-КЛУБ» під парк, й цим проєктом згодом зацікавився Віктор Медведчук.

Читать на русском
Осокорки, земля, забудовник, Київ
У правоохоронців була можливість повернути землю раніше

У липні 2005 року Київрада за часів мера Олександра Омельченка віддала в оренду на 25 років ділянку площею 40,24 га фірмі «АКАДЕМ-КЛУБ» під парк, й цим проєктом згодом зацікавився Віктор Медведчук.

Заступник міського голови Київради Петро Оленич 22 березня 2024 року повідомив, що суд стягнув 67 млн грн боргу з орендаря ділянки на Осокорках на березі Дніпра. Йдеться про фірму «Академ-Клуб». На цих землях, які надали за часів мера Омельченка, планували відселити людей та збудувати парк. Але через арешт Медведчука, який через кіпрську компанію був пов’язаний з цим проєктом, арештували компанії, проте не до кінця. 

У липні 2005 року Київрада під головуванням Олександра Омельченка віддала в оренду на 25 років ділянку площею 40,24 га компанії «АКАДЕМ-КЛУБ». Цю землю мали використати для «забудови та благоустрою території з відселенням мешканців, облаштуванням водно-ландшафтної зони і парку для суспільних потреб на території 11-го мікрорайону житлового масиву Позняки-Західні (с. Осокорки)». Раніше на цій території мали збудувати грузовий річковий порт та споруди по захисту Канівської ГЭС, але парк виявився більш цікавим проєктом.

«Департамент земельних ресурсів встановив наявність заборгованості з орендної плати у компанії і в інтересах Київської міської ради звернувся до суду. Господарський суд Києва задовольнив позов і стягнув заборгованість у розмірі близько 67 млн гривень. Також будемо ініціювати розірвання договору оренди», - повідомив Петро Оленич.

В Київраді підрахували, що орендар не врахував зміни до оцінки ділянок, тому: 

  • за 2017 році фірма заборгувала 2 млн 787 тис. 852,65 грн оренди;
  • за 2018 рік -20 млн 520 тис. 423,60 грн;
  • за 2019 рік - 25 млн 022 тис. 120,10 грн;
  • за 2020 рік -18 млн 732 тис. 406,85 грн.

У відповідь на це «АКАДЕМ-КЛУБ» пояснював, що податками займається податкова, а не Київрада. А у податкової до них немає жодних претензій, тому ніякого боргу не існує.

Що було у судах

У травні 2021 року суддя Господарського суду Києва Вікторія Джарти, донька колишнього міністра охорони навколишнього середовища та нардепа Василя Джарти, вирішила, що Київрада не повідомила орендаря про зміни. А той не повинен був «самостійно індексувати розмір орендної плати». Тому у стягненні боргу відмовила

Це рішення не змінилося після розгляду в апеляції, проте Верховний суд вказав, що судді однобоко оцінили докази Київради, тому справу направили на новий розгляд

На на території 11-го мікрорайону житлового масиву Позняки-Західні (с. Осокорки) хотіли збудувати парк.
На території 11-го мікрорайону житлового масиву Позняки-Західні хотіли збудувати парк.

 

Вже на новому колі розгляду суддя Господарського суду Світлана Чебикіна вирішила, що орендар має заплатити столичній раді 70 млн 282 тис. 065,43 грн.  До цієї суми входить не тільки сума боргу – 62,1 млн грн, а й інфляційні втрати, 3% річних та судовий збір за всі позови, які подавала Київрада. Це може бути не остаточним рішенням, і ймовірно, що суперечка затягнеться на довгі роки.

Однак це рішення цікаве не тільки тим, скільки коштів потрапить до бюджету столиці, стільки тим, що у Київради буде вагома причина розірвати угоду про оренду, тому що факт невиконання договору вже встановлений судом.

І це не вперше, коли фірму «АКАДЕМ-КЛУБ» намагалися позбавити можливості забудувати ласий шмат землі біля Дніпра. У 2007 році кияни, яких мали відселити заради побудови «водно-ландшафтної зони і парку» теж намагалися скасувати угоду Київради. Спочатку суд погодився з доводами людей, але згодом суди вищих інстанцій стали на бік забудовника

Наразі у Київради вже є готовий проєкт рішення, щоб позбавити компанію права на землю. Цікаво, чи вистачить сил довести справу до кінця.

До чого в цій історії Медведчук

Коли Київрада за часів мера Омельченко надавала землю в Осокорках в оренду, то компанію «АКАДЕМ-КЛУБ» пов’язували з «Укрбудом» Максима Микитася та бізнесменом Вадимом Столаром.

У 2019  році стало відомо, що власником «Академ-Клубу», «Осокорки-7» та «Орєст», які отримали землю на Осокорках та в районі затоки Берковщина на Дніпровській набережній, стала кіпрська структура Pilawer Limited Віктора Медведчука. На це вказала міжнародна група розслідувачів та журналісти проєкту Bihus.Info

 

У квітні 2022 року Медведчука арештували й згодом судді ухвалили рішення про арешт цих компаній. За цими ухвалами слідчі чи прокурори мали звернутися до реєстраторів, щоб ті зробили неможливим будь-які зміни у фірмах. Але не так сталося, як гадалося: чомусь ні прокурори, ні слідчі Державного бюро розслідувань до кінця арешт не довели, та пояснити свої дії не змогли.

До фірми "Академ-Клуб" може мати відношення колишній нардеп колишнього нардепа, співзасновника мережі ресторанів Carte Blanche В’ячеслав Константіновський.
До фірми "Академ-Клуб" може мати відношення колишній нардеп В’ячеслав Константіновський.

 

Користуючись цим, власники «Академ-Клубу», «Осокорки-7» та «Орєст» почали замінювати один одного. Зараз «АКАДЕМ-КЛУБ» може мати відношення до бізнесмена Валерія Міщенко та колишнього нардепа, співзасновника мережі ресторанів Carte Blanche В’ячеслава Константіновського.

Інформатор писав  про загадку пожежі під час повені на Осокорках в Києві: всі версії причин та винуватців.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.