Історикиня з Донеччини, що зараз викладає в Києві, допомогала переселенцям з Волновахи з ризиком для життя

Читать на русском

Людмила Панкрашова понад трьох десятиліть віддала школі, працювала учителем історії

Читать на русском
Людмила Панкрашова
Людмила Панкрашова

Людмила Панкрашова понад трьох десятиліть віддала школі, працювала учителем історії

“Уранішній дзвінок розбудив мене о 6.00. Телефонував водій шкільного автобуса. Він запитав: «Миколаївно, їхати за дітьми?» Таке питання ставив Геннадій Володимирович, коли щось траплялось з транспортом, тому я відповіла питанням: «Якісь неполадки?». І я почула: «Ні. Війна почалась…», згадує Людмила Панкрашова. 

Потім у школі організували пункт прийому евакуйованих з Волновахи: односельці зносили ліжка, дивани, постіль, ковдри, продукти харчування. У той день, 4 березня 2022 року в школі було п'ятеро жінок: три вчительки, медсестра та кухарка. Людмила згадує, що у школі смачно пахло свіжозвареним борщем, а спортивній залі перебували люди, що прибули з Волновахи. 

“Почався бій… Далі, як уві сні. Укриття, люди-односельці, що шукали порятунку в сховищі, безсонна ніч, вибухи…”, розповідає жінка.

Потрапити додому Людмила з донькою вже не могли. Зі школи вранці побігли до сестри, де ще 5 діб перебували в підвалі їхнього будинку разом з іншими сусідами. Допомога прийшла від МЧС Великої Новосілки. Саме рятувальники займались евакуацією. 

“Так ми 9 березня виїхали до Великої Новосілки, де нам надали тимчасовий притулок, погодували. Далі поїхали до Дніпропетровської області до знайомих, де прожили 4 місяці. Щодня надія швидко повернутись додому танула, ставало зрозуміло, що треба шукати роботу, хоча б тимчасову” ділиться Людмила.

До Києва приїхали влітку, тут було де зупинитись у родичів. І, ще раніше, гортаючи сайти вакансій для педагогів, Людмила каже, що побачила там можливість знайти роботу.

“Думка їхати за кордон якось зразу відпала: я маю бути тут, у своїй країні, продовжувати працювати за фахом”, розповідає жінка.

Людмила Панкрашова понад трьох десятиліть віддала школі, працювала учителем історії, а останні 4 роки ще й заступником директора з навчально-виховної роботи. Йти в іншу сферу – зрадити самій собі, каже вона.

“Постійно згадую, що на столі в кабінеті залишився відкритий підручник з історії України 10 класу, на ньому – окуляри, наче я вийшла на хвилину… Чи дочекаються вони мене?...”, розповідає жінка. 

Працювати з дітьми завжди цікаво, кожний учень/учениця – цілий неповторний світ, з ними відкриваєш таємниці історії, долаєш труднощі, постійно рухаєшся вперед. Історія особлива наука: артефакти, недосліджені джерела, документи – усе це захоплює. Головне для мене, каже Людмила, щоб мої учні мали історичне мислення, розуміли сутність речей, могли передбачати розвиток подій, мали власну думку й могли її відстоювати.
Працевлаштувалась на другий день по прибуттю до Києва. Головні труднощі, пов’язані з тим, що на руках не було трудової книжки, не всі документи були з собою. Я ж просто пішла на роботу, каже Людмила, й більше не повернулась додому. Проблемою було винаймати житло, укладати нові декларації з сімейним лікарем, також був брак одягу та предметів першої необхідності.

“Разом з тим я почала працювати в гарному колективі, який мене підтримав. Дуже вдячна директорці школи, яка в мене повірила, доручила відповідальну посаду”, ділиться Людмила.

Були й проблеми зі звільненням з попереднього місця роботи, бо жінка працювала заступником директора школи й у Києві також приймалась на цю посаду. Через те, що це адміністративні посади, на умовах сумісництва працювати не могла. Питання вирішилось, коли звернулась до Центру зайнятості, де спеціалісти допомогли оформити звільнення й працевлаштування.

“На майбутнє нічого не планую. Вірю в перемогу та дуже хочу додому. Знаєте: живу в Києві, працюю в столичній школі, а сниться Старомлинівська №2 і найрідніше, найкраще Завітне Бажання”, каже Людмила.

Аліна Авраімова

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.