Імітатор бурхливої діяльності чи дієвий орган: в Кличка створили раду, що опікуватиметься будинками під знесення

У Києві створили робочу групу із напрацювання додаткових механізмів збереження та захисту культурної та історичної спадщини: насторожує, що в ній майже немає представників від громадськості, а міська влада представлена довіреними особами, друзями і побратимами Віталія Кличка

Захист історичної спадщини архітектура Київ КМДА Київрада Кличко
Створенню Групи сприяв найгучніший скандал зі знесенням останнього року, із садибою Зеленських на вул. Кониського

У Києві створили робочу групу із напрацювання додаткових механізмів збереження та захисту культурної та історичної спадщини. Роль громадськості у ній не надто обтяжуюча: окрім посадовців КМДА та депутатів Київради, до неї увійшов аж один член Громадської ради при КМДА. Відтак, йдеться, радше, про координаційний допоміжний орган, створений у Київраді для діалогу з її власним виконкомом, КМДА - чи навпаки. Усі люди знайомі один з одним, всі мають спільні інтереси, чого б і не зібратись.

Загрози від "злобудовників"

Про перше засідання новоствореної групи пише єдиний її член, який не є ані посадовцем, ані депутатом - Геннадій Кривошея, очільник Громадської ради при КМДА. Цей орган є дорадчим, і за Кличка він зазвичай "освячує" ініціативи міської влади своєю участю чи публічним схваленням (а сам Кривошея є людиною, близькою до депутата Київради від "ЄС" Леоніда Ємця, його колишнім однопартійцем та помічником у Верховній Раді). Тож його участь у нинішньому форматі також є не випадковою.

"Потрібно чітко зрозуміти перелік таких об'єктів (культурної спадщини - Ред.), які є в Києві, незалежно від форм власності, і розуміти вся загрози, які сьогодні є перед цими об'єктами, зокрема від "злобудовників"; для прикладу є загроза руйнування чергового будинку на Кониського, 19 - і цей об'єкт має статус пам'ятки", - розповідає Геннадій Кривошея у Facebook.

На вул. Кониського за цією адресою - житловий багатоквартирний триповерховий будинок 1901 року побудови, зведений у стилі історизму із елементами неоренесансу, нині - закинутий та, скоріше за все, "призначений" забудовниками під знесення. Він дійсно є пам'яткою архітектури місцевого значення, охоронний номер №99. За іменем першого власника носить назву будинок штабс-капітана Рутковського, і 2019-го його виставляли на продаж за 1,5 млн доларів і намагалися обнести будівельним парканом.

Голова громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея (ліворуч) пише про ймовірну наступну жертву "злобудовників" - будинок штабс-капітнаа

Голова громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея (ліворуч) пише про ймовірну наступну жертву "злобудовників" - будинок штабс-капітна Рутковського

"Всі напрацювання та пропозиції робочої групи мають бути опрацьовані спільно з активною громадськістю та профільними незалежними експертами; Громадська рада готова окремо провести відповідний круглий стіл для узагальнення таких пропозицій. А пропозиції які будуть напрацьовані, мають бути у вигляді відповідних нормативно-правових актів; всі пропозиції мають бути зафіксовані, щоб в подальшому не допустити подібний руйнувать історичних будівель в Києві, як це сталося з садибою Зеленських", - зазначив Кривошея.

При цьому не вельми зрозуміло, чому пропозиції доноситимуть до громадськості вже пост-фактум, і чи може пам'яткоохоронна спільнота, наприклад, "ЦЕГЛА" вносити свої пропозиції до робочої групи. Адже посадовці можуть спеціально фокусувати увагу на одних об'єктах, і не помічати інші, розташовані буквально "через паркан" від перших.

Старостенко, Буділов, Ємець: знайомі всі персони

Цікаво, кого саме додали до складу групи. Це, передовсім, Ганна Старостенко, багаторічна заступниця Кличка і його довірена особа, Дмитро Білоцерковець - депутат від УДАРу (він вступив у пряме протистояння з очільником ТСК по Києву від центральної влади, Віталієм Безгіним, і є також ключовою для Кличка фігурою у разі протистоянь). Також до групи увійшов представник від "партнерів" з "ЄС" Петра Порошенка - Леонід Ємець, очільник Департаменту територіального контролю Михайло Буділов (його участь логічна) і керівництво Департаменту охорони культурної спадщини. Цікаво, що його директорку, Марину Соловйову, з діями якої асоціюють скандал з садибою Зеленських, встромили у середину списку, тоді як її заступницю винесли наперед.

Є низка технічних департаментів: містобудування і архітектура представлені Олександром Свистуновим, земресурси - Валентиною Пелих. З депутатів, крім Білоцерковця і Ємця, - опозиціонерка від Слуг народу Євгенія Кулеба, ще - голова комісії Київради з архітектури і планування міста Михайло Терентьєв. Інші депутати ("Голос", "Єдність", "Батьківщина") є союзниками влади, тож в цілому склад одноманітний, за виключенням Кулеби.

"Законодавство в частині збереження об'єктів історичної спадщини сьогодні дуже криве і недосконале. Але чекати, поки ВР прийме зміни - це дочекатись, поки позносять усі історичні будівлі у Києві", - зазначив у дописі про причини створення групи Леонід Ємець, тактовно змовчавши про те, що більшість дій щодо знесення історичних будинків санкціоновані міською владою (як і у випадку з садибою Зеленських).

Не можна виключати, що насправді діяльність групи буде зосереджено на дюжині-двох будівель, які належать недобросовісним власникам з числа "чужих" для нинішньої влади підприємців/забудовників. А гасити потенційні пожежі зі знесення будівель "своїми" - наприклад, лісопильні Сніжка на Подолі, яку буквально щойно почали зносити забудовники з "благословення" КМДА і Київради - будуть інші органи міської влади, навіть такі, що не є формалізованими.

Друзі Сергія Капліна та ренегати з "Нашого Краю": ким Громадська рада при КМДА поповнює ряди

Нагадаємо, Інформатор періодично пише про зміни у складі Громадської ради при КМДА. Так, навесні замість двох колишніх членів туди увійшли Сергій Юрчик від ГО "Комітет незалежних правозахисників Київщини" та Володимир Шоломицький з БО "БФ "Медична служба НМП України". Обидва у публічній політиці - люди не нові: перший був помічником і навіть уповноваженим екс-нардепа Сергія Капліна у ЦВК під час президентських виборів 2019 року. Другий - сам балотувався до Київради від "Нашого краю".

А ще в лютому ми писали про посилення конфлікту між центральною владою та керівництвом Києва. У відповідь на запровадження Тимчасової спеціальної комісії Верховною Радою у четвер, 22 лютого, у Київраді вирішили "дзеркально" створити Тимчасову контрольну комісію щодо взаємодії з центральною владою. Сам Віталій Кличко скаржиться у соцмережах на податки, які забирають у столиці, і "кошмарення" міської влади.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube