Підставою для позову, ймовірно, стало нагадування про активіста Романа Ратушного, що відстояв право громади Києва на Протасів Яр, у якому планував масштабно будуватися бізнесмен з Дніпра
Бізнесмен з Дніпра Геннадій Корбан подав судовий позов проти журналіста Юрія Макарова та редакції журналу "Український тиждень". Він просить спростувати публікацію медійника, у якій той пригадав обставини історії 5-річної давнини - про погрози з боку Корбана на адресу київського активіста та військового Романа Ратушного, що загинув на фронті. 2019-го той скаржився, що його, як активіста ініціативи "Захистимо Протасів Яр", залякують фізичною розправою, і навіть деякий час переховувався, бо побоювався за своє життя.
Про позов Геннадія Корбана до "Українського тижня" та особисто Юрія Макарова пише видання "Детектор медіа". Він надійшов 9 грудня 2024 року, розглядатиме його суддя Шевченківського райсуду Києва Ольга Юзькова. Про що йдеться у фабулі, невідомо: на порталі "Судова влада України" поки є лише згадка про сторони у справі та дані про призначення складу суду.
Сам Макаров вважає, що йдеться про публікацію в "Українському тижні", де він згадав ім'я Геннадія Корбана та давню історію, що мала місце ще у 2018-2019 роках. Тоді відомий столичний активіст Роман Ратушний, нині - загиблий на фронті, спочатку очолив громадську ініціативу "Захистимо Протасів Яр", а згодом - і створив однойменну громадську організацію. Корбану належить ТОВ "Дайтона Груп" - саме воно й планувало звести у зеленій зоні, на схилі три 40-поверхові будівлі.
Інформатор наводить повну цитату з тексту статті "Будівничі" Юрія Макарова на "Українському тижні". Ймовірно, саме через неї був поданий судовий позов Корбана, а відтак, зміст цього тексту має велику суспільну вагу і буде досліджуватися спеціалістами на предмет співмірності припущень та допущень, які зробив автор.
"Моя гіпотеза полягає в тому, що внаслідок особливостей галузі на такі проєкти зважуються бізнесмени характерної вдачі й виховання. Досить згадати характерний почерк Геннадія Корбана, коли він заходився перетворити на кам’яні джунглі Протасів Яр, шматок майже незайманого київського зеленого ландшафту. Місцевих активістів на чолі з Романом Ратушним команда високопрофесійного рейдера (що він навіть не приховував) обіцяла покарати, вбити, вивезти в ліс, затягати по судах і взагалі ускладнити життя. Результат ми знаємо: Роман загинув на фронті смертю хоробрих, Корбан переховується за кордоном від кримінальних переслідувань, а Протасів Яр залишився неушкодженим, але це радше виняток".
Сам Макаров у коментарі "Детектору медіа" зізнався, що в окремих репліках дійсно "перетиснув" - скажімо, там, де зазначив, що Корбан "переховується від правосуддя" (бізнесмен дійсно був позбавлений українського громадянства і перебуває за кордоном). Але каже, що сміливість тез у його тексті була викликана двома причинами. Перша - його давні дружні стосунки з матір'ю Ратушного, відомою письменницею Світланою Поваляєвою. Про погрози з боку забудовника, каже, дізнавався фактично з перших уст - тому й мав моральне право так висловитись.
"По-друге, попередній позов Корбана про "захист честі, гідності та ділової репутації" був саме проти Романа Ратушного. Тому, можна сказати, я опинився тут в гідному товаристві і спробую гідно цю справу продовжити", - каже Юрій Макаров, і додає - у разі, якщо десь перетнеться з Корбаном, готовий перепросити за слова про "переховування" (і вимагатиме від того вибачень за незручності загалом - для усіх киян).
Важливо: конфлікт навколо Протасового Яру був спровокований ще попереднім керівництвом Києва - а саме "молодою командою" мера Леоніда Черновецького. Справа про забудову парку тягнеться з 2007 року, коли Київрада перевела цю зону до території житлової та громадської забудови. Найцікавіші землі отримала в суборенду під будівництво компанія ТОВ "Дайтона Груп" з Дніпра. Почався конфлікт в забудовників та київської громади - останню та очолив юний активіст Роман Ратушний.
Молодик встановив, що до забудовника причетний бізнесмен Геннадій Корбан. Сам він, до речі, причетність до компанії заперечував. А у 2019-му Ратушний поскаржився на погрози фізичною розправою з боку бізнесмена. Він опублікував діалоги із, нібито, Корбаном, та звернувся по справедливість до новообраного тоді президентом Володимира Зеленського і тодішнього генпрокурора Руслана Рябошапки. Ці погрози так і не були розслідувані, а самому Ратушному на деякий час довелося навіть переховуватися - погрози він сприйняв цілком серйозно.
Протест міської громади проти забудови зрештою мав успіх. У липні 2020-го Київрада повернула Протасовому Яру статус території зелених насаджень загального користування, а свої попередні рішення визнала такими, що не відповідають інтересам громади Києва. "Дайтона Груп" спробувала скасувати це рішення в судовому порядку: головним аргументом забудовника було те, що рішення не підлягає скасуванню, бо воно вже "породило правові наслідки у вигляді права користування" ділянкою.
У квітні 2021-го Окружний адмінсуд столиці цей позов навіть задовольнив, але вже у вересні це рішення було скасоване в апеляції. Замість нього ухвалили нове: про відмову в задоволенні адміністративного позову. На початку січня 2022 року на бік Київради став і Верховний Суд. Відтак, вже 14 липня 2022-го Київрада підтримала створення ландшафтного заказника на території Протасового Яру.
Для Романа Ратушного захист рідного парку - а він мешкав поряд, "на Протасі" - стала буквально справою життя. На самому початку великого вторгнення російських загарбників молодий активіст став добровольцем до лав Збройних сил України: спочатку захищав Київ, згодом діяв на Сумщині та Харківщині. А загинув він, потрапивши у ворожу засідку, у бою під Ізюмом 9 червня 2022-го. До історичного рішення Київради про створення заказника на території Яру Ратушний не дожив трохи більше ніж місяць.
Нагадаємо, кияни не забули про справу захисту рідного міста, якій присвятив себе Роман Ратушний. Так, у столиці проводять фестиваль "Протасів Яр", присвячений пам'яті активіста. Причому заснувала цей захід сама ж громадська організація, яку розпочав Ратушний, за сприяння Міжнародного фонду "Відродження".
А буквально днями ми розповідали про те, що у гірськолижному спортивному комплексі “Протасів Яр” у середмісті Києва відкрився зимовий сезон 2024-2025. У порівнянні з минулими зимами тут мало що змінилося, крім одного важливого фактору - наявності відвідувачів, що зазвичай масово катаються тут на лижах та сноубордах. Наразі ж на території комплексу, як в пустелі - тільки замість піску сніг.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.