Хоч в Бучу, хоч в Мюнхен: у Києві перевізники-нелегали шукають пасажирів через оголошення, поки на них показово полюють

Інформатор виявив безліч оголошень на безкоштовних онлайн-майданчиках щодо перевезення пасажирів і за кордон, і в межах України

перевезення автобуси
"Сірі" перевізники можуть мати як цілком офіційний вигляд, так і здаватися просто мікроавтобусом, який нікого не везе

Українці ніколи так активно не користувались автобусними перевезеннями, як під час повномасштабної війни: за інформацією Міністерства відновлення, пасажиропотік за кордон у 2023 році в сім разів перевищив статистику 2021-го. Проте зростання кількості автобусів та маршрутів не вплинуло на якість, швидше, навпаки, тож, для підвищення безпеки та комфорту Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України навесні запустило реформу пасажирських автобусних перевезень. Вона має забезпечити якісний сервіс пасажирам та сприятливі умови для роботи легального бізнесу. Але поки мало що змінилося, і літній сезон подорожей, що вже добігає кінця, доводить: “сірі” перевезення зростають у геометричній прогресії. При цьому пасажири терпляче їдуть, бо їхати треба, а нелегальні перевізники не переймаються питаннями ані наявності необхідних документів, ані проходження техобслуговування машин, ані дотримання режиму праці та відпочинку водіїв.

Інформатор знайшов чимало оголошень від нелегальних перевізників в Інтернеті - як на профільних онлайн-майданчиках, так і просто у соцмережах. У Києві вони готові забрати пасажирів у будь-якому районі, звісно, обіцяють комфорт і машини будь-якої місткості. Найпопулярніші напрямки - Румунія, Болгарія, Німеччина, Молдова і навіть “шопінг-тури” до ринку 7 кілометр в Одесі.

Звісно, фахівці Укртрансбезпеки регулярно проводять рейди з виявлення “сірих” перевізників. Так днями інспектори відділу державного нагляду в Києві під час проведення перевірки зупинили пасажирський автобус VAN HOOL, що здійснював міжнародний регулярний рейс за маршрутом «Київ — Бургас». Виявилось що у водія немає не тільки схеми маршруту, а й дозволів від Румунії та Болгарії.

“За дане порушення інспектори Укртрансбезпеки склали акт на перевізника за ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», що передбачає штрафну санкцію у розмірі 34 000 грн”, - повідомляє Укртрансбезпека у своєму Telegram-каналі.

Але що таке 34 тисячі, коли середня ціна квитка - 2,5 тис. грн, а в автобусі до 40 пасажирів? “Непередбачувані витрати” окупаються майже миттєво. До того ж держава не отримує податків, а пасажирам ніхто не гарантує, що доїдуть вони цілими та неушкодженими.

До речі, часто такі перевезення становлять загрозу і для життя водіїв, які у гонитві за прибутком не встигають відпочивати між рейсами. За повідомленням Укртрансбезпеки, під час останнього рейду інспектори зупинили автобус MERCEDES-BENZ, який під виглядом нерегулярних пасажирських перевезень здійснював регулярні перевезення за маршрутом «Київ — Кишинів». У водія не було відповідного дозволу Республіки Молдови, проте було наочне порушення режиму праці та відпочинку. І перелік порушень, що виявляють під час таких перевірок, неосяжний: тут і відсутність договорів із замовником транспортних послуг, і документів про оплату транспортних послуг, і схеми маршруту, і розкладу руху, і таблиці вартості проїзду.

В Україні запустили портал автобусних перевезень

Нагадаємо, днями Інформатор розповідав, що в Україні діє портал автобусних перевезень — autobus.gov.ua. Він має підвищити якість та безпеку надання послуги. На порталі можна знайти 1 235 маршрутів. Зокрема, тут пасажири можуть обрати легального та перевіреного перевізника, спланувати безпечний маршрут, дізнатись, який пункт пропуску буде перетинати автобус та чи можна розраховувати на відсутність фізичних черг.

Крім того, ми писали, що на Київщині за перше півріччя 2024 року послугами перевізників скористалися 17 мільйонів пасажирів. За оцінками експертів, понад 10% із них – пільговики. Загалом наразі функціонує 549 автобусних маршрутів, які охоплюють території області та з’єднують їх із Києвом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube