Кабмін просять передати костел, який горів у 2021 році, католицькій громаді Києва: які є проблеми

Читать на русском

Відновити костел можна тільки провівши реставрацію будівлі. Релігійна громада згодна шукати меценатів, але спершу хоче отримати будівлю

Читать на русском
костел, Київ, пожежа, будинок музики, орган
На відновлення потрібні величезні кошти

Відновити костел можна тільки провівши реставрацію будівлі. Релігійна громада згодна шукати меценатів, але спершу хоче отримати будівлю

Петиція щодо передачі костелу святого Миколая у Києві релігійній громаді Римо-католицької церкви набрала понад 25 тисяч голосів. Хоча до кінця голосування ще залишається 12 днів. 

Ще у жовтні минулого року до уряду звернулись із проханням передати єдину неоготичну споруду столиці католицькій громаді. Пожежа, яка сталася у костелі у вересні 2021 року пришвидшила цей процес. 

Петиція вже зібрала необхідну кількість голосів.
Петиція вже зібрала необхідну кількість голосів.

«У радянські часи храм у католиків відібрали більшовики, а за незалежної України його так і не повернули власникам – релігійній громаді», - нагадала авторка петиції Людмила Филипович.

За її словами, передати будівлю храму мали 1 червня 2022 року. Однак цього не сталося і строки перенесли на 1 травня 2024 року.

«Для врятування пам’ятки архітектури було укладено Меморандум про співпрацю між релігійною організацією «Релігійна громада парафія святого Миколая Київсько-житомирської дієцезії римсько-католицької церкви у м. Києві» та Міністерством культури та інформаційної політики України», - йдеться у зверненні до Кабміну.

Йшлося про те, що після пожежі мали провести протиаварійні роботи, а для органістів побудувати новий «Будинок музики». Й тоді споруду передадуть релігійній громаді.

«Просимо забезпечити неухильне виконання розпорядження Кабінету Міністрів від 16 вересня 2020 року № 1203-р...та умов Меморандуму та передачу релігійній організації “Релігійна громада Парафія Святого Миколая Київсько-Житомирської Дієцезії Римсько-Католицької Церкви у м. Києві” об’єкта нерухомого майна - будівлі костелу Святого Миколая (м. Київ, вул. Велика Васильківська, 75)», - йдеться у тексті петиції.

Про що мова

Як пише сайт «Суспільне. Культура», релігійну споруду побудував архітектор Владислав Городецький за проєктом архітектора Станіслава Валовського. Будівництво тривало десять років — з 1899-го по 1909-й, і було профінансоване римо-католицькою громадою Києва. До середини 30-х тут відбувалися релігійні служби, а після настоятеля заслали на Соловки.

Близько 50 років у костелі розміщувався то склад, то архів. У 1979 році будівлю перепрофілювали в концертний зал, а орган фірми Rieger-Kloss в костелі з'явився у 1981 році. У 2008 році Міністерство культури оцінило його у 1,2 млн євро. 

Кабмін просять передати костел, які горів у 2021 році, католицькій громаді Києва: які є проблеми 2

 

Пожежа знищила орган.
Пожежа знищила орган.

З того часу будівлю костелу десятки років ділили між собою будинок органної та камерної музики та віряни римо-католицької церкви. Коли у 2019 році впала частина фасаду будівлі, почалися розмови про переїзд органістів у нове приміщення. Для цього стали підшукувати ділянку, але це нічим дієвим не закінчилося. Про переїзд знов згадали після пожежі у костелі у 2021 році

На той час міністр культури Олександр Ткаченко закликав всіх долучатися до збору коштів на відновлення костелу. Відомі компанії пожертвували понад 20 млн грн. Але після протиаварійних робіт стан будівлі жахливий

Кабмін просять передати костел, які горів у 2021 році, католицькій громаді Києва: які є проблеми 4

 

Після аварійних робіт потрібно проводити реставрацію. Фото - сайт Хмарочос
Після аварійних робіт потрібно проводити реставрацію. Фото - сайт Хмарочос

У Національному будинку органної та камерної музики критично оцінили терміни побудови нового будинку музики до червня 2022 року. До речі: музична установа досі є балансоутримувачем костелу.

«Це апріорі неможливо. Крім того, що потрібний майданчик для цього, необхідно розробити проєктно-кошторисну документацію, на це знадобиться дуже багато часу та коштів», - казала у листопаді 2021 року виданню Фокус на той час директорка Національного будинку органної та камерної музики Тетяна Стахурська. 

Це не єдиний приклад, коли релігійна громада діліть одне приміщення разом із музикантами. У Дніпрі в серпні 2010 року за мировою угодою обласна рада передала релігійній громаді московського патріархату приміщення колишньої Брянської церкви. У 1987 році в споруді встановили орган і з того часу там розміщувався Будинок органної та камерної музики. 

У Дніпрі органний зал теж знаходиться у приміщенні церкви.
У Дніпрі органний зал теж знаходиться у приміщенні церкви.

Через те, що передача пройшла не так, як цього вимагає закон – не через голосування депутатів на сесії, а через позов до суду, це рішення намагалися оскаржити. Наразі, органний зал продовжує працювати та запрошує відвідувачів на концерти. http://www.domorgan.dp.ua/kontserty/afisha

Інформатор писав, що на столичному Подолі спалахнула масштабна пожежа, горіла історична будівля.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.