Міські посадовці кажуть, що панікувати та робити масові запаси продовольства чи питної води не варто, втім, фахівці-енергетики стверджують, що строки ремонтної кампанії вже зірвано, а Київ може покладатися лише на ефективність роботи ППО та швидкі рішення із встановлення генеруючого обладнання
Тема відключення світла стала однією із найбільш дискусійних серед киян. Мешканці столиці, яким вже зараз вимикають електроенергію за критичними графіками - по сім годин без світла, дві зі світлом, бояться, що наближення холодів спровокує енергетичний колапс. З огляду на такі розмови у суспільстві, влада Києва поспішила заспокоїти людей, запевняючи, що жодного апокаліпсису не буде. Утім, добре підготовлені та забезпечені необхідними енергетичними приладами, кияни краще зможуть підготуватися до зими і пройти її комфортніше. За найгіршого сценарію - світло у домівках киян взимку буде лише декілька годин.
Про те, як Київ готується до опалювального сезону, і чи будуть його мешканці зі світлом, розповів секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко. За його словами, киянам однозначно не варто панікувати, скуповуючи питну технічну воду чи продовольство, а от виконати домашнє завдання щодо підготовки до зими варто всім. Бондаренко радить замінити лампочки на енергоощадні, забезпечитись павербанками та загалом "увімкнути" режим економії електроенергії. Ці кроки, за його словами, дещо покращать ситуацію в енергосистемі Києва.
"Нам необхідно виконати домашнє завдання безпосередньо у своїх домівках. Це, перш за все, заміна лампочок на менше споживання, це закупка відповідних повербанків, це перехід на економію електроенергії, зміна логістики впродовж дня і ночі", - повідомив Бондаренко у коментарі телеканалу Київ.
Секретар міської ради Києва також запевнив, що столична влада підготовлена до різноманітних варіантів розвитку подій з відключеннями світла взимку. Утім в одному з них можна бути впевненим - апокаліпсису не буде точно.
"Ми готуємось до різних сценаріїв, ми це маємо розуміти, але апокаліпсису станом на зараз ніхто не планує. Тому ставати у черги в магазини й запасатися питною технічною водою, великим обсягом продуктів харчування - цього наразі робити не потрібно. Кожне домогосподарство, кожна родина має виходити з того, і про це відверто говорить директор ДТЕК і "Укренерго", що у найгіршому сценарії під час опалювального сезону взимку світло в домівках буде декілька годин. На це ми маємо розраховувати і, відповідно, під це підлаштовувати свою логістику", - запевняє Бондаренко.
За словами заступника мера Києва Петра Пантелеєва, у столиці вже відновлено понад 60% пошкодженої через російські обстріли енергоінфраструктури. У числовому вимірі мова йде про дві третини ураженого окупантами енергообладнання. Ремонти тривають далі.
Заступник мера підкреслив, що пошкоджене обладнання замінюється новим, набагато сучаснішим та ефективнішим за старі радянські зразки. При цьому відновлення відбувається за найбільш сучасними технологіями.
"Зараз дві третини - відновлено. Важливо те, що застосовуються найсучасніші європейські технології і обладнання. В результаті, енергетичні об’єкти міста, що будувались переважно в радянський період, отримують модернізацію і стають набагато ефективнішими", - повідомив він.
Втім, фахівці з енергетики не настільки оптимістичні у прогнозах щодо життєздатності енергосистеми. За словами виконавчого директора ДТЕК Дмитра Сахарука, в Україні майже повністю зруйнована теплова генерація. 90 відсотків ТЕС не працюють, а ситуація з пошкодженням та руйнацією енергооб'єктів значно гірша, ніж це було у минулих роках. Окремі ТЕС, як от Курахівську, зможуть відновити лише після завершення війни через її абсолютну близькість до лінії фронту. До зими, у кращому варіанті, вдасться відновити лише половину знищених РФ енергооб'єктів.
"Зараз руйнувань у 4–5 разів більше, ніж взимку 2022–2023. Тоді ДТЕК відновив 10 енергоблоків за $110 млн. Зараз потрібно $350–400 млн. За оптимістичним сценарієм, ми зможемо відновити до зими 50% того, що було зруйновано", - пояснив Сахарук під час дискусії на KIEF Talks, тези якої передає Forbes.
Сахарук зазначив, що в середньому по Україні дефіцит електроенергії сягає від 2 до 4 ГВт. При цьому на сході України дефіцит електроенергії більший, ніж на заході. Частково проблема у тому, що ворог зруйнував розподільчі станції, якими електроенергія з АЕС у західних регіонах перетікала у східні. Утім саме в Києві проблеми з електроенергією стоять особливо гостро.
"Найгірша ситуація в Києві, оскільки в столиці багато критичної інфраструктури, яку не можна вимикати. Світло в Києві подається за графіком: сім годин без світла, дві години зі світлом", - каже він.
Якщо столиця не матиме ППО у достатній для захисту енергооб'єктів кількості - жодне відновлення не допоможе. За словами Сахарука, кожна атака РФ супроводжується 4-5 прильотами по енергетичних об'єктах, тож ворог може легко зруйнувати відновлені об'єкти. Іншим способом розв'язання проблеми з енергетикою стане будівництво нових об'єктів генерації. Однак великі корпорації не погодяться надати кредити ДТЕКу, який має заборгованість.
"Друга умова – це створення можливостей для будівництва нової генерації. Великі інвестиційні проєкти завжди будуються за кредитні кошти. Зараз обслуговувати свої борги у валюті можуть лише державні компанії. Приватні цього робити не можуть через обмеження НБУ. Компанії ДТЕК мають валютні борги, які розміщені на Лондонській біржі. Ми зараз фізично не можемо платити за цими боргами", - пояснює Сахарук.
Взимку дефіцит електроенергії торкнеться всіх, відключень світла не вдасться уникнути. Масштаб цих відключень, за словами голови правління "Укренерго" Володимира Кудрицького, залежить від двох факторів - російських ударів по енергетиці й ремонтної кампанії. Сподіватися на децентралізацію генерації при цьому не варто.
"Децентралізована генерація не допоможе цієї зими. ЇЇ потрібно було почати будувати в лютому 2023-го, щоб на початку цієї зими ми отримали сотні мегават нової генерації. Якщо почнемо будувати зараз, то матимемо збудовані пілотні проєкти до початку зими 2025–2026. Реалізація таких проєктів – 1,5–2 роки", - повідомив Кудрицький.
Радниця прем’єр-міністра України з питань енергетики Наталія Бойко повідомила, що урядовці працюють над максимальним спрощенням процедур ввезення в Україну енергообладнання. За її словами, паралельно йде спрощення містобудівних, економічних та інших норм будівництва, щоб процес будівництва нових енергооб'єктів пришвидшився.
"Зараз уряд спрощує все, що стосується імпорту енергетичного обладнання, щоб його можна було максимально швидко і без обмежень ввозити в країну. Паралельно з тим ми говоримо про нові проєкти. Мабуть, запізно, але краще зараз, ніж наступного року. Спрощуємо містобудівні, екологічні й інші норми для будівництва такої генерації", - повідомила Бойко.
Мешканці Києва нервують через несправедливі відключення електроенергії у столиці. Окремі кияни не соромляться здавати у ДТЕК адреси будинків-щасливчиків, яким електрику або не вимикають взагалі, або відключають ненадовго. Своє обурення мешканці столиці залишають прямо під дописами ДТЕК у соцмережах, вимагаючи погасити світло землякам.
Довготривалі відключення світла також стали причиною збільшення міграції за кордон протягом травня і червня 2024 року. Фахівці ООН запевняють, що міграція українців пришвидшилась і ключова причина цьому - відключення електроенергії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.