Один з корпусів колишнього Бактеріологічного інституту - це копія будівлі інституту Луї Пастера в Парижі. Перед повномасштабним вторгненням споруду обіцяли відновити.
На Байковій горі у Протасовому яру знаходиться закинута будівля колишнього Бактеріологічного інституту. Її ще називають «Храмом науки». Це палац ХІХ століття та пам’ятка архітектури. Палац був збудований у 1896 році за кошти українських меценатів за рекордні строки – всього за шість місяців. Про це розповів києвознавець Кирило Степанець.
«На початку 90-х років ХІХ сторіччя у Парижі з'явився дослідницький інститут Луї Пастера, який став передовим дослідницьким закладом в Європі в галузі біології. Київський меценат Лазарь Бродський мріяв про те, аби зробити своє місто не гіршим за європейські столиці», - йдеться у повідомленні девелоперської компанії А Development.
Як розповів Кирило Степанець, зовні та й усередині ця будівля більше скидається на справжній палац, ніж на клінічну установу. Київські меценати, які свого часу вклали гроші в будівлю Бактеріологічного інституту, не поскупились на його оздоблення.
«Одночасно в будівлі могло працювати понад сотню медиків. Вони займались дослідженням нових вакцин та одночасно прищеплювали людей. Одним з очільників цього інституту став відомий в Києві професор Підвисоцький. Його ім'я зараз носить вулиця на Печерську», - повідомив києвознавець.
З часом, бактеріологічний інститут було реформовано в інститут вірусології. Для цього побудували нові корпуси, а стару будівлю перестали використовувати.
У жовтні 2013 року Київрада надала приватному акціонерному товариству «БІОФАРМА» дозвіл на оформлення землевідводу для двох ділянок – на вул. Миколи Амосова, 9 та 16. Там й знаходиться історична споруда. Землю надавали в оренду на 10 років за фактом того, що нерухомість на ній належала компанії.
«Біофарма» входила до сфери впливу інвестиційної групи UFuture колишнього нардепа Василя Хмельницького, допоки у 2019 році товариство не ліквідували. Тому у нерухомості з’явився новий власник.
У грудні 2015 року Мін’юст зареєстрував фірму «АСТРУМ ХОЛД». На неї оформили нерухомість по вулиці Амосова, 9 та 16. Але головний власник нікуди не подівся – серед засновників «Аструма» був все той же «А ДЕВЕЛОПМЕНТ».
Перед початком повномасштабного вторгнення – 17 лютого 2022 року, А Development визнала, що «декілька десятиліть будівля не використовувалась за призначенням і потроху занепадала». Але обіцяли, що скоро все зміниться.
«Незабаром на неї чекає реставрація, а територія навколо буде ревіталізована. Над концепцією нового життя для легендарної будівлі працює досвідчена команда архітекторів AVG, з якою ми вже відновили частину історичних корпусів колишнього заводу Арсенал», - йдеться у повідомленні девелоперської компанії.
В рекламному матеріалі про свої здобутки, компанія Хмельницького розповіла більше про плани щодо «Храму науки».
«Ми налаштовані зберегти все оздоблення і зробити пам’ятку загальнодоступною. Це буде громадський простір з низькоповерховою забудовою навколо: житло бізнес-класу, офіси та комерційні приміщення», - такі були плани напередодні великої війни.
Через вторгнення їх довелося відкласти, але з часом у прокуратури виникли питання щодо землі під пам’яткою.
З даних судового реєстру відомо, що у Солом`янської окружної прокуратури міста Києва є питання до «Аструм Холд» на 2,2 млн грн. Ці вимоги розділили на три позови, які подали до Господарського суду Києва.
Компанію Хмельницького звинувачують у несплаті орендної плати. За даними з реєстру, коли «Аструм Холд» у 2021 році став власником «Палацу науки» площею 13341,5 м кв., то нібито не оформив з Київрадою угоду про оренду 5,0747 га під спорудами. Через це бюджет ймовірно не отримав 994 тис. 692,32 грн.
Прокурор просив до винесення рішення накласти арешт на пам’ятку та заборонити її продавати. Але суддя не погодився та арешт на палац не наклав. За іншим позовом та ж Солом`янська окружна прокуратура заявила вимоги до «Аструм Холд» на 1 млн 065 тис. 639,36 грн. Засідання по цій справі призначили на 1 березня. По третьому позову претензії прокуратури були скромніші - 182 тис. 051,79 грн. Всі ці справи тільки почнуть розглядати.
Інформатор писав, що спорудою в Музейному провулку у Києві зацікавився львівський бізнесмен Григорій Козловський.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.