Під недобудом ТРЦ на Поштовій площі, що стоїть закинутим з 2012 року, потрібно проводити тривалі археологічні розкопки, але будь-хто з археологів не погодиться працювати під важкими плитами, що тримаються на тимчасових будівельних опорах
Під недобудованою спорудою ТРЦ на Поштовій площі, що стоїть закинутою з 2012 року, потрібно проводити тривалі археологічні розкопки. Наразі продовження будівництва там заборонено Верховним судом, і уся конструкція над знахідками, що вже зроблені там дослідниками, тримається на тимчасових будівельних опорах. Але археологам потрібно заглибитись ще на 10 метрів, щоб пересвідчитись, що під площею на місці будівництва немає інших археологічних знахідок.
Про дослідження археологів під Поштовою площею розповів у інтерв'ю виданню РБК-Україна краєзнавець, керівник Державного історико-архітектурного заповідника "Стародавній Київ" Роман Маленков. Він нагадав, що археологічні знахідки на місці майбутнього ТРЦ зробили випадково у 2012 році, коли забудовник щойно почав роботи. А проведення досліджень вимагає закон.
"Тут всюди – архітектурний шах Подолу. І під час розкопок археологи знайшли там залишки старого Києва до 12 століття. Це в основному дерев'яні колоди, були також керамічні знахідки, які передали в різні музейні фонди", - зауважив києвознавець.
Вже у 2018 році Верховний суд розірвав договір із забудовником ТРЦ, і заборонив продовження будівництва. Станом "на сьогодні" усі знахідки, які не можна транспортувати - дерев'яні колоди тощо - досі перебувають під сподом Поштової площі, та накриті зверху плитами, що тримаються на тимчасових опорах будмайданчика. І ця, підземна, частина є пам'яткою археології національного значення, якою опікується Мінкультури. Щоб бодай щось зрушило з місця на Поштовій, потрібно, щоб свій висновок по пам'ятці дали археологи.
"А Інститут археології каже, що для цього треба провести археологічні дослідження до кінця. Там ще на 10 метрів вглиб копати треба. Але невідомо, на скільки розраховані ті тимчасові будівельні опори. Вони ставилися на півроку. Археологи кажуть: ми не можемо там копати, там небезпечно. Та й будь-кому там знаходитись небезпечно, проводити екскурсії – тим більше", - зауважив Роман Маленков.
Крім того, києвознавець зауважив, що будинок поштової станції, що також розташований над розкопками, потрібно реставрувати. Перед цим, додав він, споруда проходитиме експертизи.
Нагадаємо, у травні 2024 року, коли громадськість жваво обговорювала небезпеку для Поштової площі від її поточного статусу, автор проєкту та архітектор Андрій Миргородський розповів у інтерв’ю Інформатору, яким є найгірший сценарій техногенної катастрофи на Поштовій площі, як її відвернути і чому в публічному просторі з’явилася версія з опорою "скляного мосту" та Хрещатим ручаєм. Він каже: провина за те, що Поштова площа перебуває у нинішньому стані, лежить саме на громадських активістах, які домагалися зупинки будівництва, та й будь-яких робіт на локації.
Також ми писали, що напочатку 2023 року державні аудитори попереджали Віталія Кличка про проблеми на Поштовій площі. Тоді вони проводили комісійний огляд незавершеного ТЦ, що розташований під сподом площі, та виявили, що будівельники недовиконали роботи з гідроізоляції, водовідведення та пониження рівня ґрунтових вод. Крім того, на вже встановлених конструкціях під площею знайшли ознаки корозії металу та руйнування захисного шару бетону.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.