Президент запропонував встановити монумент гетьману на бульварі Шевченка, де міська влада вже планує фонтан за кошти "Фармаку"
Президент Володимир Зеленський розповів про наміри встановити пам'ятник гетьману Івану Мазепі в самому серці Києва - на місці, де понад десять років тому повалили монумент Леніну навпроти Бессарабського ринку. Столична влада на тому самому постаменті наполегливо просуває власний проєкт - фонтан у псевдоісторичному стилі, фінансувати який взялась фармацевтична компанія "Фармак".
Своє бачення майбутнього цієї знакової локації президент висловив після відкриття погруддя Мазепи у Лаврі. Зеленський сказав, що масштаб постаті гетьмана вимагає повноцінного монументу у столиці - і місце для нього давно існує.
"Масштаб цієї постаті заслуговує на повноцінний пам'ятник у столиці нашої держави. Вважаю, що ідеальне місце для нього існує. Існує з грудня 2013 року на бульварі Шевченка. Я впевнений, там де Ленін впав, там міцно стоятиме Мазепа", - заявив Володимир Зеленський.
Грудень 2013-го - це не випадкова дата. Саме тоді під час Революції Гідності кияни повалили пам'ятник Леніну, що простояв на перетині Хрещатика й бульвару Тараса Шевченка майже сім десятиліть. Відтоді постамент із лабрадориту слугував лише майданчиком для тимчасових художніх інсталяцій, а на його верхівці закріпили тризуб.

Ідею з фонтаном на Бессарабці реанімувала фармацевтична компанія "Фармак", яка запропонувала профінансувати благоустрій скверу з нагоди свого 100-річчя. Вартість робіт становитиме 51,9 млн грн - понад мільйон євро. КМДА поставилась до ідеї схвально - тим більше, що на засіданні Ради безбар'єрності міський голова Кличко назвав "класичний київський фонтан" "найбільш нейтральним рішенням" для цього простору.
Проте концепція "нейтрального" облаштування одразу викликала критику. Голова Українського інституту національної пам'яті Олександр Алфьоров назвав такий крок "небезпечним" та "безвідповідальним". Алфьоров переконаний, що локація повинна мати глибокий державницький зміст, і запропонував встановити на місці Леніна пам'ятник гетьману Павлу Скоропадському.
Суперечка навколо порожнього постаменту - це питання про те, як Київ хоче прочитати власне минуле. Монумент Леніну з'явився тут у 1946 році і простояв 67 років, ставши ключовим ідеологічним символом міста. Демонтаж під час Майдану перетворив це місце на точку символічного переосмислення.
Концепція "нейтрального" благоустрою викликала обурення серед лідерів думок та активістів. Основна претензія - відсутність ідеологічного змісту в одній із найважливіших точок Києва.
Столична влада навіть провела два соціологічних опитування щодо майбутнього цього місця - і обидва зафіксували підтримку фонтану майже 80% киян. Попри критики наполягають, що символічна вага цього місця надто велика, щоб обмежитися декоративним рішенням.