Хто вб'є музейника, потрапить в рай: археолог з Києво-Печерської лаври розповів, як УПЦ завдала збитків музею на десятки мільйонів

Читать на русском

За період з 2002 по 2008 роки в лаврі без археологічних досліджень побудовали 16 великих корпусів, лише третина з них мала дозволи від Мінкульту

Читать на русском
Конфликт у Києво-Печерській лаврі
Археолог розповів про шкоду культурній спадщині, нанесену безконтрольною забудовою

За період з 2002 по 2008 роки в лаврі без археологічних досліджень побудовали 16 великих корпусів, лише третина з них мала дозволи від Мінкульту

З 2002 по 2008 роки на території Нижньої лаври було незаконно побудовано 16 великих корпусів. Всі роботи проводились без належних археологічних досліджень, через що державі нанесено збитки, що оцінюються в десятки мільйонів гривень. Мова про території всередині Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, де розташовано православний монастирський комплекс Української православної церкви на правах оренди.

Як розповів завсектором археології у Національному заповіднику Сергій Тараненко в рамках проєкту "Історія без міфів", забудова проходила в середині "нульових". Причому всі корпуси зводилися без проведення обов'язкових археологічних досліджень. А деякі - ще й без дозволів.

"Приблизно третина мала дозвільні документи на будівництво від Мінкульту, а інші - без документів взагалі. В основному, йдеться про будівлі господарського призначення, готель та овочехранилища. Частина з них, що була зведена найраніше, - знаходиться над Дальніми печерами. Ця територія є взагалі найменш дослідженою (археологами - Ред.)", - зізнався Сергій Тараненко.

Археолог наводить приклад: якраз над Дальніми печерами в прадавні часи була зведена перша дерев'яна церква, з якої починався монастир. Її залишки також могли зруйнувати в ході будівельних робіт. Причому знайти її не було б проблемою - адже ґрунт на пагорбах Печерська добре зберігає археологічні рештки.

Десятки мільйонів гривень збитків

Фахівець нагадує, що прямо зараз на об'єкті працює комісія, утворена Національним заповідником. Вона діє з липня, і повертає у державне користування корпуси, що звільняють священники. Станом на вересень під контроль заповідника повернули вже 13 об'єктів. Крім того, комісія фіксує збитки, нанесені діяльністю УПЦ. Тут, на думку фахівця, є сенс говорити і про збитки від самої забудови без належних археологічних досліджень.

"Мова про десятки мільйонів гривень нанесеної шкоди культурній спадщині. Річ у тім, що кожен метр культурного шару коштує грошей, залежно від періоду, якого він стосується, є відповідна "сітка". Вибачте за цинізм - але у всього є своя ціна. Можливо, вони (комісія - Ред.) буде подавати в прокуратуру документи на московський патріархат, може, й на самого Павла (митрополит УПЦ Павло, намісник Києво-Печерської лаври - Ред.)", - стверджує Тараненко.

"Була понятійна домовленість: туди не ходити"

Цікаво, що, за словами археолога, його колеги, які працювали в заповіднику ще за часів Віктора Януковича, розповідали про негласні вказівки від центральної влади "не ходити до Нижньої лаври". Також, за непідтвердженими даними, за часів президентства Януковича вся територія заповідника готувалася до передачі монастирю.

"Я питав в колег - казали: нас не пускають. Бо є вказівка нічого не робити, не ходити туди. Хто, як - письмово ніхто таких вказівок не дає. Просто була негласна понятійна домовленість: верхня частина музейна, нижня - (священників)", - зазначив Сергій Тараненко.

Втім, за його словами, деяких фахівців все ж допускали до роботи на території Нижньої лаври. Передовсім, це стосується Служби моніторингу підземних споруд, що займається спостереженням за рівнем ґрунтових вод та слідкує, щоб не виникало аварійних ситуацій.

"Камінням, звісно, нікого не закидали. Хоча старожили розповідали, що, коли вони (священництво УПЦ - Ред.) захоплювали корпуси, які їм не належали, - археологічні колекції викидалися у вікно. Тоді навіть до крові доходило... А мій начальник чув фразу від Павла: "хто вб'є музейника - потрапить в рай". Я питаю, то може, там що (заяву - Ред.) - каже, я в прокуратуру повідомляв, та там серед натовпу стояли депутати Верховної Ради", - резюмує археолог.

Дивна поведінка монахів та священників

Нагадаємо, що останнім часом священництво в Києво-Печерській лаврі відзначилося дивною поведінкою. 6 грудня монах Володимир вистрибнув голяка з корпусу №99, після чого намагався потрапити до інших насельників. На допомогу монахові викликали "швидку", його доправили до міської клінічної лікарні №17.

А 12 грудня Державна прикордонна служба повідомила про затримання на кордоні з Молдовою клірика УПЦ, який до цього служив протоієреєм в казначействі Києво-Печерської лаври. Він намагався нелегально перетнути державний кордон у складі групи з чотирьох осіб, ще й "позичив" церковний одяг двом побратимам по перетину.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.