У лютому 2022 року 19-річний київський студент Ілля Лорткіпанідзе вирішив захищати Київ зі зброєю в руках, а коли натрофеїв дефіцитні боєприпаси, то одразу зацікавив правоохоронні органи.
Від 3 до 7 років позбавлення волі вимагали для добровольця, який став на захист Києва та затрофеїв російську зброю. Шість слідчих поліції та одинадцять прокурорів взялися розслідувати «злочин» й не зупинилися навіть після виправдувального вироку та його перевірки в апеляції. Справу, яку можна – як кальку – накласти на багатьох захисників, які стали до зброї у 2022 році буде вивчати Верховний Суд. Про цю історію 16 квітня 2024 року розповів на сайті «Дзеркало тижня» юрист Ярослав Василькевич.
25 лютого 2022 року 19-річний київський студент Ілля Лорткіпанідзе взяв до рук зброю й став на захист столиці, долучившись до одного з добровольчих формувань.
«З 28 лютого до 4 березня брав участь у боях на Київщині, захищав Гостомель, Ірпінь і Бородянку. До речі, в одному із сюжетів телемарафону «Єдині новини» наочно видно, як за участі добровольця Лорткіпанідзе відбулося захоплення ворожої бронемашини «Тигр», - розповів полковник у відставці, юрист Ярослав Василькевич.
Згодом молодий чоловік воював на Чернігівщині, де як трофеї захопив боєприпаси — патрони калібру 7,62х39 та 9х18 (загалом 112 штук), промислово виготовлені постріли ОФЗ зі снарядом і ручну осколкову гранату Ф-1.
«17 квітня 2022 року Ілля Лорткіпанідзе з вищезгаданими трофеями повернувся з Чернігівської області додому до Києва, аби наступного дня з одним із військових підрозділів відбути для виконання завдань на Запорізькому напрямку», - розповів юрист.
Але у першій половині дня 18 квітня його затримала київська поліція нібито за незаконне придбання та зберігання бойових припасів. Тих самих - здобутих на Чернігівщині трофеїв.
Доброволець Лорткіпанідзе пояснював: бойові припаси та вибухові пристрої не придбав, а заволодів ними в бою з російськими окупантами. Ці боєприпаси потрібні йому для захисту України — для виконання бойових завдань на Запорізькому напрямку.
Через затримання тільки у травні 2022 року йому вдалося вирватися на передову. Зараз вже як військовослужбовець ЗСУ 21-річний Ілля продовжує воювати.
У липні 2022 року суддя Святошинського районного суду Києва призначив підготовче засідання. Захисник в суді розповів, що 18 квітня 2022 року «вранці, приблизно о 8-9 годині, до квартири де він проживає з двома братами та мамою увірвалися правоохоронці, поклали його лицем додолу та запитали, чи є боєприпаси».
«Правоохоронці в камуфляжі із шевронами СБУ йому пояснили, що якщо він не буде все визнавати, то до нього застосують фізичне насилля. Сказали, що зараз прийде працівник з відеокамерою і понятими «усе познімають», - одні захисників вшановують, інші – кладуть лицем додолу.
Парень намагався пояснити, що «біля населеного пункту Нова Басань були в якості трофеїв ним захоплені 112 патронів, промислово-виготовлені 30 мм постріл з ОФЗ снарядом, ручну осколкову гранату Ф-1, гранату РГН». Але його ніхто не збирався слухати, хоча про трофеї захисник доповідав командиру.
«Для виконання завдань зброю він та побратими отримували від ГУР МО України, чи інших військових підрозділів, безпосередньо перед виходом на завдання. Він користується наданим АК-74 модернізованим, який має калібр 7,62х39. Набоїв до вказаного автомата вкрай мало і їх видають недостатньо, по два ріжки. Тому була крайня потреба у них. Вистріл 30 мм та гранати необхідні також для облаштування позицій розтяжками від ворожих розвідгруп», - йдеться у матеріалах справи з сайту судового реєстру.
Під час засідання суддя не взяв до уваги протокол обшуку та відеозапис, тому що правоохоронці прийшли вранці, а офіційно обшук було розпочато о пів на другу дня.
«Реальний обшук було проведено без додержання вимог ч. 4 ст. 223, ч. 10 ст. 263 КПК України, без участі понятих та відео фіксації, а його результати було формалізовано та обрамлено у процесуальну форму уже після віднаходження «потрібних» результатів слідчої дії», - йдеться у вироку.
Суддя зважив на те, що у боєприпасах українських захисників був великий дефіцит та їх ніде було зберігати.
«Ставлячи на шальки терезів можливий ризик суспільним відносинам з приводу незаконного зберігання зброї, негативних наслідків від яких не настало, проти реального ризику суверенітету та територіальної цілісності держави, суд вважає, що превалюють саме інтереси суверенітету та територіальної цілісності», - зазначив суддя.
Таким чином 14 лютого 2023 року захисника виправдали. Але прокурор вирішив оскаржити цей вирок та подав скаргу. Однак судді вирішили не змінювати рішення свого колеги та не саджати хлопця за ґрати. Проте історія на цьому не звершилася.
Прокурор Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону звернувся до Верховного Суду, де мають поставити остаточну крапку у цій історії.
«Невже шість слідчих поліції та одинадцять прокурорів, які навесні-влітку 2022 року «трудилися» над обвинувальним актом Іллі Лорткіпанідзе, а також прокурори, які подали апеляційну та касаційну скарги, не усвідомлюють, що такими діями не стимулюють громадян України ставати на захист своєї країни від російського агресора та послаблюють нашу оборону?», - питає полковник у відставці, юрист Ярослав Василькевич.
І дійсно: чи не забагато воєнних прокурорів залучено до розслідування «злочину», відсутність якого довів суд?
Інформатор писав, що в Києві ремонтують військкомати та закупають для них обладнання.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.