УДАРівець Ігор Опадчий, що працює адвокатом, розповів Інформатору про своє бачення ситуації з конфіскацією позашляховика, який визнали цінним подарунком
Депутат Київради від УДАРу Ігор Опадчий, якого було днями визнано винним у отриманні коштовного подарунку, авта Range Rover Sport 2020 року випуску, пояснив Інформатору, звідки взялося це авто. Депутат розповів, що винним себе не вважає, а правоту збирається доводити у Європейському суді з прав людини. Крім того, натякнув, що вся історія зі звинуваченням є "замовленням" проти нього, а він, як адвокат, постійно користується автівками клієнтів для поїздок Україною.
Про історію з отриманням автівки Ігор Опадчий написав у Facebook та в коментарях під цим дописом. Офіційно Range Rover Sport з'явився в родині лише напочатку 2022-го, за декілька днів до початку повномасштабного вторгнення: авто викупила мати депутата за ціною iPhone (65 тис грн) після того, як воно було розтрощене у ДТП 5 лютого. До цього позашляховик належав ТОВ "УК "Нерухомість Київ".
"На фото... як насправді виглядає Range Rover за 65 тис. грн: автомобіль після ДТП, в яке потрапили моя дружина та дитина на орендованій машині кілька днів до початку повномасштабного вторгнення. Це авто було визнане страховою компанією "конструктивно знищеним", і продавцю було сплачено компенсацію за так званий "тотал" (повне знищення авто). Ось і вся історія з машиною", - написав депутат, долучивши до посту світлини з документів про ДТП.
Але чому дружина депутата і його дитина взагалі опинилися в автівці 5 лютого? Згідно з постановою Шевченківського райсуду Києва, в грудні 2021-го саме помічник депутата Київради Опадчого отримав це авто на ім'я юрособи ТОВ "УК "Нерухомість Київ" від офіційного дилера. Авто коштувало майже 3 млн грн. На пряме запитання Інформатора, як сталося, що дружина користувалася позашляховиком, Опадчий відповів, що він не є чиновником (відтак, для нього діють інші правила).
"Я підприємець, моя мати - підприємець, ми не чиновники. Укладаємо будь-які угоди з іншими підприємцями, партнерами, клієнтами... Це (моніторинг і правила з публічного декларування - Ред.) справедливо для чиновників. Які не можуть довести, звідки в них кошти. А причому тут підприємці? - Я адвокат, мені часто клієнти надають автомобілі для поїздок по Україні", - написав Опадчий у відповідь на наше запитання.
До речі, саму історію депутат називає "замовною". І обіцяє захищатися надалі у цій справі.
Втім, депутат Київради, так само, як і депутат будь-якої місцевої ради в Україні, все одно є PEP (англ. "публічна особа"), відтак, підлягає моніторингу з боку антикорупційних структур - це, власне, є головною проблемою. Свого часу, коли моніторинг доходів/видатків лише приймали законодавчо, точилася дискусія, чи включати в перелік місцевих депутатів, які, до речі, навіть не отримують кошти за свою діяльність (депутати Київради за формою є "волонтерами", оскільки працюють задарма). Зрештою усіх їх додали до переліку об'єктів моніторингу.
Опадчий додає, що для його колег-адвокатів оформлення автівок на підприємства є цілком нормальною та розповсюдженою практикою. Ба більше, так вони користуються податковими пільгами.
"Мої партнери по бізнесу оформлюють машини на свої підприємства, бо це вигідно, підприємство отримує податковий кредит. Деякі цей податковий кредит зараховують в оренду с подальшим викупом. При цьому ти страхуєш машину на користь орендодавця. В чому тут "схема"? - дивується депутат.
У випадку з цією конкретною автівкою, каже Опадчий, орендодавець (та сама компанія, ТОВ "УК "Нерухомість Київ") забрала собі залишки автівки за 65 тис грн. І жодних "подарунків", каже він, тут не було - мати викупила авто за цю ж суму, і відновила його вже за власний кошт. Сам він користувався автівкою, вже відновленою, за дорученням від матері. Саме в цьому, судячи з судових документів, звинувачення й побачило схему з "коштовним подарунком".
Зазначимо, що у випадку з Ігорем Опадчим у схемах дійсно не було потреби. Його офіційний дохід дозволяє купувати автівки такого класу: за 2023 рік він отримав майже 3,9 млн грн доходу від підприємницької діяльності, рівно стільки ж (причому до останньої гривні) - заробив у 2022-му. Декларації за 2021 рік у відкритому доступі немає, але попереднього купівлі року, 2020-го, він заробив 1,4 млн грн, приблизно такий же дохід показував і за попередні роки. Відтак, може не лише орендувати, а й придбати коштовні речі, як-от преміальна автівка.
Відтак, можна припустити, що політик, як і його колеги-адвокати, намагався скористатися податковими пільгами - адже, за даними слідства, авто реєстрував на ТОВку саме помічник Опадчого. От тільки на відміну від колег, Опадчий є діючим депутатом міської ради, і PEP-ом, за кожною гривнею з доходів та видатків якого пильно стежить НАЗК. Саме так - як "цінний подарунок" - зрештою і інтерпретувало слідство купівлю авта за 65 тис грн родиною. До речі, нині Опадчий, ймовірно, пересувається містом на автівці Audi A8 - її він, згідно з декларацією, також орендує у власної матері. Це також не є "схемою" (і точно не протизаконно), проте досить дивно - особливо зважаючи на вік автівки, яка вже старша за 10 років.
Нагадаємо, днями Інформатор в деталях писав про історію депутата Ігоря Опадчого. Так, ще влітку суд визнав депутата Київради винним у отриманні коштовного подарунку - автомобіля Range Rover Sport 2020 року випуску. У корупційній схемі, як стверджує слідство, були задіяні мати та помічник депутата. Суд першої інстанції виніс рішення про штраф у розмірі 2550 грн та конфіскацію цінної автівки, а днями це рішення було підтверджено у апеляції.
Також ми розповідали, що в ефірі одного з телеканалів депутат Київради Олег Костюшко порадив киянам не вередувати, і забути про високу якість послуг ЖКГ за копійки. Так він висловився про підготовку столиці до зими - втім, заспокоїв, що перейматися немає чого, бо у столиці все "працює в штатному режимі".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.