Врятувати Охматдит: кияни вимагають не зносити 130-річну будівлю лікарні, збудовану Терещенком

Активіст-пам’яткоохоронець Дмитро Перов створив петицію щодо збереження третього корпусу, який є пам’яткою історії та основою лікарні, що збудована 130 років тому

Охматдит лікарня меценат
Корпус, що побудований завдяки меценату Миколі Терещенку, зруйнований частково

Кияни просять зберегти та відновити історичний корпус № 3 дитячої лікарні Охматдит, що був частково зруйнований під час терористичної атаки з боку РФ 8 липня. Українці зібрали на відновлення Охматдиту 470 мільйонів гривень, але над третім корпусом, збудованим у 1901-1903 роках, нависла загроза повного знищення. Саме про нього очільник МОЗ Віктор Ляшко висловився, як про такий, що, нібито, не підлягає відновленню.

Кияни звернулися до Кабміну з петицією, автор якої, активіст-пам’яткоохоронець Дмитро Перов, просить Кабмін забезпечити виконання вимог Закону "Про охорону культурної спадщини" та міжнародних пам'яткоохоронних зобов'язань шляхом реставрації та відновлення історичного корпусу лікарні. Приводом для звернення до Кабміну стала заява міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, який ще до проведення експертиз та висновків фахівців назвав корпуси, що були пошкоджені внаслідок атаки, такими, що не підлягають відновленню. Тобто мають бути зруйновані. На тлі скандалу з ганебним знищенням історичної будівлі - Садиби Зеленських, це викликало особливе занепокоєння киян. 

“Відповідно до ст.ст. 15, 22, 26 Закону України "Про охорону культурної спадщини" пам'ятка втрачає свій охоронний статус лише у разі повного зруйнування, а єдиним дозволеним видом робіт тут є реставрація та відновлення. Крім того, аналогічні положення містить і Венеційська хартія, міжнародно-правові зобов'язання згідно якої, взято на себе державою Україна. Відповідно до якої пам'ятки зруйновані бо пошкодженні в ході війни, підлягають відновленню. Саме так було відновлено та відреставровано безліч об'єктів культурної спадщини в повоєнній Європі: Берліні, Варшаві, Празі, тощо”, - йдеться у петиції.

Як зазначає її автор Дмитро Перов, коштів, які зібрали українські меценати та благодійники, та 10 мільярдів євро, що мають надіслати для відновлення лікарні міжнародні партнери, має вистачити, аби відновити та відбудувати пам’ятки історії. Головне, щоб історичний корпус тишком-нишком не знесли, як це в останні роки активно відбувається у Києві. А відновленням займались компанії, які володіють реставраційними технологіями та мають відповідних фахівців.

Що відомо про історичний корпус лікарні Охматдит

Як розповідав Інформатор, безкоштовна Київська лікарня для чорноробів та незаможних людей  була зведена у 1893-1894 роках на кошти трьох відомих київських купців - Миколи Терещенка, Миколи Попова та Михайла Дегтярьова. За словами відомого краєзнавця та історика Михайла Кальницького, меценати не тільки збудували корпуси, а й забезпечили лікарню матеріально: склалися по 25 тисяч рублів і створили банківський фонд, за рахунок відсотків з якого лікарня могла б функціонувати. 

Корпус № 3 - пам'ятка історії місцевого значення, збудований на замовлення та кошти київського купця Миколи Терещенка. Фото: Дмитро Перов.
Корпус № 3 - пам'ятка історії місцевого значення, збудований на замовлення та кошти київського купця Миколи Терещенка. Фото: Дмитро Перов.

Але перш за все, своїм існування лікарня завдячує Миколі Терещенку - видатному київському меценату та підприємцю. Саме він виділів 115 тисяч рублів на будівництво та облаштування та 200 тисяч - на утримання лікарні. Перша будівля, автором якої став видатний київський архітектор Володимир Ніколаєв, була розрахована на 50 місць. У 1903 році за його проектом був збудований новий корпус з хірургічним відділенням на 25 місць, у якому пізніше збудували другий поверх.

Корпус є пам’яткою історії місцевого значення і має зберегтися не тільки як важлива частина історії Києва, а й як зразок традицій благодійності, зокрема сім’ї Терещенків. Як зазначає Дмитро Перов, в корпусі Nº 3 працював видатний дитячий хірург, професор Київського медичного інституту Андрій Романович Шуриноу. У 1970 році на фасаді цього корпусу було встановлено меморіальну дошку з барельєфним портретом професора, яка дивом вціліла під час обстрілу 8 липня.

Удар Росії по Охматдиту

8 липня росіяни ракетами вдарили по найбільшій дитячій лікарні України "Охматдит". Внаслідок атаки росіян лікарня була знищена та перетворилась на справжнє місце болю та сліз. СБУ зібрала численні докази того, що прямого удару по Охматдиту було завдано російською крилатою ракетою Х-101.

Одним із місць, які постраждали найбільше, стала Національна дитяча спеціалізована лікарня МОЗ України "Охматдит". За даними МОЗ, в момент ракетної атаки в Охматдиті перебувало понад 600 пацієнтів і щонайменше стільки ж - працівників лікарні. 

Пошуково-рятувальні роботи в дитячій лікарні тривали всю ніч на 9 липня і зранку. Внаслідок атаки РФ на "Охматдит" 2 людей загинули, за медичною допомогою звернулося 32 поранених. Госпіталізовано з травмами 8 дітей. Загалом, за останніми даними, у Києві внаслідок російських ударів 8 липня загинули 33 особи, серед них 5 дітей, 121 - постраждали, серед них 10 дітей, 11 осіб врятовано.

Через два дні після кривавого російського удару помер маленький хлопчик, який на момент вибуху знаходився у критичному стані у відділенні реанімації Охматдиту. Після він був транспортований до однієї з лікарень Києва, утім лікарям не вдалося його врятувати. У київському кардіоцентрі 12 липня помер ще один пацієнт Охматдиту, 7-річний Єгор Завадецький з Прикарпаття. Він вижив після російського обстрілу, але 12 липня його серце назавжди перестало битися.

Весь світ засудив російську атаку, а один із пілотів ворога не витримав і повідомив у ГУР МО імена пілотів, які вдарили по дитлікарні "Охматдит". Він надав вичерпний перелік всіх, хто був причетний до цієї терористичної атаки. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube