Столичні правоохоронці стверджували, нібито, юнаки, що тупцювали по прапору та розкидали долари з вікна автівки не мають впливових та заможних батьків: це виявилося неправдою, і тепер справою вже займається Національна поліція
Принаймні троє з шести юнаків, що днями потрапили у скандал в центрі Києва, є дітьми не просто заможних, а й надзвичайно впливових батьків. Відтак, дуже дивною є заява поліції Києва: мовляв, інформація про те, що підлітки, які "нібито" перекривали рух транспорту, аби покурити у середмісті та тупцювали по українському прапору, - "не знаходить свого підтвердження". Знаходить, ще й як: один з хлопців - син ексмера міста Лиман на Донеччині, звинуваченого у недостовірному декларуванні. Інший - дитя санкціонованого РНБО бізнесмена, власника готелів, що перереєстрував їх на себе у окупованому Криму.
Усього у скандалі "засвітилися" шестеро юнаків. З них після початку суспільного резонансу троє не з'являються у публічному просторі, а частина навіть не виходить на зв'язок з друзями, аби не підливати масла у вогонь. Та троє хлопців, які найгучніше "прогриміли" у скандалі, - досі у соцмережах, і активно набирають підписників до своєї "Інсти". Про них і зробили розслідування журналісти Bihus.info: виявилося, ця "трійця" - не з простих.
Попри запевнення поліції Києва у тому, що підлітки походять з простих, мало не пролетарських, родин (машини, кажуть правоохоронці, вони "орендували", поліцейський супровід - "не винаймали", а уся зброя, вилучена в юнаків, "законна" - нема за що й покарати), троє зухвальців мають впливових батьків та заступників. Журналісти порівняли попередні спроби вплинути на хлопців із прикладанням подорожника до відкритого перелому - адже для більшості з неповнолітніх фігурантів відео такі розваги - вже буденність. Ба більше: діти відверто хизуються у соцмережах своїм новим "статусом" підозрюваних.
"Якщо в нас посеред війни підлітки ганяють в центрі столиці під російські пісні, показово розкидаються грошима, світять зброєю у соцмережах і топчуться по прапору, за який інші віддають життя, - то це алярм, і виникло це ні з нічого, а із системної безкарності, яку іноді вдається зламати лише суспільним тиском", - стверджує команда Bihus.info.
Першим з фігурантів виявився Микола Цимідан, чий батько, Петро Цимідан, нині володіє аграрним бізнесом. А не так давно був мером міста Лиман на Донеччині. Та під час керівництва підозрювався у недостовірному декларуванні: "забув" внести до декларації будинок, готель, кафе і 15 земельних ділянок. Справа навіть потрапила до суду, але так і завершилась нічим.
Микола Цимідан живе життям багатих: у його соцмережах - численні підтвердження. Чек на 29,8 тис грн з київського ресторану Catch (найбільше "потягнуло" елітне шампанське і лобстери - бо ж субота день лобстерів), чек на 26,8 тис грн з Fenix, з ресторану "Веранда на Дніпрі" 10,8 тис, Bao - 15,3 тис. Сам Микола Цимідан пише: щодня витрачає від 7 до 40 тис грн. Ситуацію з топтанням по прапору та музикою з РФ у центрі Києва він вважає "наклепом та монтажем".
Інший фігурант - Андрій Драган, який вже не вперше з'являється у подібному скандалі. У червні 2024-го Інформатор писав про хлопця, якого тоді пов'язували з нардепом Миколою Тищенком (він влаштовувався на роботу до незаконних кол-центрів, а тоді писав заяву до правоохоронців, іншими словами, виконував примітивну роботу "торпеди"). Тоді 16-річний хлопець викладав у соцмережах відео, на якому співав гімн РФ. За це йому довелося-таки просити вибачення і викладати у своїх соцмережах. Крім того, вибачився він ще й за те, що постив фейкові "грамоти" та "подяки" від СБУ та козиряв відповідними "документами" від спецслужби. Втім, перепрошував нещиро.
"У підсумку в поліції мені кажуть: або ви записуєте вибачення, або на вас буде справа за зйомку оперативників. Я кажу: та без проблем. приходить спеціальна людина, чітко каже, як куди кому ставати, просить зробити сумне обличчя ну і т.ін. Як ми любимо показуху для народу, типу щось роблять", - написав після цього Драган у своєму Instagram.
Третій фігурант - Антон Юткін, син В'ячеслава Юткіна, власника низки готелів. Наприкінці 2023 року він потрапив у санкційний список РНБО, має цілу низку зв'язків з РФ, працював на "доньку" Сбербанку РФ в Україні. А ще, досі володіє принаймні одним з двох готелів у окупованому Криму: "Апарт-готелем "Таврический" та "Морской". Зараз Антон, кажуть журналісти, лише набирає підписників до "Інсти" - але у самому скандалі не грає визначної ролі.
Чому ж у поліції Києва так дивно реагують на справу про "дітей-мажорів"? Цікаво, що навіть їхні особи були встановлені після того, як один з них - Драган - самостійно потелефонував до поліції, аби "здатися" на милість українського правосуддя. Виходить, що або поліція так поблажливо ставиться до підлітків-мажорів, бо їхні батьки знайшли правильну аргументацію під час "бесід" із інспекторами ювенальної превенції. Або в поліції дійсно немає сили волі, аби почати справжній кримінальний процес з приводу наруги над державними символами (кара за це - незначний для підлітків штраф, еквівалент двох вечорів у Fenix, або й реальне позбавлення волі строком до 3 років).
Зрештою, ввечері у вівторок, 14 січня, стало зрозуміло, що у ієрархії поліції з "київського" рівня справу передали вже на національний. Так, у Нацполіції повідомили про ще чотирьох "мажорів", яких встановили на скандальних відеозаписах. І нарешті відкрили кримінальну справу за топтання по українському прапору - ст.338 (ну й, нагадаємо, що вже є справа за ст.263 КК України - незаконне поводження зі зброєю).
"Відносно усіх неповнолітніх поліцейські скерували до органів опіки та піклування, навчальних закладів, служби у справах дітей звернення щодо перевірки умов виховання підлітків. На батьків чотирьох із них поліцейські склали адмінпротоколи за 184 КУпАП (невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей)", - додали у поліції.
Нагадаємо, Інформатор писав про те, що скандал з підлітками у Києві спалахнув 11 січня 2025 року, коли із соцмереж до ЗМІ потрапив відеозапис, на якомі низка юнаків нібито перекривала центр міста, аби покурити, тупцювала на національному прапорі та хизувалася зброєю. Згодом до цих записів долучилися й інші - де фігуранти співали "Я - русскій" для своїх соцмереж.
Вже 13 січня ми подали позицію поліції Києва, де вирішили розповісти про сімейне підґрунтя юнаків. Там розповіли: діти не походять із заможних родин, хоча батьки в декількох з них і мають стосунок до влади й бізнесу. Дорогу у Києві вони, нібито, й не перекривали, а зброя на їхніх відео не є зброєю.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.