Вони не кріпаки: у Києві дружини військових вимагали демобілізувати їхніх чоловіків

Читать на русском

Згідно з законом, під час військового стану демобілізуватися військовим майже неможливо

Читать на русском
Мітинг щодо демобілізації
Рідні військових зібрали підписи для Ставки з вимогою демобілізувати тих, хто на фронті понад півтора року

Згідно з законом, під час військового стану демобілізуватися військовим майже неможливо

В неділю, 12 листопада, родичі військових вийшли на мітинг в центрі Києва. Головна вимога - запровадити можливість демобілізації для тих, хто пробув на фронті понад 18 місяців. Фактично усі ті, хто був мобілізований з 24 лютого 2022-го, служать, доки не буде завершено правовий режим воєнного стану.

Головні тези мітингу було викладено на плакатах, які тримали родичі військовослужбовців, в основному, їхні дружини та діти: «Вимагаємо термінів демобілізації», «Військові теж втомлюються», «Вони не кріпаки», «На одних плечах війну не виграти», «Настав час інших».

Проблема нагальна, адже з моменту початку широкомасштабного вторгнення рф в Україні триває загальна мобілізація. Зокрема, військові залишаються на службі, якщо вони були строковиками чи контрактниками ще до 24 лютого 2022-го. Підстави ж для звільнення військових під час правового режиму воєнного стану суттєво скорочені.

Схожі мітинги відбулися також у Дніпрі, Хмельницькому, Тернополі, Львові, Чернівцях та інших містах. Рідні військових зібрали підписи для Ставки верховного головнокомандувача з вимогою запровадити можливість демобілізації військовослужбовців, які на фронті понад 18 місяців.

Які сьогодні є підстави для демобілізації?

На сьогодні підстав небагато. Це демобілізація за віком (досягнення 60 років або граничного віку знаходження на військовій службі), за станом здоров’я на підставі висновку ВЛК про непридатність, та у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі.

В липні президент підписав два закони, що надають нові підстави для звільнення - за сімейними обставинами та тимчасово непридатним. Проте строки служби під час воєнного стану все одно залишаються завеликими:

  • 5 років для військових, хто закінчив заклади фахової передвищої військової освіти, чи отримав вищу військову освіту;
  • 2-5 років для тих, хто отримав первинне військове звання після повного курсу підготовки офіцерів запасу;
  • До 3 років рядовими, 3-5 років сержантами та старшинами служать контрактники ЗСУ;
  • До 18 місяців - солдати, матроси, сержанти, старшини, що проходять військову службу в ЗСУ;
  • 1-5 років - інші громадяни;
  • До 1 року - ті, хто на момент призову на строкову службу мають магістерський ступінь вищої освіти.

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що в Україні запускають смарт-мобілізацію. Новий проєкт передбачає, що громадяни зможуть долучитися до лав ЗСУ самостійно, а також самостійно визначитись із посадою у ЗСУ. 

Також ми розповідали, до якого віку чоловіків можна забрати до лав ЗСУ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.