Очільник "бюджетної" комісії Київради Андрій Вітренко стверджує, що міськрада обговорює створення комунального підприємства "Київводоканал" замість однойменного приватного товариства, але це покладе борги останнього на плечі киян у вигляді збільшених тарифів на водопостачання
Стан міських водопровідних мереж у Києві незадовільний, а воду з кранів пити небезпечно. Аварійність водопровідних мереж столиці становить 80% через неякісну роботу ПрАТ "Київводоканал", якому КМДА минулого року виділила 500 млн грн на закупівлю реагентів для забезпечення киян якісною водою. Ці кошти "Київводоканал" досі не повернув до бюджету столиці.
Про це заявив депутат Київради, голова "бюджетної" комісії Андрій Вітренко виданню Kyiv1. Виділення півмільярда гривень він пов'язан з тим, що позаминулого року велика кількість киян виїхала з міста через початок російської агресії, але витрати ПрАТ "Київводоканал" на приведення води до належного стану, обслуговування каналізаційних стоків та водовідведення залишались на попередньому, довоєнному рівні.
"Ця сума була переведена з резервного фонду держбюджету на рахунки ПрАТ, тож і повертати кошти, згідно з договором має це товариство. Це не борг киян, це безвідповідальність керівництва ПрАТ "Київводоканал", яке в більшій своїй частині належить офшорному підприємству, кінцевого власника якого дуже складно відслідкувати, а киянам належить всього 25%", - зазначив Вітренко.
За словами депутата, міська влада намагається контролювати роботу ПрАТ "Київводоканал". Адже саме Київрада уклала договір, згідно з яким підприємство отримало доступ до мереж водопроводу, щоб не підвищувати тарифи киянам. Але наразі ситуація з інфраструктурою у місті є жахливою.
"Ми постійно бачимо по всьому місту, як виникають нові гейзери води та провалля, а також велику кількість переритих комунальниками доріг для ремонту водомереж і все це говорить про незадовільний стан цих мереж. Зараз інтереси простих киян та товариства відрізняються, і я маю просте запитання: хто з киян востаннє і коли пив воду з крану? Бо питна вода з крану є однією з умов входження в ЄС, тому у столиці має бути питна вода з крану", - додає депутат.
Вітренко нагадав, що зараз у Київраді обговорюють проєкт, згідно з яким буде створено комунальне підприємство "Київводоканал". Статутний капітал його складе 1,5 млрд грн, але в держави, каже Вітренко, таких коштів на водопровідні мережі немає, крім того, невідомо, коли ПрАТ поверне 500 млн грн Київраді і у якому стані приватне товариство поверне водопровідні мережі. Також депутат стверджує, що у разі, якщо Київрада вирішить створити КП "Київводоканал", буде більше ймовірності підняття тарифів на воду.
"Щодо підняття тарифів на воду зараз, то я не можу сказати, чи підвищать ціни на воду, адже Київська міська рада має справу не з державним чи комунальним підприємством, а з приватним, тому прогнозів немає", - каже Андрій Вітренко.
Зрештою, у ПрАТ "Київводоканал" відреагували на слова Вітренка, виступивши зі спеціальною заявою щодо якості води. Там зазначили: інформація про те, що водопровідну воду у столиці нібито пити небезпечно, "не відповідає дійсності", є "перекрученням фактів і маніпуляцією", метою якої є дискредитація роботи водоканалу.
"Дійсно, наразі у Києві водопровідні мережі суттєво зношені, адже ми працюємо в умовах критичного недофінансування зі збитковим тарифами, які не покривають усіх витрат і не дають можливості виконувати заміну мереж в необхідному обсязі", - зазначили у водоканалі, додавши: незважаючи на складні та небезпечні умови війни, фахівцям вдається працювати, забезпечуючи столицю питною водою і водовідведенням.
У ПрАТ "Київводоканал" підкреслили, що, незважаючи на труднощі, підприємство забезпечує належну якість води, що подається кінцевому споживачеві. Контроль якості здійснюється на усіх етапах підготовки - на виході з очисних споруд і у розподільчих водопровідних мережах столиці, у контрольних точках, що розташовані в усіх районах міста.
"Наразі жодних відхилень від нормативів у водопровідній воді немає. Якість питної води відповідає чинним Державним санітарним правилам і нормам ДСанПіН", - резюмували у ПрАТ "Київводоканал".
Нагадаємо, взимку на підземних водопровідних мережах почалася навала аварій. Тільки за ранок 31 січня в Києві сталися дві аварії на міському водопроводі. Спочатку комунальні служби повідомили про аварію на водогоні на Русанівці в Києві, потім про порив на вулиці Олексія Тихого. А ще були аварії 29 січня на вулиці Ярославів вал, 28-го – на тій же вулиці Олекса Тихого, до цього – на Михайла Бойчука і ще багато інших. Зрозуміло, що труби вичерпали час своєї експлуатації і з цим треба щось робити.
Водночас у Верховній Раді бачать у проблемі з водопроводами безхазяйність міської влади. Як заявив голова фінкомітету Верховної Ради, Данило Гетманцев, Київ виходить на найвищий рівень протидії агресору, "подолавши наслідки обстрілів без нових атак". Він сказав, що для досягнення такого стану аварійності комунальних мереж Києва знадобилося "вольове напруження протягом останніх десяти років".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.