В Кличка погодилися відбудувати лише частину садиби Зеленських - пам'яткоохоронець

Меморандум між КМДА та співвласниками садиби Зеленських, знесеної 19 липня 2024 року, про відбудову будівлі стосується лише частини історичної споруди: і забудовник, і посадовці з Департаменту охорони культурної спадщини Києва вирішили "забути" про флігель будівлі

Садиба Зеленських Віталій Кличко КМДА забудовник
На рендері, запропонованому забудовником і вже узгодженому в КМДА, немає флігеля, що був у садиби ще до початку демонтажних робіт. Фото: Дмитро Перов

Меморандум між КМДА та співвласниками садиби Зеленських, знесеної 19 липня 2024 року, про відбудову будівлі стосується лише частини історичної споруди. Такий висновок можна зробити з зображень, які з'явилися днями у проєкті відбудови, що показав представник компанії-забудовника. На світлинах, які публікувалися раніше, будинок має ще флігель, про який зараз вирішили "забути" і в КМДА, і у компанії-забудовниці.

Невідповідність помітив відомий київський пам'яткоохоронець Дмитро Перов. Він опублікував у Facebook світлину попереднього зовнішнього вигляду будинку та фото з проєкта, що його днями презентувала компанія-забудовник, зазначивши, що проєкт підтримав профільний Департамент культспадщини. У дописі він звернувся до його очільниці, Марини Соловйової, зазначивши, що її департамент узгодив відновлення лише частини садиби Зеленських.

"Завдяки більш раннім фото садиби, зробленим Антоном Коробом, це дуже добре помітно. Погляньте на фото і на проєкт, який ви погодили. І чому на будівельній документації плашка Viharev Restavration? Я нагадаю, що Микола Віхарев проектував першу чергу ЖК, заради якого і знесли Садибу", - нагадав він про конфлікт інтересів всередині КМДА (архітектор Микола Віхарєв є членом Консультативної ради при Департаменті охорони культурної спадщини КМДА).

Про те, що під час засідання Консультаційної Ради днями було прийнято "концепцію" відновлення будинку на вул. Кониського, 22 повідомляв Департамент охорони культурної спадщини КМДА на своїй сторінці. Там також закликали громадськість "долучитися до толоки" - нібито, під наглядом "архітектора-реставратора" на будмайданчик мають розбирати залишки будинку.

Але цим самим, зазначив Дмитро Перов, Департамент санкціонує розбирання залишків будівлі, яку наказом самого ж Департаменту внесено до Переліку памʼяток м. Києва. Пам'яткоохоронець нагадав, що умисне пошкодження або руйнування обʼєктів культурної спадщини передбачає кримінальну відповідальність за ч. 2 ст. 298 КК України. А оскільки будинок ще й перебуває під арештом Нацполіції, то така "толока" підпадає ще й під кваліфікацію ч.1 ст.388 КК (знищення майна, що знаходиться під арештом).

Цікаво, що сам Меморандум між КМДА та співвласниками садиби Зеленських має чимало юридичних недоліків і в принципі не є обов'язковим до виконання винуватцями руйнування. А на відновлення будівлі може піти близько трьох років - саме стільки треба буде витратити на усі процедури, необхідні для початку робіт, про це також писав Інформатор.

Як знищили садибу Зеленських, і "реанімували" її посмертно статусом пам'ятки

Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що 19 липня 2024-го спроба захисту громадою Києва ще однієї історичної будівлі кінця ХІХ ст. зазнала поразки. Будівельники знесли Садибу Зеленських 1890 року побудови у середмісті столиці. Це відома будівля, про неї не раз писали ми та інші ЗМІ, пам'яткоохоронці не раз мітингували з вимогою надати їй охоронний статус, створювали петиції - а зважаючи на назву, зверталися по захист навіть до президента. Жоден з цих заходів не був результативним: садиби на вул. Кониського, 22 не стало.

Також ми повідомляли, що Міністерство культури та інформаційної політики у вівторок, 23 липня визнало садибу Зеленських ХІХ століття у Києві пам'яткою архітектури. Це зобов'язало Департамент охорони культурної спадщини КМДА внести будівлю до Переліку пам'яток Києва. Відповідне рішення прийняли в останні дні серпня - на жаль, лише після того, як садибу було зруйновано.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube