В Україні можуть ухвалити закон, який покінчить із існуванням міських голів-довгожителів і не дозволить сидіти у керуючому кріслі більше двох каденцій за життя
У Верховній Раді шукають голоси на підтримку законопроєкту, який обмежить життєвий цикл міського голови двома термінами, причому не поспіль, а за все життя. На думку ексдепутата від Блоку Петра Порошенка та колишнього голови "Комітету виборців України" Олександра Черненка, цей “винахід” спрямований насамперед проти голови Києва Віталія Кличка. Втім, він може покласти край кар'єрі багатьох міських голів.
За словами Черненка, цей інсайд ґрунтується на інформації від "знайомих депутатів". Вони свідчать, що у Раді зараз збирають підписи, аби зареєструвати відповідний законопроєкт.
“Схоже, Офіс президента вигадав нову ідею, як позбутися Кличка…. Пропонується обмежити кількість каденцій для міських голів - максимум два за все життя. Не поспіль. А взагалі. Зайвим буде говорити, що, якщо ОП - наполяже, то такий законопроєкт внесуть без проблем”, - вважає Черненко.
На доказ своїх слів він опублікував копію відповідного законопроєкту за підписом речника ВРУ Руслана Стефанчука. Цей документ, за задумом його автора, має зворотну силу - в останньому абзаці зазначено, що якщо на момент ухвалення законопроекту людина вже відпрацювала міським головою два терміни, то вона більше не має права балотуватися на цю посаду. Таке своєрідне "обнулення", але не термінів, як у Росії, а самих міських голів.
“Ініціатива виглядає як універсальна, але в першу чергу б’є по тих, хто вже давно при владі на місцях: Кличко в Києві, Генадій Труханов в Одесі, Борис Філатов у Дніпрі - список довгий. Якщо під цю ініціативу знайдуть голоси, то на наступних місцевих виборах можемо отримати повний перезапуск влади на місцях”, - припускає Черненко.
Вперше Кличка було обрано мером Києва у 2014-му, переобирався він у 2015-му та 2020-му роках. У 2014 році він заявляв також про плани балотуватися в президенти, але поступився цим правом свому тодішньому політичному партнеру Петру Порошенку, який і виграв вибори. В Офісі президента ще 2019-го, одразу після обрання Зеленського, бачили у Кличкові політичного конкурента і намагалися всіляко послабити його. В результаті відносини між Банковою та міським головою столиці зіпсувалися.
31 грудня 2024 року Кличко отримав від Офісу президента черговий подарунок "під ялинку": головою КГВА було призначено Тимура Ткаченка, який набагато активніше, ніж його попередник Сергій Попко, намагається впливати на важливі для міста рішення, потіснив міського голову в публічному просторі та активно його критикуючи. Боротьба за владу у Києві вкотре загострилася 11 квітня: Ткаченко подав позов до суду проти рішення Київради, яка розширила повноваження Кличка
Як "мішень" Банкова обрала не тільки Кличка: офіс Зеленського неодноразово звинувачували в тиску на місцеве самоврядування в цілому. Про "репресії" після свого усунення з посади заявляли, зокрема, мер Чернігова Владислав Атрошенко та мер Ірпеня Київської області Олександр Маркушин. Видання "Дзеркало тижня", аналізуючи дії Банкової, дійшло висновку, що Офіс президента нейтралізує місцеву владу, "безпідставно підмінюючи місцеве самоврядування військовими адміністраціями".
Нагадаємо, напередодні Інформатор писав про те, що міський голова Києва Віталій Кличко знову перебував у закордонному відрядженні. Він провів зустріч із прем'єром Баварії та взяв участь у "Дні підприємців", що традиційно проходить у Німеччині. Цікаво, що нинішнє відрядження є щонайменше третім у 2025 році - загалом мер Києва провів поза межами України майже півмісяця.
А ще раніше ми розповідали, що Кличко, який був у дипломатичній подорожі Європою, відреагував на експресивні заяви Дональда Трампа стосовно українського президента та майбутніх виборів. 19 лютого, коли їх обговорював весь світ, міський голова Києва обережно висловив і свою думку. Вона зводиться до його вічної мантри про "вибори - не на часі".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.