У Києві встановлять найбільшого дідуха України: де можна буде побачити рекордсмена прадавнього символу Різдва

Читать на русском

Найбільшого дідуха країни збираються внести до "Книги рекордів України"

Читать на русском
Дідух-рекордсмен
Висота найбільшого дідуха буде 7,5 метри

Найбільшого дідуха країни збираються внести до "Книги рекордів України"

В Києві встановлять найбільшого дідуха в Україні. Його висота буде становити 7,5 метра. Прадавній символ Різдва буде виконано у формі тризуба з пшениці. Відомо, що його створювали десантник Ярослав Кучма, який через поранення тимчасово втратив змогу ходити, а також 95-річна Пелагея Живко зі Львівщини.

Символ багатства і добробуту планують встановити 25 грудня біля Національного музею народної архітектури та побуту України. Експозиція матиме назву "Середня Наддніпрянщина" і розташується поблизу церкви.

На заході будуть присутні представники "Книги рекордів України", директорка БФ "МХП-Громаді", який фінансово підтримав ініціативу, - Тетяна Волочай, директор Департаменту корпоративної соціальної відповідальності компанії МХП Павло Мороз, генеральна директорка Національного музею народної архітектури та побуту України Оксана Повякель та автори проєкту Дідуха-рекордсмена.

Відкриття планується о 13 годині. Після внесення відомостей про встановлення національного рекорду експозиція буде доступна киянам.

"Дідух" - сніп сіна, який заносили в хату на Різдво. Фото: nta.ua
"Дідух" - сніп сіна, який заносили в хату на Різдво. Фото: nta.ua

Традиція встановлення "дідуха" на Різдво

Дідух відомий як прадавній символ Різдва, символ багатства та добробуту, оберіг спокою та життя роду. Він являє собою житній, пшеничний або вівсяний сніп переважно з останнього врожаю. Його ставили на найпочесніше у хаті місце – під образами.

За традицією дідух заносили у хату господар і його старший син. Якщо ж в сім‘ї немає дітей чоловічої статі, то це робить господар, одягнувшись у святкове вбрання. Дідуха до хати заносять на Святий вечір. Під обрус у сіно клали часник, щоб злі духи до наступного Різдва боялись ввійти в хату. Також залишали при дверях і сокиру, аби нестрашний був ворог.

Пращури шанували дідух як оберіг. За народними уявленнями, він захищав оселю від злих духів, приносив злагоду до родини, сприяв затишку та миру у домі. Інколи дідух ставили в хаті замість ялинки - як таке собі "хлібне дерево", тому його теж прийнято прикрашати, мов ялинку, стрічками, квітками, калиною тощо.

Так, традиція ставити на Святу вечерю дідух тягнеться з часів язичництва, але він у собі зібрав усе, що найбільше цінували українці – урожай із рідної землі, вкладену працю у кожну зернину. У народі казали "Дідух до хати – біда із хати".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.