У Чорнобильській зоні виявили жаб-мутантів: зміни здивували і збентежили вчених

Читать на русском

Дослідники стверджують, що еволюційні зміни сталися впродовж 15-20 поколінь, що викликало здивування: ті навіть кажуть, що не думали, ніби все може статися настільки швидко

Читать на русском
Еволюційний механізм у дії в Чорнобильській зоні відчудження
Жаби стрімко потемнішали лише впродовж 15-20 поколінь, стверджують дослідники

Дослідники стверджують, що еволюційні зміни сталися впродовж 15-20 поколінь, що викликало здивування: ті навіть кажуть, що не думали, ніби все може статися настільки швидко

У Чорнобильській зоні відчудження знайшли нову властивість місцевих жаб. Виявилося, вони змогли еволюціонувати і здобули темну шкіру, щоб отримати кращий захист від радіації. Йдеться про східних деревних жаб "Hyla orientalis", які зазвичай мають яскраво-зелене забарвлення.

Про відповідне дослідження, проведене ще 2016 року, пише видання IFLScience. Згідно з даними вчених, трирічне дослідження самців жаб цього виду з Чорнобильської зони відчудження показало, що ті земноводні, на яких певний час впливала радіація, мали "напрочуд темніший колір шкіри", аніж жаби з інших регіонів. На думку дослідників, саме темний колір шкіри й має захищати земноводних від впливу радіоактивного опромінення.

Колір жаб потемнішав - кадр з дослідження
Колір жаб потемнішав - скріншот з дослідження

Виявилося, що жаби з темнішим кольором шкіри мають більше меланіну, що здатний нейтралізувати вільні радикали, зменшуючи пошкодження ДНК, що спричиняє радіація. Також прикметно, що найтемнішим був колір шкіри у тих земноводних, що мешкали найближче до місця вибуху (і де, відповідно, фіксувалися найінтенсивніші значення радіації). На думку дослідників, це свідчить про еволюцію жаб, які отримали темнішу шкіру протягом кількох поколінь після катастрофи на ЧАЕС.

Крапками позначені місця, де проводили збір жаб для дослідження
Крапками позначені місця, де проводили збір жаб для дослідження

"У той час жаби з меншим вмістом меланіну були більш уразливими до руйнівного впливу радіації на ДНК, імовірно, вони були б убиті в більш ранньому віці — можливо, навіть до того, як вони могли розмножуватися. З іншого боку, жаби з темнішою шкірою мали більше шансів вижити й народити багато милих жабенят завдяки їхньому захисному меланіну; ця риса передалася їхнім нащадкам", - стверджують вчені.

Також зоологи зазначають, що, оскільки самки східної деревної жаби починають розмножуватися, коли їм виповнюється 2-3 роки, а після Чорнобильської катастрофи минуло майже 40 років, - на еволюційні зміни пішло приблизно 10-15 поколінь жаб (на момент дослідження). Отже, йдеться про дійсно надшвидкий процес еволюції, резюмують вони.

Під Києвом від російської міни-розтяжки загинув лось

Нагадаємо, днями Інформатор писав, що на Київщині від вибуху міни загинув лось. Рятувальники-зоозахисники не встигли надати йому допомогу. Найбільш ймовірно, що тварина зачепила міну-розтяжку, залишену окупаційними військами у лісі під час ведення бойових дій напочатку вторгнення.

А у середині січня у Дарницькому районі Києва перехожі виявили теля, яке блукало спальними масивами. Тварина не боялася людей і з задоволенням ішла на контакт, просила смаколики. Виявилося, що теля втекло з "Велесової ферми" під Києвом.

Останнім часом у ЗМІ часто згадують два ключові фактори у ракетних атаках Росії: зростає використання точкових ударів замість масованих та оголошують про використання модернізованих ракет, зокрема Цирконів. Наталя Гуменюк розповість, як це впливає на ситуацію та чому Росія обирає саме такі тактики. Приєднуйтеся до перегляду відео, щоб бути в курсі подій.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.