Суд зобов’язав Міноборони відреставрувати будинок Сікорського: що для цього потрібно

Наразі історичну споруду можуть передати з державної до комунальної власності.

Київ, Сікорського, пам'ятка, міністерство оборони
Будинок потребує реставрації

6 грудня Шостий апеляційний адміністративний суд змусив міністерство оборони укласти охоронний договір на пам`ятку національного значення – «Будинок, в якому мешкав видатний авіаконструктор Ігор Сікорський з родиною». Ця споруда розташована на вул. Ярославів Вал, 15-Б. 

Будинок відомого авіаконструктора Ігоря Сікорського має історичну та культурну цінність і перебуває в статусі пам’ятки історії національного значення. Наразі будинок потребує негайної реставрації. Про це повідомило міністерство культури та інформаційної політики

«Таким чином, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 червня 2021 року набрало законної сили. Згідно з ним, суд зобов’язав Міністерство оборони укласти з МКІП (міністерство культури та інформаційної політики - ред.) охоронний договір на об’єкт культурної спадщини — пам’ятку національного значення. Також у Міноборони мають привести будівлю до належного стану шляхом здійснення консерваційних та реставраційних робіт», - йдеться у повідомлення на сайті міністерства культури.

Це рішення може бути оскаржено у касаційній інстанції.

Що трапилося з історичною спорудою

У травні 1993 року будинок, де жив Сікорський, передали міністерству оборони у господарське відання та на баланс державного підприємства «Готель «Козацький», який підпорядковується міноборони. 

Відомий авіаконструктор жив із родиною у цьому будинку.
Відомий авіаконструктор жив із родиною у цьому будинку.

Після цього, у травні 1998 року Київрада видала розпорядження, за яким споруда набула статусу пам`ятки історії та культури місцевого значення з охоронним номером 981-Кв.

У 2000 році будинок надали в оренду міжнародному благодійному фонду «Музей історії повітроплавання і авіації імені Сікорського». В умовах оренди також було проведення капітального ремонту. Однак фонд не зробив ремонт, тому у вересні 2016 року Вищий господарський суд забрав будинок в орендаря. 

Коли у 2012 році провели обстеження будинку Сікорського, то визнали, що він у поганому стані. Особливої уваги потребували стіни, сходи, покрівля та дерев`яні перекриття будинку. Через це міноборони та «Готель «Козацький» отримало приписи за незбереження пам’ятки та затягування з укладанням охоронного договору.

Довгі роки будинком ніхто не займався.
Довгі роки будинком ніхто не займався.

Однак нічого не відбулося, і впродовж 2013-2014 років управління охорони культурної спадщини Київради продовжувало писати листи до міноборони. Пам’ятці від цього не полегшало, тому департамент культури КМДА у серпні 2015 року склав акт та виніс припис. На їх основі міністерство оборони оштрафували на 20 тис. 400 грн.

Надалі, у грудні 2016 року, міністерство культури зробило будинок Сікорського пам’яткою місцевого значення. Вже у січні 2018 року споруда набула статусу національного значення з охоронним номером 260087. 

Такий рівень визнання споруди потребує до неї більше уваги та поваги. Тому у березні 2020 року міністерство культури зобов’язало «Готель «Козацький» укласти охоронний договір та почати роботи зі збереження пам’ятки. Через місяць після цього право власності на будівлю зареєстрували за державою в особі міноборони.

Суд зобов’язав міноборони відреставрувати будинок Сікорського: що для цього потрібно 3

 

У 2017 році говорили про створення музею у будинку Сікорського. Фото -
У 2017 році говорили про створення музею у будинку Сікорського. Фото - сайт Київ Депо

У 2017 – 2018 роках «Готель «Козацький» передав до управління охорони культурної спадщини Київради свій варіант охоронного договору. Однак там його не підписали та відправили до міністерства культури.

Що було у судах

У червні 2021 року Окружний адміністративний суд Києва вирішив, що міноборони має укласти охоронний договір, а будинок потрібно привести до ладу. 

В міністерстві оборони з цим рішенням не погодилися. Єдина причина, яку вдалося знайти у судовому реєстрі, це те, що Генеральній прокуратурі немає чого робити у цій суперечці. А саме вона захищала тоді інтереси держави. Судді прийняли версію міністерства оборони та у листопаді 2021 року рішення ОАСКу скасували

Справа дійшла до Верховного Суду, який відправив її на новий розгляд в апеляцію. І нещодавно там ухвалили рішення, що міністерство оборони має зайнятися будинком Сікорського.

Цікавим є те, що рішення суду приймалося з огляду на те, що будинок Сікорського перебуває у державній власності - на балансі ДП «Готель Козацький». А у липні 2023 року стало відомо, що міністерство культури погодило передати споруду на баланс громади Києва. Тобто у комунальну власність, й займатися відновленням потрібно буде вже за кошти місцевого бюджету чи меценатів. Щоб завершити цю передачу Кабмін мав це погодити.

 

Нагадаємо, що Віталій Кличко обіцяв створити музей, коли будівля на Ярославовому Валу буде передана у власність міста.

Інформатор писав, що під КМДА відбувся «похоронний марш» із фото знищених історичних будівель.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ