Справа про продаж немовлят від сурогатних матерів: у Києві винесли вироки першим учасникам схеми

Загалом у діяльності злочинної організації брали участь 12 осіб, обвинувальний акт щодо організатора та інших співучасників незабаром буде скеровано до суду

новороджені сурогатне материнство
Українське законодавство дозволяє звераттися до послуг сурогатних матерів лише подружжям, які не можуть стати батьками за станом здоров'я

Оболонський та Печерський суди Києва наприкінці вересня 2024 року винесли перші три вироки учасникам незаконної схеми із торгівлі людьми. До того ж це перший вирок у сфері репродукції та сурогатного материнства. Ділки підшукували для самотніх чоловіків-іноземців та одностатевих пар українок, які через скрутне становище погоджувалися за грошову винагороду народжувати дітей для іноземців.

Наразі перші три вироки отримали адміністратори клінік та юрист, які входили до злочинної організації, повідомили 30 вересня 2024 року в пресслужбі Київської міської прокуратури. Та зазначили, що обвинувачені, які співпрацювали зі слідством, засуджені до 5 років позбавлення волі із встановленням іспитового терміну на три роки. Найближчими днями до суду буде скеровано обвинувальний акт щодо організатора схеми та інших співучасників, адже у незаконній схемі торгівлі немовлятами брали участь 12 осіб.

Проте притягнути до відповідальності всіх поки неможливо: як йдеться у сюжеті ТСН, четверо учасників своєчасно втекли за кордон, і їхнім розшуком займатиметься Інтерпол. Загалом до групи, яка заробляла на сурогатному материнстві великі гроші, входили керівники клінік з репродуктивних послуг у Києві та Харкові, адміністратори та менеджери цих закладів, адвокат, що надавав юридичні послуги. Доведено, що схема існувала як мінімум з 2019 року, і за цей час 10 дітей, народжених сурогатними матерями для одностатевих пар та самотніх чоловіків-іноземців, були вивезені до країн Євросоюзу. Туди, де сурогатне материнство заборонене, а це Австрія, Німеччина, Франція, Іспанія, Бельгія, Велика Британія. 

Обов’язки були чітко поділені між двома містами: у Харкові підшукували сурогатних матерів та замовників за кордоном, у Києві репродуктивна клініка “працювала за профілем”, тобто створювала ембріони та підсаджувала їх жінкам. Для замовників послуга обходилась у майже у 70 тисяч євро і містила весь процес від прильоту в Україну та обрання у каталозі донорки яйцеклітини до супроводу вагітності, реєстрації дитини та вивезення її додому. Сурогатним матерям платили до 12 тисяч євро, здебільшого жінки, які погоджувались на такий заробіток, знаходились у скрутному фінансовому становищі.

До того ж не всі жінки розуміли, що беруть участь у незаконній схемі, ба більше, навіть іноземців переконували, що це цілком законна процедура. Проте, згідно із законодавством України звернутись за допомогою до послуг сурогатної матері мають право лише сімейні пари, які за станом здоров’я не можуть стати батьками без допомоги лікарів. Як зазначають у прокуратурі, це мають бути виключно чоловік та дружина (подружжя).

Серед українських біженців зростає кількість жертв торгівлі людьми

Як розповідав Інформатор, у світі різко зросла кількість випадків торгівлі людьми, а війна в Україні посилила проблему сексуального рабства щодо українок.  З початку війни на 600 відсотків збільшився всесвітній онлайн-пошук сексуальних послуг та порнографічних фото українських жінок і дітей. Також значно зросла торгівля вагітними жінками.

Частина європейців досі асоціюють Україну з постачанням молодих жінок для сексуальних розваг. Але це хибне уявлення. Насправді понад 90% випадків експлуатації за кордоном громадян України (причому як чоловіків, так і жінок) стосуються саме трудової експлуатації.

Також ми писали, що Росія і Білорусь опинилися у списку держав, влада яких фінансує торгівлю людьми. Окрім РФ та РБ, в перелік увійшли ще 11 країн. Про це йдеться в щорічному Звіті про торгівлю людьми за 2024 рік. У Держдепі США звертають особливу увагу на використання цифрових інструментів у торгівлі людьми. Зокрема, оплата робиться через зашифровані платіжні сервіси, аби уникнути відстежування. Також людьми торгують на спеціальних закритих онлайн-"маркетплейсах".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube