Штрафи за збирання грибів збільшили в рази: де на Київщині заборонено ходити грибникам

Відтепер за незаконний збір грибів кожен може розстатися з сумою у 400-800 гривень, у разі, якщо не знає місць, де не можна ходити на "тихе полювання"

Збирання грибів ягід Київська область штрафи
Щоб не отримати великий штраф, слід стежити за табличками - у звичайному лісництві збирати гриби та ягоди можна, а у заповіданих та пам'ятних місцях - ні

Верховна Рада прийняла законопроєкт №9665, суттєво збільшивши штраф за самовільне збирання горіхів, ягід та грибів, з 17-21 грн одразу до 425-850 грн. Інформатор розібрався в тому, де насправді не можна збирати гриби, а де це не заборонено законом. На Київщині місць, де грибникам ходити зась, не так і багато, втім, вони є - і там можна нарватися на чималі штрафи.

Новий закон посилює відповідальність за самовільне використання природних ресурсів: сінокосіння, випасання худоби на землях державного лісового фонду, не вкритих лісом. А також за самовільне збирання плодів, горіхів, грибів та ягід. Причому штрафи за ці "прості радощі" збільшилися в рази: з 17-21 грн одразу до 425-850 грн.

Насправді, закон лише збільшив штрафи, які вже були затверджені раніше - постановою Кабміну ще 2021 року. Але стосуються вони далеко не кожного лісу, а лише тих насаджень, що включені до природно-заповідного фонду. Простіше кажучи, штрафуватимуть за вирубку лісів чи чагарників, збір грибів і ягід лише там, де встановлено таблички про належність лісу до заповідника, ботсаду, дендропарку, які охороняються, як національне надбання.

Зазначимо, що з усіх територій країни таких - лише 6%. І у таких місцях обов'язково мають бути встановлені таблички з попередженнями про відповідальність про незаконне використання природних багатств (чи, бодай, про належність території до заповідної зони).

"Тож помилитися і назбирати заборонене через незнання у таких зонах неможливо", - писали на сайті Кабміну ще 2021 року.

Де ж саме на Київщині не можна збирати гриби і ягоди, і де є шанс отримати чималий штраф? - Головних об'єктів декілька. Це Національні природні парки "Голосіївський", "Білоозерський" (у Бориспільському районі на Київщині), "Залісся" (північ Броварського району). Також, що логічно, не можна збирати гриби на території Чорнобильського радіаційно-біосферного заповідника - це небезпечно не лише з точки зору порушення законодавства, але й для здоров'я, бо гриби накопичують радіацію.

Найголовнішим для киян з цього переліку є Голосіївський нацпарк, що почасти розташований просто на території міста - до його території, до речі, входить також Біличанський ліс. Так, за збирання грибів там цілком можна "схопити" чималий штраф. Крім того, не можна збирати гриби і ягоди у заказниках "Острів Жуків", "Лівий берег озера Конча", на території заказника "Романівське болото" у Святошинському районі, на островах Муромець, Ольжин і Козачий, а також у заказнику "Лівий берег озера Конча".

Також заповіданими є урочища "Муртвицьке" у Макарівському районі (785 га) та "Унава" у Фастівському районі (974 га). Зважати слід на те, що у Київській області досить багато заповіданих зон - "заказників". Їхній повний перелік можна знайти на сторінці Вікіпедії, а головні, що розташовані найближче до Києва, - Бакумівський (Броварський р-н), Борщівський (Броварський р-н), "Альта" (парк-пам'ятка, Бориспільський р-н), урочище "Малишки" (Білоцерківський р-н), Процівський (у Бориспільському р-ні), "Хутір Чубинського" (на північний схід від Борисполя).

Просто в лісі гриби збирати можна, як і раніше. Дія правила, що забороняє такі дії, не розповсюджується на ліси, водні та інші об’єкти і природні ресурси, які не входять до території природо-заповідних фондів. Власне, головна новація - це вища сума збитків за доведені факти порушення законодавства в об'єктах природно-заповідного фонду.

За спалювання сухостою штрафи у 30 тис грн, за виловлювання раків - від 3,3 тис за одну особину

Нагадаємо, восени на Київщині діє заборона на спалення сухостою і трави. Штраф за порушення цього правила складає до 30 тис грн. Спалювання сухого листя та трави не тільки шкодить здоров’ю людей і стану довкілля, але і є прямим порушенням низки норм чинного законодавства.

А взимку діятимуть ще й штрафи за вилов раків. Заборона діятиме із 15 грудня по 30 червня - за порушення рибалки можуть отримати покарання у вигляді штрафу, правила встановлені задля збереження та охорони раків у період їх спарювання, виношування ікри, а також першої ліньки. За вилов раків передбачені штрафи, кримінальна відповідальність, а також відшкодування завданих збитків. Компенсація за одного рака, якого незаконно виловили під час заборони, становить 3 332 гривні, а також штраф у розмірі 680 гривень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube