На кадрах чітко видно збиття ворожих безпілотників та панораму міста, що полегшує ідентифікацію розташування ППО
Британські ЗМІ, агенція новин Reuters та таблоїд The Sun, опублікували відео з нічною роботою ППО у Києві. На кадрах чітко видно як моменти зі збиттям ворожих БпЛА, так і локації, звідки ведеться ураження. Це вже не перший випадок, коли західні видання знімають роботу українських захисників попри жорстку заборону.
Цікаво, що видання The Sun спочатку виклало повну версію відео під власною "плашкою", на якій було видно київські багатоповерхівки та місця, звідки засоби ППО вражали ворожі дрони. Проте після полудня на сайті видання залишилася лише коротка, "цензурована" версія, на якій верхівки будівель було розмито до невпізнаваності. Також до відео було додано репортажні елементи - зі зйомок українських журналістів у зруйнованому дитсадку та коментарями мешканців постраждалого будинку.
На тому самому записі міститься також плашка Reuters. На сторінці агенції з повідомленням про нічну атаку викладено також фотографії, на яких видно моменти збиття дронів. Їх підписано Глібом Гаранічем, це один з найвідоміших українських фотокореспондентів, що співпрацює з агенцією вже більше 20 років. Проте авторство відео з роботою ППО не вказано.
Раніше Reuters викладало зйомку роботи ППО в Києві 10 вересня 2023-го. Тоді Повітряні сили України пообіцяли, що агентство буде перевірено відповідними службами. Втім, він додав, що йдеться все ж про роботу журналістів, що передбачає дотримання балансу між інформуванням та загрозою безпеки.
"Якщо хочете інформувати – люди хочуть володіти інформацією, хочуть знати, які типи загроз – (інформуйте), але без деталізації. Всі пабліки вичитуються ворогом, це очевидно. Уся інформація, навіть у коментарях, надходить до їхніх відповідних служб. Далі узагальнюють і роблять висновки про все: розташування, перебування, сили та засоби", – сказав речник Повітряних сил України Юрій Ігнат.
Скоріше за все, цього разу представникам іноземних ЗМІ вдасться уникнути важких наслідків - зазвичай перемовини з виданнями такого рівня проходять на рівні комунікацій з МЗС чи Офісом президента. Втім, їх представників можуть попросити залишити Україну, в гіршому разі акредитації позбавлять саме видання.
Зазначимо, що дії як українських, так і іноземних громадян, що фільмують роботу ППО, підпадають під ч.2 ст. 114-2 КК України. Санкції цієї статті передбачають ув'язнення терміном на вісім років. Статтю додали до КК України ще в березні 2022-го, передбачивши кримінальну відповідальність за зйомку та публікацію позицій ЗСУ, передачу інформації про розташування протиповітряної оборони тощо.
В травні, коли рф посилила атаки на Київ за допомогою ракет та БпЛА, вже було декілька подібних інцидентів. Так, відео роботи київської ППО виклала в своєму Instagram Інна Воронова, колишня дружина Юрія Чернецького, засудженого за постачання кокаїну для української еліти. Були й інші - випадки - за одну ніч в соцмережах відстежили 6 зйомок.
"Серед іншого – фігуранти зафіксували результати ураження російських крилатих і балістичних ракет. Тим самим вони могли розкрити місцеположення та специфіку роботи вітчизняної ППО", - зазначив тоді речник СБУ Артем Дехтяренко.
Нагадаємо, що одна з найбільш потужних атак за допомогою БпЛА на Київ відбулася в ніч на 25 листопада. Росіяни запустили рекордну кількість апаратів типу "Шахед", загалом близько 75 штук. Силам ППО вдалося збити майже всі дрони в повітряному просторі одразу шести областей України.
У Києві значних пошкоджень було завдано кільком будівлям. Як зазначив мер Києва Віталій Кличко, уламки БпЛА в Солом'янському районі викликали загоряння в приміщенні дитсадка, а в будинках поруч пошкодили вікна. Також було зруйновано другий поверх житлової п'ятиповерхівки в цьому ж районі.
Загалом від атаки постраждали п'ять киян. У двох з них було діагностовано різані рани кінцівок від уламків скла. Ще троє мали гостру реакцію на стрес.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.