Потужність Трипільської ТЕС впаде вполовину, постраждають Київщина, Черкаси й Житомир - прогноз експерта

Читать на русском

На думку співзасновника Фонду енергетичних стратегій Юрія Корольчука, внаслідок ушкоджень "середньої" тяжкості станція втратить до половини своєї генерації, що позначиться на загальній можливості енергосистеми України до маневрування обсягами виробництва електроенергії

Читать на русском
Наслідки від відключення Трипільської ТЕС від енергосистеми України
Наразі незрозуміло, що саме було зруйновано на об'єкті, і наскільки постраждало дефіцитне обладнання машинних залів

На думку співзасновника Фонду енергетичних стратегій Юрія Корольчука, внаслідок ушкоджень "середньої" тяжкості станція втратить до половини своєї генерації, що позначиться на загальній можливості енергосистеми України до маневрування обсягами виробництва електроенергії

Говорити про обсяги втрати потужностей генерації електроенергії від обстрілу Трипільської ТЕС 11 квітня зарано. Адже наразі незрозуміло, що саме було зруйновано на самому об'єкті, і наскільки постраждало дефіцитне обладнання машинних залів. Попередньо, станція може втратити до половини генерації - саме так сталося на об'єктах ДТЕК, які було пошкоджено раніше. Загалом дефіцит генерації в Україні восени складе до 3000 мВт - це, для прикладу, потужність Південноукраїнської АЕС, що у Миколаївській області.

Про наслідки пошкоджень на Трипільській ТЕС у Київській області зранку 11 квітня Інформатору розповів cпівзасновник Фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук. Згідно з заявою голови наглядової ради "Центренерго" Андрія Готи, Трипільську ТЕС було "повністю знищено". Втім, на думку фахівця, зарано говорити про повне знищення, оскільки незрозуміло, якими були обсяги руйнування. Відтак, зважаючи на те, що станція працювала приблизно на 1500 мВт потужності, можна припустити, що її генерація впаде вдвічі.

"Я думаю, якщо не пошкоджено критично машинний зал і не розбито турбіни, які неможливо відновити за місяць, - то попередньо Трипільська ТЕС вийде на генерацію 700 мВт, це десь половина від потужності, яку вона генерувала раніше. По іншій половині буде питання: чи воно в робочому стані, чи треба проводити ремонт, щоб ввести у експлуатацію. Після попередніх прильотів по об'єкту ДТЕК, нагадаю, коли розібрали завали, виявилося, що потрібні нові трансформатори - а це півбіди, їх можна знайти і привезти до України", - пояснив Корольчук Інформатору.

Від Трипільської ТЕС були заживлені Київська, Житомирська та Черкаська області. Відтак, найпершим наслідком стане певний дефіцит електроенергії у цих регіонах. Сам Київ до цієї ТЕС, звісно, підключений, але головний обсяг електроенергії він отримує від Рівненської АЕС - відтак, кияни від цієї втрати постраждають найменше, - стверджує фахівець.

"Якщо рівень пошкоджень на ТЕС середній, це відобразиться на забезпеченні електроенергією Житомирської та Черкаської областей, а також Київщини. Проблеми для столиці почнуться, якщо ворог почне завдавати удари по підстанціях, або по внутрішніх теплових електроцентралях. А нинішній удар по Трипільській ТЕС зменшує можливості використання маневрених потужностей", - каже Корольчук.

Змушують маневрувати атомними станціями

Йдеться про можливість оперативного збільшення чи зниження виробництва електроенергії у ранкові чи вечірні години, та у літні й зимові періоди, коли зростає рівень споживання електроенергії (споживачі вмикають кондиціонери чи обігрівачі). Останні декілька тижнів російські війська наносили удари саме по потужностям, які здатні маневрувати, збільшуючи та знижуючи виробництво. Атомна генерація, яка виробляє "базову" електроенергію, маневрувати не може за своїм функціоналом.

"Відтак, я можу припустити, що росіяни переслідують таку мету: вивести з ладу основну масу украаїнської теплової та гідроелектрогенерації. Дніпрогеса вистачило, інші просто не зможуть закривати додаткові потреби... Тоді у керівництва Енергоатома буде два виходи: або почати відключення від електроенергії споживачів, або почати маневрувати атомними електростанціями. Тим самим, вони будуть "розхитувати" атомні блоки, підводити їх до відключень - або у штатному, або у аварійному режимі, а ремонти на них можуть тривати і день-два, і тиждень", - вважає фахівець.

Юрій Корольчук зазначив, що атаки по енергетичній інфраструктурі України в цілому станом на початок квітня призвели до дефіциту потужностей у обсязі 4,5 мВт. Після атаки на Трипільську ТЕС, прогнозує експерт, до цієї цифри додасться ще 700 мВт. До осені влада планувала відновити приблизно половину від загального дефіциту генерації (приблизно 2000 мВт).

"Але 3000 мВт потужності, що була в України до початку цієї атаки, точно просто не зможемо відновити. Відтак, матимемо дефіцит. Імпортувати ми це не зможемо. Кудрицький (голова правління ПрАТ "НЕК Укренерго" - Ред.) вже нещодавно радив промисловим підприємствам самостійно забезпечувати себе електроенергією, ставити великі генератори. Але навіть супер-потужна генерація на 5-10 мВт не закриє потреб великого завода, в якого є технологічні процеси", - додав Юрій Корольчук.

100% захисту не спрацювало: як нанесли удар по Трипільській ТЕС і чому цього не вдалося уникнути

Нагадаємо, зранку 11 квітня внаслідок російської ракетної атаки є влучання по важливому об'єкту енергетичної інфраструктури. Це офіційно підтверджують у Київській обласній військовій адміністрації. Йдеться про Трипільську ТЕС - її було повністю зруйновано, про що вже заявили у ПАТ "Центренерго". Регіон атакували за допомогою дронів-камікадзе та ракет.

Після удару по місту Українка, де розташовано Трипільську ТЕС, в мережі згадали, як у серпні 2023 року компанія відзвітувала, що обʼєкт на 100% обладнаний фізичним захистом від атак окупантів. А в грудні 2023 року радник Центру стратегічних досліджень Костянтин Ільченко повідомив, нібито Андрій Гота, голова наглядової ради "Центренерго", є фігурантом кримінального провадження, розпочатого за фактом саботування указу президента щодо захисту обʼєктів критичної інфраструктури. Інформатор розібрався в тому, як же була захищена ТЕС під Києвом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.