Київводоканал повернули у комунальну власність: попереду засідання акціонерів

За версією депутатів Київради, власники часток в акціонерному товаристві знаходяться нібито за межами України.

Київводоканал повернули у комунальну власність: попереду засідання акціонерів
Можливо настане час, коли у Києві можна буде пити воду з крану

У четвер, 16 травня 2024 року, депутати Київради проголосували за те, щоб зробити з Київводоканалу комунальне підприємство. До цього воно було приватним акціонерним товариством та мало угоду з міською владою про використання мереж. Своїм рішенням міська влада ще й поповнила уставний капітал новоствореного підприємства на 1,5 млрд грн. 

За те, щоб зробити Київводоканал комунальним проголосувало 74 депутати. Проти було 3 обранці.

 

Каталізатором для ухвалення такого рішення став низький тариф та ймовірність банкрутства водоканалу, яке є стратегічним підприємством та монополістом щодо забезпечення киян питною водою. А допомагати грошима некомунальному підприємству міській раді складно.

Акціонери водоканалу поки що не розглядали питання щодо повернення підприємства у комунальну власність. За правилами, спочатку Київрада мала ухвалити таке рішення, а наступним кроком його повинні розглянути на засіданні акціонерів. За версією депутатів Київради, власники часток в акціонерному товаристві знаходяться нібито за межами України.

Після повернення водоканалу громаді, акціонерне товариство ліквідовуватися не буде. Воно буде збирати 1,3 млрд грн дебіторської заборгованості та розраховуватися з боргами.

Попереду водоканал очікує аудит, який покаже як використовувалися у тому числі ті кошти, які місто передавало на підтримку водоканалу, коли той був ще акціонерним.

Кому поки що належить Київводоканал

За інформацією аналітичної платформи YouControl, приватне акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Київводоканал» на 25,46% належить громаді столиці, а на 67% - компанії «Київенергохолдинг». Останній на 61% належить Київраді, але головну роль у цій історії відіграють не мажоритарний столичний власник, а міноритарій, який ховається за невеликими відсотками. 

За даними з реєстрів, через компанію-прокладку «КИЇВЕНЕРГОХОЛДИНГ» водоканалом можуть керувати:

  • Компанія A ARTIO GLOBAL INVESTORS LTD з Великої Британії з 24,98% уставного капіталу;
  • Фірма DENSEC LIMITED з Кіпру з 14,01%.

За цими іноземними компаніями можуть ховатися українці Сергій Суровцев та Дмитро Давиденко. Прізвище Суровцева стало відомо після історії з «Довженко-Центром», де Суровцева називали довіреною особою нардепа від ОПЗЖ Сергія Льовочкіна. 

Нагадаємо, що у 2006 році понад 60% акцій "Київгазу", "Київводоканалу" та ще тоді "Київенерго" об’єднали в приватне акціонерне товариство "Київенергохолдинг". Офіційно метою створення ПАТ влада називала «збільшення ефективності керування компаніями» та «залучення інвестицій на їх модернізацію». Новий холдинг на 61% належав громаді Києва, решту акцій підприємства приватизували кіпрські компанії.

Першими власниками офшорних компаній, які керували «Київводоканалом», були спочатку бізнесмени Василь Хмельницький та Андрій Іванов. Згодом їх замінив колишній зять Леоніда Черновецького — В’ячеслав Супруненко. Як писав сайт «Наші гроші», після Супруненка офшорними акціонерами стали представники інтересів Сергія Льовочкіна.

У вересні 2017 року прокуратура Києва заявила, що налаштована повернути «Київенерго», «Київгаз» і «Київводоканал» громаді столиці. Проте, якщо офшорні власники так і залишилися в структурі «Київводоканалу», виходить в судах прокуратура не домоглася свого.

Водоканал у Києві просив підвищити тариф

«Київводоканал» просив Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг підвищити з 1 квітня 2024 року тариф на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 34,2%. Тобто, до 40,78 грн.

За даними «Київводоканалу», на пропозицію щодо зміни тарифів в першу чергу вплинули такі чинники:

  • зменшилися обсяги реалізації, що враховані в чинних тарифах;
  • збільшилися витрати з електричної енергії, а саме: на 30,29% із централізованого
  • водопостачання; на 25,83% з централізованого водовідведення.

Водночас із 1 липня 2024 року «Київводоканал» пропонує встановити загальний тариф у розмірі 46,9 грн (39,08 без ПДВ) за 1 м³, з якого:

  • централізоване водопостачання – 25,7 грн (21,42 без ПДВ) за 1 м³,
  • централізоване водовідведення – 21,19 грн (17,66 без ПДВ) за 1 м³.

Інформатор писав, що кияни могли переплатити водоканалу за послуги.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube