Столиця ухвалила план дій, який згодом приведе до зміни схеми теплопостачання.
Київ планує змінити систему теплопостачання та енергозабезпечення й побудувати у столиці 6 міні-ТЕЦ. Для цього потрібно до 1,2 млрд євро та 12-15 років. Проте заступник міського голови Києва Петро Пантелеєв обіцяє, що першу партію обладнання встановлять до кінця 2024 року. Це дозволить створити у столиці енергетичні острови – зони, де завжди буде тепло, світло та вода. Відповідне рішення депутати Київради ухвалили під час сесії 16 травня 2024 року.
85 депутатів Київради проголосували за побудову у столиці 6 міні-ТЕЦ, які допоможуть зменшити наслідки обстрілів енергетичної інфраструктури. До кінця року у Києві планують встановити першу партію обладнання.
За словами заступника мера Києва Петра Пантелеєва, у Києві сьогодні є 3 ТЕЦ, які виробляють електрику та тепло, також є понад 150 котелень різної потужності.
«Також ми маємо електроенергію з так званого зовнішнього кільця, яку отримаємо з великих джерел виробництва електроенергії України – з атомних станцій. В мирний час це виглядало задовільно. Коли у 2022 році навколо Києва точилися бої, було пошкоджено 7 з 8 ліній входу до міста. Зараз інша ситуація: для ворога є основною мішенню генерація. Ми бачимо, що кожного тижня наносяться удари по генерації електричної енергії по всій Україні. Нажаль, дефіцит електроенергії зростає», - заявив Петро Пантелеєв.
Щоб не залишитись наступної зими без тепла, міська влада Києва вирішила розмістити в різних районах Києва 6 міні-ТЕЦ сумарною потужністю 619 МВт. Вони можуть працювати на різних видах палива та виробляти як тепло, так і електроенергію.
«Завдяки такому підходу ми зможемо зробити диверсифікацію ризиків для основних об’єктів Київводоканалу. Оскільки наша інфраструктура водопостачання та водовідведення є величезним споживачем електроенергії», - пояснив заступник Кличка та нагадав, що такі міні-ТЕЦ активно використовують в Європі.
На їх побудову потрібно до 1,2 млрд євро та 12-15 років. Сьогодні вже вдалося залучити донорського обладнання на понад 2 млрд грн. Частина обладнання вже є у Києві, інша частина – в дорозі. Також є пристрої, які контрактуються у виробників.
Перший етап побудови нових міні ТЕЦ мають, за словами Петра Пантелеєва, виконати до кінця 2024 року. Саме у цей період встановлять першу партію обладнання потужністю приблизно 120 МВт. Це дозволить забезпечити безперебійним теплом та електроенергією близько 300 тисяч киян.
«Мова не йде про чарівну паличку і те, що ми зможемо вирішити всі проблеми та забезпечити під час блекауту нормальну роботу міста Києва, - заявив під час сесії заступник міського голови Києва. – Сьогодні мова йде про виживаємось міста, про забезпечення основних послуг в так званих енергетичних островах. В зонах, де буде електроенергія, тепло та водопостачання з водовідведенням».
Планується, що нові міні-ТЕЦ можуть переходити з природного газу на біогаз, синтез-газ або водень без суттєвої реконструкції. В перспективі у Києві можуть з’явитися ТЕЦ на біомасі, а для цього потрібно буде ретельно сортувати сміття.
Також 16 травня депутати Київради проголосували за збільшення статутного капіталу «Київтеплоенерго» на 2,5 млрд грн. Це також частина програми по побудові нових міні-ТЕЦ.
«КП «Київтеплоенерго» планує розпочати реалізацію проекту за рахунок власних коштів, решту – за рахунок залучених коштів», - написано у проєкті рішення, яке 16 травня ухвалили депутати Київради.
Перш ніж займатися міні ТЕЦ, «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» потрібно розрахуватися з боргами:
16 травня 2024 року депутати Київради проголосували за те, щоб зробити з Київводоканалу комунальне підприємство. До цього воно було приватним акціонерним товариством та мало угоду з міською владою про використання мереж. Своїм рішенням міська влада ще й поповнила уставний капітал новоствореного підприємства на 1,5 млрд грн.
Каталізатором для ухвалення такого рішення став низький тариф та ймовірність банкрутства водоканалу, яке є стратегічним підприємством та монополістом щодо забезпечення киян питною водою. А допомагати грошима некомунальному підприємству міській раді складно.
Акціонери водоканалу поки що не розглядали питання щодо повернення підприємства у комунальну власність. За правилами, спочатку Київрада мала ухвалити таке рішення, а наступним кроком його повинні розглянути на засіданні акціонерів. За версією депутатів Київради, власники часток в акціонерному товаристві знаходяться нібито за межами України.
Інформатор писав, як дізнатися графік відключення світла у додатку "Київ Цифровий".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.