Київрада погодила технологічну революцію: в районах столиці встановлять 6 міні-ТЕЦ

Читать на русском

Столиця ухвалила план дій, який згодом приведе до зміни схеми теплопостачання.

Читать на русском
Київрада погодила технологічну революцію: в районах столиці встановлять 6 міні-ТЕЦ
На проєкт потрібно 1,2 млрд євро

Столиця ухвалила план дій, який згодом приведе до зміни схеми теплопостачання.

Київ планує змінити систему теплопостачання та енергозабезпечення й побудувати у столиці 6 міні-ТЕЦ. Для цього потрібно до 1,2 млрд євро та 12-15 років. Проте заступник міського голови Києва Петро Пантелеєв обіцяє, що першу партію обладнання встановлять до кінця 2024 року. Це дозволить створити у столиці енергетичні острови – зони, де завжди буде тепло, світло та вода. Відповідне рішення депутати Київради ухвалили під час сесії 16 травня 2024 року. 

85 депутатів Київради проголосували за побудову у столиці 6 міні-ТЕЦ, які допоможуть зменшити наслідки обстрілів енергетичної інфраструктури. До кінця року у Києві планують встановити першу партію обладнання. 

 

За словами заступника мера Києва Петра Пантелеєва, у Києві сьогодні є 3 ТЕЦ, які виробляють електрику та тепло, також є понад 150 котелень різної потужності.

«Також ми маємо електроенергію з так званого зовнішнього кільця, яку отримаємо з великих джерел виробництва електроенергії України – з атомних станцій. В мирний час це виглядало задовільно. Коли у 2022 році навколо Києва точилися бої, було пошкоджено 7 з 8 ліній входу до міста. Зараз інша ситуація: для ворога є основною мішенню генерація. Ми бачимо, що кожного тижня наносяться удари по генерації електричної енергії по всій Україні. Нажаль, дефіцит електроенергії зростає», - заявив Петро Пантелеєв.

У Києві встановлять обладнання для безперебійного живлення. Скрін - засідання Київради
У Києві встановлять обладнання для безперебійного живлення. Скрін - засідання Київради

 

Щоб не залишитись наступної зими без тепла, міська влада Києва вирішила розмістити в різних районах Києва 6 міні-ТЕЦ сумарною потужністю 619 МВт. Вони можуть працювати на різних видах палива та виробляти як тепло, так і електроенергію.

«Завдяки такому підходу ми зможемо зробити диверсифікацію ризиків для основних об’єктів Київводоканалу. Оскільки наша інфраструктура водопостачання та водовідведення є величезним споживачем електроенергії», - пояснив заступник Кличка та нагадав, що такі міні-ТЕЦ активно використовують в Європі.

На реалізацію проєкта потрібно до 15 років.
На реалізацію проєкта потрібно до 15 років.

 

На їх побудову потрібно до 1,2 млрд євро та 12-15 років. Сьогодні вже вдалося залучити донорського обладнання на понад 2 млрд грн. Частина обладнання вже є у Києві, інша частина – в дорозі. Також є пристрої, які контрактуються у виробників.

Коли кияни відчують результат

Перший етап побудови нових міні ТЕЦ мають, за словами Петра Пантелеєва, виконати до кінця 2024 року. Саме у цей період встановлять першу партію обладнання потужністю приблизно 120 МВт. Це дозволить забезпечити безперебійним теплом та електроенергією близько 300 тисяч киян.

«Мова не йде про чарівну паличку і те, що ми зможемо вирішити всі проблеми та забезпечити під час блекауту нормальну роботу міста Києва, - заявив під час сесії заступник міського голови Києва. – Сьогодні мова йде про виживаємось міста, про забезпечення основних послуг в так званих енергетичних островах. В зонах, де буде електроенергія, тепло та водопостачання з водовідведенням».

Планується, що нові міні-ТЕЦ можуть переходити з природного газу на біогаз, синтез-газ або водень без суттєвої реконструкції. В перспективі у Києві можуть з’явитися ТЕЦ на біомасі, а для цього потрібно буде ретельно сортувати сміття.

За що ще голосували депутати

Також 16 травня депутати Київради проголосували за збільшення статутного капіталу «Київтеплоенерго» на 2,5 млрд грн. Це також частина програми по побудові нових міні-ТЕЦ.

«КП «Київтеплоенерго» планує розпочати реалізацію проекту за рахунок власних коштів, решту – за рахунок залучених коштів», - написано у проєкті рішення, яке 16 травня ухвалили депутати Київради. 

Перш ніж займатися міні ТЕЦ, «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» потрібно розрахуватися з боргами:

  • «КИЇВВОДОКАНАЛ» за постачання холодної води на суму 500 млн грн;
  • «Київгаз» за надання послуг з розподілу природного газу на суму 600 млн грн
  • «Укренерго» за передачу електроенергії та диспетчеризацію - 300 млн грн
  • зарплата працівникам «Київтеплоенерго» - 1 100,0 млн грн.

Київводоканал повернули у комунальну власність

16 травня 2024 року депутати Київради проголосували за те, щоб зробити з Київводоканалу комунальне підприємство. До цього воно було приватним акціонерним товариством та мало угоду з міською владою про використання мереж. Своїм рішенням міська влада ще й поповнила уставний капітал новоствореного підприємства на 1,5 млрд грн. 

Каталізатором для ухвалення такого рішення став низький тариф та ймовірність банкрутства водоканалу, яке є стратегічним підприємством та монополістом щодо забезпечення киян питною водою. А допомагати грошима некомунальному підприємству міській раді складно.
Акціонери водоканалу поки що не розглядали питання щодо повернення підприємства у комунальну власність. За правилами, спочатку Київрада мала ухвалити таке рішення, а наступним кроком його повинні розглянути на засіданні акціонерів. За версією депутатів Київради, власники часток в акціонерному товаристві знаходяться нібито за межами України.

Інформатор писав, як дізнатися графік відключення світла у додатку "Київ Цифровий".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.