Напиляли на мільярд: скандал з рубкою дерев у Чорнобильській зоні набирає оберти, причетні високі посадовці

Читать на русском

Нардепка Ольга Василевська-Смаглюк стверджує, що ділки могли діяти під прикриттям Держагентства з управління зоною відчудження та місцевої поліції, чиї співробітники відмовляли у допомозі спецкомісії та навіть забирали в неї дрони, якими та мала фіксувати збитки

Читать на русском
Справа про незаконну вирубку дерев у Чорнобильській зоні відчудження
Наприкінці березня прокуратура повідомила про вручення підозр керівництву ДСП "Північна пуща", втім, це, ймовірно, не останні підозри у цій справі

Нардепка Ольга Василевська-Смаглюк стверджує, що ділки могли діяти під прикриттям Держагентства з управління зоною відчудження та місцевої поліції, чиї співробітники відмовляли у допомозі спецкомісії та навіть забирали в неї дрони, якими та мала фіксувати збитки

З березня по квітень 2024 року мобільні групи з інспекторів Держлісагентства та Держекоінспекції провели загалом 18 рейдів у Чорнобильській зоні. Вони зафіксували 12 незаконних рубок дерев на території як самого Чорнобиля, так і довколишніх сіл Корогод і Замостя (збитки у понад 23 млн грн), Лубянка (12,2 млн грн), Медвин (14,4 млн грн). Втім, місцеві правоохоронці не завжди реагували на дії інспекторів адекватно: вони вилучали у службовців засоби візуального спостереження з висоти, а інколи й взагалі відмовлялися їхати та фіксувати збитки. Про це 15 квітня повідомила народна депутатка Ольга Василевська-Смаглюк у соцмережах.

За її словами, роботу комісії могли саботувати через статус Чорнобильської зони, режимного об'єкту та прикордонної території, яку було повністю заміновано. Відтак, Вишгородська поліція, на її думку, була не в захваті від діяльності комісії, утвореної Міндовкілля.

"Моніторинг ускладнювався тим, що територія Чорнобильської зони — режимний обʼєкт, і просто так туди не потрапити. Окрім цього, — це прикордонна територія, і вона повністю замінована, представники Вишгородської поліції вилучали інспекторів засоби візуального спостереження з висоти, не надавались картографічні матеріали "Північної пущі", а подекуди правоохоронці взагалі відмовлялись їхати і фіксувати збитки. Явно їм не подобалось, що в Зоні проводяться інспекційні перевірки зрубаних насаджень", - зазначила Василевська-Смаглюк.

Втім, навіть попри протидію комісії вдалося зафіксувати дюжину незаконних рубок - за словами нардепки, є навіть ділянки площею більше за 1 га. Обрахунок збитків було можливо провести не всюди, адже частину територій у Зоні відчудження заміновано. Але орієнтовані збитки на ділянках, де підрахунок провели, складає 70 млн грн: зрубали 700 кубометрів дубів, сосен, вільх, акацій - цей обсяг, каже Василевська-Смаглюк, є еквівалентом 17 залізничних вагонів. Відтак, на рік злочинці могли б "напиляти" більше, ніж на 1 млрд грн на рік на "чорному" ринку деревини, - пише нардеп.

У проведенні незаконної рубки дерев депутатка підозрює керівництво Держагентства з управління зоною відчудження. За її словами, дерева зрізали професійно, що нівелює закиди щодо нібито вини військових з боку ДАЗВ. Також, на думку Василевської-Смаглюк, група, у складі якої діяв нещодавно призначений директор ДСП "Північна пуща", могла співробітничати з ДАЗВ, місцевими правоохоронцями та бізнесом.

Також з допису депутатки випливає, що очільник Міністерства захисту довкілля та природніх ресурсів Руслан Стрілець дуже вже оперативно створив групу для проведення "рейдів" Зоною відчудження. А також призупинив кадрові призначення, зокрема, свого товариша по попередній роботі Андрія Тимчука головою ДАЗВ. Втім, наразі комісія так і не назала публічних звітів про свою роботу, а також про факти незаконних рубок, що виявили її представники.

Коли створили мобільні "рейдові" групи і хто потрапив у їхні тенета

Зазначимо, напочатку березня Інформатор писав, що у Чорнобильській зоні відчудження ловлять браконьєрів та вирубувачів лісу. Створили 32 мобільні групи з інспекторів Держлісагентства і Держекоінспекції. Питання гостре: у кінці 2023 року на території заповідника виявили незаконну вирубку лісу вартістю більш, ніж 52 млн грн - причому деревину намагалися вивезти за межі зони відчудження. За ринковими цінами на необроблену деревину, це - 22,7 тис кубометрів, або більше за 100 га лісу.

А вже наприкінці березня ми писали з посиланням на Офіс генпрокурора, що п'яти учасникам організованої злочинної групи повідомили про підозру за фактом незаконної рубки дерев у зоні. Серед них підозру отримав і директор ДСП "Північна пуща". Незаконна вирубка коштувала державі близько 60 мільйонів гривень. Тепер злодіям загрожує до 7 років ув’язнення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.