На садибу купця Дмитрієва у Києві прокуратура наклала арешт: що робитиме Київрада

Читать на русском

Коли можна було поставити крапку в історії з будівлями, які мають історичну цінність, Київрада чомусь забарилася, й нерухомість знов стала приватною.

Читать на русском
На садибу купця Дмитрієва у Києві прокуратура наклала арешт: що робитиме Київрада
Спірна нерухомість є пам’яткою архітектури

Коли можна було поставити крапку в історії з будівлями, які мають історичну цінність, Київрада чомусь забарилася, й нерухомість знов стала приватною.

З листопада 2021 року по березень 2023 року йшли суди, в яких Київська міська прокуратура домоглася повернення у комунальну власність 8 будинків на вулиці Хорива, серед яких є стародавня садиба на Подолі. Рішення приймалося в інтересах громади Києва та Київрада мала лише зареєструвати нерухомість за собою. Проте через затягування з боку чиновників, садибу встигли двічі оформили знов у приватну власність. Однак 22 травня 2024 року стало відомо, що прокуратура домоглася арешту спірної нерухомості. 

Суд наклав арешт на будівлі по вулиці Хорива у Києві, які є об’єктом культурної спадщини та належать територіальній громаді. 

«Будинки, які розташовані на території Старого Подолу, у 2007 році були визнані непридатними для проживання та такими, що потребують реконструкції. У 2010 році КП «Поділ-ІнвестРеконструкція» уклало з приватним підприємством (ПП «Конвалія-Нерухомість» – ред.) інвестиційний договір, згідно з яким підприємство отримувало можливість стати власником цих будівель після здійснення їх реконструкції та введення в експлуатацію», - повідомляє прокуратура столиці.

У приватній власності опинилося 8 будівель.
У приватній власності опинилося 8 будівель.

Попри те, що об`єкт реконструкції не був введений в експлуатацію, приватне підприємство «Конвалія-Нерухомість» зареєструвало за собою спірні будівлі. Для того, щоб повернути їх у комунальну власність, прокуратура звернулась до суду.

«Крім того, за фактом незаконного руйнування об'єкта, який входить до переліку пам’яток культурної спадщини місцевого значення міста Києва, а також за фактом незаконної реєстрації права власності на нежитлові будівлі було розпочато кримінальне провадження», - йдеться у повідомленні.

Починаючи з листопада 2021 року по березень 2023 року суди встановили, що споруди не мали ставати приватною власністю та вирішили повернути їх громаді Києва. Поки столична влада збиралася оформити нерухомість на себе, це знов зробила «Конвалія-Нерухомість».

На садибу купця Дмитрієва у Києві прокуратура наклала арешт: що робитиме Київрада 2

 

У такому стані будівлі зафіксувала прокуратура. Фото - Київстка мфська прокуратура
У такому стані будівлі зафіксувала прокуратура. Фото - Київська міська прокуратура

 

«Всупереч рішенню суду, вже у 2024 році приватне підприємство знову двічі незаконно зареєструвало за собою право власності на вказані приміщення, змінивши їх площу, - повідомили у прокуратурі. - Відтак, за клопотанням Подільської окружної прокуратури ухвалою слідчого судді накладено арешт на вказані приміщення, що унеможливить їх подальшу перереєстрацію на інших власників».

Нагадаємо, що у жовтні 2014 року міністерство культури внесло садибу до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Як розповідав активіст Дмитро Перов, з 8 будівель на вулиці Хорива, які за рішенням суду повернули громаді Києва, 3 споруди – два будинки та один флігель, свого часу належали київському купцеві другої гільдії Івану Дмитрієву. 

Відомо, що за збереження статусу садиби як об’єкта культурної спадщини досі йдуть суди. Як розповідав київський юрист Олександр Дядюк, в одному провадженні «Конвалія Нерухомість» намагається оскаржити охоронний статус садиби, а другу справу, яка стосується занесення будівель до реєстру пам’яток, заново розглядає адміністративний суд у Києві. 

Чому були суди

Прибутковий цегляний будинок на вулиці Хорива, 2а було зведено у 1897-1898 роках за проєктом видатного київського архітектора Олександра Кривошеєва. Замовником будівництва виступив київський купець Федір Курлюков. У різні роки тут вдало поєднувалися житлові й торговельні функції. Горішні поверхи використовували під житлові кімнати. В той час як перший поверх був фактичним продовженням торгових крамниць відомого Житнього ринку. 

Вулиця Хорива у радянські часи. Фото - М.Чемерис
Вулиця Хорива у радянські часи. Фото - М.Чемерис

Згодом унікальні споруди стали предметом тривалих судових баталій. На місці історичних споруд планували збудувати торгово-офісний центр з підземним паркінгом. Подільська райрада у 2007 році визнала спірні будівлі аварійними, хоча там ще проживали люди, та почала шукати інвесторів для реконструкції.

У 2010 році між комунальним підприємством міськради Києва та приватною фірмою «Конвалія-Нерухомість» був укладений інвестиційний договір на реконструкцію та будівництво торговельно-розважального об'єкта на вулиці Хорива, 2. У 2019 році ця ж фірма отримала землю в оренду.

За інформацією Київської прокуратури, «не виконавши умови інвестиційного договору, приватне підприємство у 2017 році незаконно зареєструвало за собою право власності» на садибу. Нагадаємо, що йдеться про ділянку площею 3109,7 м кв. Ці події відбувалися за часів мера Києва Леоніда Черновецького.

Споруди на вулиці Хорива у Києві визнали пам'ятками архітектури.
Споруди на вулиці Хорива у Києві визнали пам'ятками архітектури.

Для того, щоб можна було без проблем знести садибу, потрібно було через суд викреслити будинки з Державного реєстру нерухомих пам’яток. Тим самим позбавивши їх охоронного статусу.

Що і зробив свого часу Шостий апеляційний адмінсуд. Проте, у 2021 році будівлі комплексу отримали статус пам’ятки архітектури та історії місцевого значення. Проти чого підприємство знов подало позов.

Відомо, що в суді представник фірми «Конвалія-Нерухомість» наполягав на тому, що «садиба знаходиться в аварійному стані та є фактично зруйнованою й непридатною для експлуатації не підпадає під критерій автентичності, що фактично унеможливило її внесення до переліку об’єктів культурної спадщини».

Інформатор писав, що експосадовці Януковича, пов‘язані з росією, виграли суд щодо садиби на Подолі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.