Молоді люди прийшли під відомий проблемний ТРЦ, щоб нагадати про його власників, втім, схоже, помилилися адресою: ділові ЗМІ пов'язують цей актив з відомим одеським бізнесменом Володимиром Галантерніком
У середу, 18 вересня у Києві пройшла акція протесту, спрямована проти власників ТРЦ Skymall. Активісти стверджують: нардеп-втікач від ОПЗЖ Федір Христенко, якому, нібито, належить ТРЦ, витрачає свої кошти в РФ та навіть спонсорує один з "батальйонів" на Донетчині, що воюють на боці окупаційних військ. Ситуація з бізнес-активом дійсно непроста - він є одним з найпроблемніших у місті, та дійсно належить бізнесменові, що зареєстрований на непідконтрольній території України.
Опівдні у середу, 18 вересня 2024-го, півтора десятки молодиків, деякі з них - у балаклавах і капюшонах, вишикувалися біля входів та на самій території ТРЦ Skymall. Акція була анонсована заздалегідь - її організатором є активіст Денис Кошельник. Молоді люди вийшли з імпровізованими плакатами: на картонках написали "Міжнародні бренди за окупацію України", "Оренда тут - окупація там", "Кожна покупка - внесок у війну проти України" тощо.
"Ми хочемо, щоб люди не скуплялись тут, бо власником є Федір Христенко. Це - депутат від ОПЗЖ, який при цьому має власність у Москві", - повідомив Інформатору один із мітингарів.
Ще один активіст пояснив, що власник, нібито, регулярно перераховує кошти до т.зв. "ДНР", а його теща і дружина є громадянками РФ. Саме весілля, кажуть, відбулося в Москві ще до повномасштабного вторгнення, а тесть Христенка, пояснюють, буцімто, також проживає в Донецьку і дотичний до одного з "батальйонів" армії РФ. Відтак, і сам Христенко нібито причетний до спонсорування окупаційних сил в Україні.
Зазначимо, що зранку біля ТРЦ та на паркінгу було помічено не менше за 7 екіпажів поліції, тобто, правоохоронці перейшли на посилене чергування біля входів. Втім, конфліктних ситуацій не було, і активісти скоро розійшлися.
Зазначимо, що київський ТРЦ Skymall дійсно є одним з найпроблемніших об'єктів нерухомості. Востаннє він змінив власників 2021-го року, і офіційно засновником ТОВ "Оптова мережа 2011" (є власником майнового комплексу) нині є ТОВ Славіан, кінцевим бенефіціаром якого є Сергій Брюховецький, прописаний в окупованій Горлівці. У серпні 2021-го видання "НВ" пов'язувало його, радше, з відомим одеським бізнесменом Володимиром Галантерніком, аніж з Федором Христенком: останній, дійсно, є зятем Брюховецького, але саме одесит розпоряджався коштами, достатніми для купівлі ТРЦ у Києві.
На самому початку існування ТРЦ ним володіла (і будувала) компанія Arricano естонського бізнесмена Хіллара Тедера. У 2009 році він залучив до проекту партнера — Андрія Адамовського, який вклав у будівництво об'єкта $40 млн і отримав 50% + 1 акцію ТРЦ. В угоді було зазначено, що у Тедера є опціон на викуп частки свого партнера в 2010 році. Але в зазначені терміни Адамовський продавати акції відмовився, посилаючись на порушення своїм партнером кількох умов договору.
Відтоді назва ТРЦ Skymall фігурує в новинах про судові рішення. Згодом співвласником Arricano стала інвесткомпанія Dragon Capital, і вже за підтримки більш серйозних коштів компанія продовжила судову тяганину за ТРЦ в суді у Лондоні та на Кіпрі. Зрештою, Arricano втратила контроль над ТРЦ, а в 2014-му право власності на нього перейшло банку "Південний" (через, нібито, непогашену заборгованість у 32 млн доларів, причому компанія Arricano цей борг не визнавала).
У 2016 році Лондонський міжнародний арбітражний суд зобов’язав повернути Skymall компанії Arricano, але це рішення так і не було виконано в Україні. А банк "Південний" продав актив: нібито, новим власником виявився бізнесмен Іван Фурсін, втім, він не коментував ймовірну купівлю активу.
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що літній сезон минув для ТРЦ Києва без піків, але з суттєвими втратами через відключення електроенергії і аномальну спеку. Генератори, встановлені у ТРЦ, подекуди не справлялися, і потрібно було приймати швидкі рішення. А от трафік - тобто, відвідуваність торговельних центрів - зросла на початку літа і не знижувалася усі літні місяці.
Також ми повідомляли, що київські ТРЦ всерйоз взялися за вирішення проблеми знеструмлень. Одразу два великих заклади 12 липня повідомили про власні рішення з енергопостачання. Ідеї принципово різні: перший, ТРЦ Gulliver, закупатиме електрику за кордоном. Другий, ТРЦ Respublika Park, - робить мільйонні інвестиції у альтернативні системи енергопостачання, себто генератори.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.