Контракт із ЗСУ й туалетні схеми: що відомо про кандидатку на посаду секретаря Київради Зою Ярош

Інформатор пригадав подробиці про Зою Ярош, яку Кличко збирається висунути на одну з головних посад у Києві, та дізнався, що є головною пересторогою при її призначенні

Зоя Ярош Макс Нефьодов Київрада
Напередодні початку великого вторгнення РФ до України Зоя Ярош разом з колегою по фракції, Максом Нефьодовим, "на камеру" спілкувалася з рекрутерами ЗСУ

Міський голова Києва, Віталій Кличко, пообіцяв внести до Київради кандидатуру Зої Ярош у якості нового секретаря. Він попросив депутатські фракції узгодити свої позиції - та проголосувати за неї, аби подолати політичну кризу у міськраді, викликану скандалом із "земельними" схемами, що вибухнув на початку 2025 року. Втім, до пані Ярош є запитання - зокрема, і з позиції її ставлення до виведення землі з комунальної власності Києва: з'ясувалося, що вона підтримувала "туалетні" схеми, що голосували депутати міськради. Інформатор пише про нову кандидатку на посаду та її професійне й політичне підґрунтя.

Адвокатка з Миколаївщини

Зоя Ярош народилася у Миколаївській області (смт Єланець) 1976 року. На початку "нульових" випустилася з Одеського держуніверситету ім. Мечнікова, спеціальність - правник. Викладала у місцевому кораблебудівельному університеті. А вже з 2001-го почала практику: стала спочатку начальницею юрвідділу західної компанії (KTTJ HolingUkraineltd, Eskontalnternational Investments-Kyiv), згодом - отримала адвокатську практику у Києві. Другу вищу освіту отримала за фахом "міжнародне приватне право", а з 2017-го була президентом Асоціації адвокатів України.

Громадську й політичну діяльність пані Ярош почала того-таки, 2017 року, заснувавши ГО "Правовий нагляд". До нинішнього складу Київради обралася й потрапила одразу ж, у 2020-му, від "Голосу" у Голосіївському районі (депутатка очолює Миколаївську облорганізацію цієї партії). У Київраді є членкинею постійної "земельної" комісії, а також була включена до складу тимчасової комісії з питань метрополітену - її завданням було вивчати причини аварії у тунелі, що сталася наприкінці 2023-го року.

З її політичних заяв можна пригадати фразу про необхідність повернення до Києва райрад, прибирання "двовладдя" (тобто, розширення повноважень Кличка й на райони міста та усунення президентської вертикалі), а також підтримку ідеї оплатного користування для державних органів комунальними приміщеннями у Києві. А ще, буквально за декілька днів до початку повномасштабного вторгнення Ярош записалася до ТрО - разом із Максом Нефьодовим, ще одним депутатом міськради від "Голосу". У випадку з Ярош питань до цієї акції немає - світлини з військовими тоді робила більшість депутатів. А от пан Нефьодов, який підписав контракт, мав би служити у ТрО, але піксель і досі не вдягнув.

Підтримувала "туалетні" схеми

"Земельна" частина відповідальності Ярош дуже важлива: депутати, що входять до цієї комісії, ретельно вивчають та досліджують кожну ділянку, яку місто передає приватному бізнесу під забудову. Відтак, вона точно була в курсі усіх проблемних моментів при реалізації "туалетних" схем. А за даними видання "Ґрунт", вона ще й активно їх підтримувала - власне, голосувала за 14 з 15 кейсів, пов'язаних з незаконним виведенням землі з комунальної власності.

"Депутатка Зоя Ярош одна з лідерів по голосуванню саме за земельні схеми Комарницького. Вона як член земельної комісії жодного разу не мала виступу щодо засудження земельних схем, аж навпаки, її кнопка постійно була зеленою. Думаю, я зараз нікого не здивую... Партія «Голос» в Київраді - це клуб продажних безпринципних покидьків, які вже давно обслуговують будівельну мафію, сама ж Кіра Рудик із задоволенням продала свої кнопки Віталію Кличку. Тому секретар Київради Зоя Ярош - це людина Кличка з обгорткою "Голосу", - оцінює кандидатку Олег Симороз, київський політик з числа ветеранської та активної громадянської спільноти.

Великого дива в тому, що у Київраді навіть ідеологічні партії починають поводитись "дивно", немає. Власне, міська рада у столиці живе власним життям - до неї складно застосувати будь-які звичні правила. А деякі оглядачі навіть зауважують, що насправді у Київраді немає геть ніяких партій - є лише інтереси, що, до речі, цілком підтверджують голосування за важливі "земельні" проєкти.

Чи буде нова коаліція без "ЄС"

Ще один київський політик, очільник Громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея зауважує, що Ярош ще навесні розглядали, як кандидатку на голову земельної комісії - після того, як колишній очільник, Михайло Терентьєв, потрапив за ґрати до Лук'янівського СІЗО. Втім, депутат швидко вийшов назовні - та, судячи з документів, продовжує керувати комісією й надалі.

"Призначення Зої Ярош може свідчити про створення нової досить неоднозначної коаліції Кличка, до якої увійдуть УДАР, "ЄС", "Голос", озафракційні (ОПЗЖ) депутати. Чи є рішення фракції Голос про підтримку кандидатури поки не відомо", - написав Кривошея у Facebook, додавши, що фракції Київради можуть мати власне бачення стосовно посади.

Власне, головною проблемою у призначенні Ярош секретаркою Київради є якраз власна позиція найбільшої фракції - "Європейської солідарності". Вона має найбільше депутатів у міськраді (31 "багнет") та раніше давала Віталію Кличку і його УДАРу голоси - але не завжди й не в усіх питаннях. Так, найбільшим головним болем для міського голови нині буде заручитися підтримкою "ЄС" - а там, своєю чергою, намагаються "не продешевити" при торгах за призначення Ярош.

"Чи вистачить голосів? - Не впевнений, адже у найбільшої фракції, "ЄС", наприклад, є свої бачення стосовно цієї посади, і не думаю що вона и її просто так віддадуть", - зауважує Кривошея.

Київраду оповила криза: що було на минулих засіданнях

Нагадаємо, минуле засідання Київради у четвер, 29 травня 2025 року, так і не вдалося розпочати. Попри очікування, що роботу міськради вдасться "перезавантажити", до засідання доїхали лише 55 депутатів зі 120, відтак, не вдалося зібрати навіть кворум, аби почати роботу. Звісно, в кожного свої пояснення тому, що відбувається - Віталій Кличко каже про блокування роботи міськради "згори", а в опозиції звинувачують самого мера.

Востаннє більш-менш результативне засідання провели 15 травня, призначивши Станіслава "Морті" Риженкова своїм Уповноваженим з прав ветеранів. Це нова для столиці посада, і вона буде важливим елементом з моніторингу й дотримання прав киян, хто є чи був захисником України, та членів їхніх сімей у випадку, якщо ветеран загинув.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube