Київський ботсад судитиметься з Держаудитслужбою: новий поворот у гучному земельному скандалі

Від інспекції у сфері державного фінансового контролю вимагають спростувати оприлюднені висновки щодо передачі земель ботсаду під житлову забудову всупереч закону

ботсад забудова земля Держаудитслужба
Національна академія наук, якій підпорядковується ботсад, рекомендувала його керівництву вжити заходів для розірвання договору з забудовником

Держаудитслужба готовиться до бою в суді за правду про забудову Ботанічного саду. Напруга зростає навколо резонансної публікації Державної аудиторської служби України (ДАСУ), яка в січні 2025 року оприлюднила інформацію про передачу земельної ділянки Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка під житлову забудову всупереч чинному законодавству. Тепер ДАСУ вммушена довести достовірність своїх висновків у Господарському суді міста Києва, куди звернулося керівництво ботсаду з вимогою спростування оприлюднених даних.

У своїй заяві, розміщеній на офіційному сайті, Держаудитслужба нагадала свою позицію. Там вважають, що територія Національного ботанічного саду стала об’єктом договірних відносин із будівельною компанією, незважаючи на законодавчі обмеження щодо використання земель природоохоронного призначення. Згідно договору, на цінній земельній ділянці  мали з’явитися житлові та комерційні об’єкти, а певну частку цих приміщень отримав би у власність ботсад.

Цей факт було виявлено під час державного фінансового аудиту, проведеного в Національній академії наук України (НАНУ), до сфери управління якої належить Національний ботанічний сад. У ході перевірки ДАСУ отримала доступ до ключових документів, яки беззаперечно підтверджують факт надання будівельній компанії можливості забудовувати землі, що належать до природоохоронного фонду.

У ДАСУ підкреслюють,  що НАНУ не висловила жодних заперечень щодо висновків аудиторського звіту. Ба більше, академія офіційно рекомендувала керівництву ботанічного саду вжити заходів для розірвання договору з забудовником, визнаючи таким чином обґрунтованість занепокоєння аудиторів.

“Втім, замість того, щоб розірвати договір, керівництво Національного ботанічного саду вирішило через Господарський суд Києва вимагати від Держаудитслужби "спростувати" викладену інформацію. Але чи не доречніше було піти простішим шляхом: публічно оприлюднити текст договору із забудовником?” - здивовані у ДАСУ.

Як почався скандал із ботсадом у Києві 

Нагадаємо, Інформатор писав про "ботанічний" скандалу у Києві з початку 2025 року, коли 10 січня з висновків Держаудитслужби стало відомо, що попри заборону землю ботсаду, що відноситься до природно-заповідного фонду, передали під житлову забудову. Частину території віддали забудовнику, який цілих шість років докладав різноманітних зусиль, аби керівництво ботсаду стало "зговірливішим".

Зокрема, за шість років, які минули з моменту укладення цього договору, Національний ботанічний сад отримав від інвестора різноманітні ресурси на загальну суму 2,6 мільйона гривень, кажуть у ДАСУ. Серед отриманого були не лише грошові кошти, а й послуги та навіть специфічні товари, як-от цибулини тюльпанів та ґрунт. Спеціалізована екологічна прокуратура Офісу Генерального прокурора після публікації ДАСУ розпочала досудове розслідування для з’ясування всіх обставин можливого порушення законодавства.

Водночас у київському Національному ботсаду ім. Гришка спростували висновки Держаудитслужби щодо передачі земель під житлову забудову всупереч закону. Усю ситуацію там називають "інформаційним вкидом", і стверджують, що землі саме під забудову не передавали. А йшлося про "впорядкування господарської зони": мовляв, забудовник мав провести капремонт і "розбудову" вже існуючих приміщень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ