Київські школи та виші зобов'язали встановити сонячні панелі: що не так у цьому рішенні

Міністерство освіти й науки запізнилося з ідеєю про енергонезалежність навчальних закладів на декілька місяців: зараз навіть за найсприятливіших умов голосування Київради, процедури закупівлі, розробка проєктів та тендери на встановлення обладнання з'їдять забагато часу

Енергонезалежність відключення світла школи виші Київ
Столичні школи навряд чи встигнуть провести усі закупівельні процедури навіть за найсприятливіших обставин, кажуть фахівці

Міносвіти доручило усім закладам освіти - як школам, так і вишам - у максимально короткі терміни встановити об'єкти сонячної генерації, простіше кажучи, сонячні батареї. Також треба придбати власне батареї, щоб забезпечити безперебійну діяльність впродовж блекаутів. Втім, київські навчальні заклади навряд чи встигнуть не те, що до початку навчального року - до кінця 2024-го: і тому є ціла низка причин.

Про завдання терміново встановити сонячну генерацію у школах та вишах пише український портал osvita.ua. Посилаються на лист-доручення від профільного міністра, Оксена Лісового: він пояснює такі заходи необхідністю невідкладної стабілізації роботи об'єднаної енергосистеми та ліквідації кризи у системі.

Відтак, не виключено, що школи та виші випадуть із переліку об'єктів критичної інфраструктури (нині КМДА самостійно визначає такий перелік). Але чи встигнуть заклади освіти у Києві забезпечити себе електрикою, хай навіть у невеликих обсягах, що дозволяє сонячна генерація - велике питання.

"Потрібно спочатку проголосувати за виділення коштів в місцевому бюджеті (зібрати сесію), потім провести процедуру закупівлі по розробці проекту, потім розробити сам проект, після того оголосити процедуру закупівлі по монтажу та підключенню сонячних батарей до мережі. На все це, за моїми скромними підрахунками, піде щонайменше півроку", - стверджує фахівець з питань ЖКГ, очільник Спілки користувачів послугами ЖКГ України Олег Попенко.

Зважаючи на піврічний термін, каже фахівець, у процедурі прихована ще одна велика проблема - самі підрядники будуть не надто раді братися за постачання панелей школам чи університетам та їх встановлення. Причина проста - правила бюджетування.

"Якщо роботи закінчити до кінця року не вдасться, то підрядник-виконавець на буде братися в більшості за ці роботи, бо з ним не розрахуються. Якби у Міносвіти подумали раніше - місяців на чотири, напочатку березня, то ми вже б мали проєкти і проводили закупівлю по монтажу. А сьогодні це - чергова ініціатива, яка фізично не може бути виконана", - стверджує Олег Попенко.

Взимку можливі тижневі блекаути - депутат Київради

Нагадаємо, раніше Інформатор повідомляв з посиланням на депутата Київради Леоніда Ємця, що взимку українці мають бути готовими до можливих тижневих блекаутів. Такі саме строки відключення електроенергії можуть чекати на киян. Але столиця вже підготувалася до цього випробування, оснастивши більше двух десятків точок потужними генераторами, які зможуть забезпечувати мешканців необхідною кількістю електроенергії.

Також ми розповідали, які ТРЦ працюють у Києві під час відключення світла. Зокрема, Lavina Mall, Respublika Park, ART Mall функціонують завдяки генераторам, і більшість магазинів залишаються відкритими, хоча деякі розважальні зони і кінотеатри не працюють.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube