Хто контролює та використовує «в темну» землі Нацакадемії аграрних наук: розслідування

Тих, хто незаконно наживається на використанні землі держави в Національній академії аграрних наук називають «інвесторами», а правоохоронці їх кличуть «кураторами».

Землі Нацакадемії аграрних наук
Землі Нацакадемії аграрних наук

У Фонді державного майна є 386 тис. га землі та з них лише 210 тис. га – це господарства, які передала Національна академія аграрних наук (НААН). Вона є тільки користувачем, а володіє цими землями держава через Держгеокадастр. Журналістське розслідування довело, що до 100 тис. га, що перебувають у користуванні академії, держава вже втратила – землі стали приватною власністю. У цьому можуть буди замішані як силовики, так і нардепи – від колишніх обранців до сьогоднішніх. Про це йдеться у розслідуванні «Економічної правди» від 17 травня 2024 року. 

Офіційно, до 2020 року на балансі держави було 10 млн га землі. Наразі ця цифра складає близько 800 тис. га. Ці землі в постійному користуванні різних державних організацій, найбільша серед яких – Національна академія аграрних наук. 

 

«Рік тому держава почала вилучати частину земель з відання академіків і тепер передає їх Фонду держмайна. Останньому уряд передав уже понад 210 тис. га з Нацакадемії, понад 270 тис. га залишаються в НААН», - йдеться у розслідуванні.

Хто контролює та використовує «в темну» землі Нацакадемії аграрних наук: розслідування 1

Журналісти встановили, що з земель академії збирають корупційну ренту депутати та правоохоронці. Доходить до абсурду. У кінці 2022 року в парламенті створили тимчасову слідчу комісію, яка мала навести лад із землею НААН.

Головне не вийти на самих себе: комісія, під керівництвом нардепа Анатолія Гунька мала з'ясувати, куди зникають землі держави.
Головне - не вийти на самих себе: комісія, під керівництвом нардепа Анатолія Гунька мала з'ясувати, куди зникають землі держави.

Усе закінчилося затриманням голови цієї комісії, депутата від "Слуги народу" Анатолія Гунька. Його спіймали на отриманні хабаря в справі, де фігурують землі академії.

Нагадаємо, що господарства академії діляться на два типи: держпідприємства та наукові установи. Перші ведуть господарську діяльність та самі себе забезпечують. Другі переважно отримують фінансування з державного бюджету через академію.

Хто контролює та використовує «в темну» землі Нацакадемії аграрних наук: розслідування 3

Обидві групи мають землю, але більша її частина – у користуванні держпідприємств. У наукових установ – лише десятки тисяч гектарів.

Хто та як використовував землі держави

Одна з перших спроб посягання на землі "академіків" сталася за часів президентства Януковича. Тоді компанія доньки бізнесмена та політика Сергія Тарути "Торговий дім "Украгропром" отримала понад 110 тис. га землі академії в довгострокову оренду. Після зміни влади та керівництва академії уряд скасував це рішення. Землю повернули, але загальну картину це не змінило.

З часом землі академії аграрних наук перетворилися на стабільне джерело прибутку для тих, хто зміг "схилити" академіків до співпраці, отримати над землею контроль та використовувати її "в темну". У НААН непублічно цих контролерів називають "інвесторами", а правоохоронці – "кураторами".

"Як "інвестор" входить? Щодо президента НААН порушується кримінальна справа, через яку на нього тиснуть, знімають директора потрібного підприємства і ставлять керівника "інвестора". Він неофіційно залучає туди певні кошти, а при зборі врожаю їх примножує. Потім більшу частину врожаю так само неофіційно забирає і заганяє підприємство в борги. Потім подає на підприємство в суд, щоб далі з ним співпрацювати і його контролювати", – пояснив співрозмовник ЕП.

Хто контролює та використовує «в темну» землі Нацакадемії аграрних наук: розслідування 4

Представник уряду заявив, що керівництво академії контролює 30-35% господарств. Інші підприємства мають "кураторів", які використовують землю на свій розсуд і діляться з Нацакадемією грошима.

Для декого просто користуватися землею було замало, тому гектари «робили» приватними. Перша історія стосується виведення майже 1 тис. га землі дослідницького господарства НААН "Дмитрівка" на Київщині. У результаті сумнівних операцій ці площі у 2018-2019 роках відійшли агрокомпанії "Світанок" Тетяни Засухи – колишньої депутатки від Партії регіонів.

Друга історія – про заволодіння 2,5 тис. га на Сумщині, що були в користуванні ДП "ДГ "Іскра" та ДП "ДГ "Надія". Одним з фігурантів справи є колишній аграрний міністр Микола Сольський. За даними НАБУ, в обох випадках використовувалася схема безкоштовної приватизації земель атовцями за сприяння Держгеокадастру. 

Ще один кейс – намагання колишніх "приватівців" прибрати до рук 15 тис. га землі дніпропетровського ДП "Наукова", яке було передане в управління Фонду держмайна.
До позбавлення держави її землі доклав «зусиль» й Держгеокадастр. До 100 тис. га, що перебувають у користуванні академіків, держава вже втратила.

"Багато землі, яка обліковується в НААН, і частина тієї, яку "злили" Фонду держмайна, це "пустушки". Академія приховує цю інформацію. Ми (директори господарств – ЕП) не можемо списати цю землю. Вона в нас числиться на балансі, а використовує її інший бізнес з документами на право власності. Держгеокадастр за ці роки багато "попиляв", – наголошує керівник одного з господарств академії.

За даними останньої інвентаризації, в управлінні Фонду держмайна наразі є 386 га землі. Ще 98 тис. га обтяжені "судами та кримінальними провадженнями".

Міністр агрополітики Сольський після підозр від НАБУ подав у відставку

25 квітня 2024 року стало відомо, що до Верховної Ради надійшла заява міністра аграрної політики та продовольства Миколи Сольського про відставку. Напередодні НАБУ звинуватило його в заволодінні державною землею на 291 млн грн. Посаду Міністра аграрної політики Сольський займав з 24 березня 2022 року. 

"Так, я написав заяву про відставку з поста Міністра. В такій ситуації вважаю це правильним кроком. Вирішить Верховна Рада прийняти мою відставку, буду вдячний за таке рішення, вирішить, що я маю працювати далі - продовжу працювати", - зазначив міністр.

Інформатор писав, що прокуратура Київщини повернула державі 172 гектари землі у передмісті столиці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

КИЇВ: Останні новини

Лікарня в Броварах матиме постійне живлення завдяки сонячній електростанції

Вимагав хабар у власному антикварному магазині: слідство у справі екс-депутата Київради Трубіцина завершено

У Києві діятиме новий графік відключень світла: можна перевірити свою групу

Пожежа на 200 тисяч доларів: на трасі Київ-Одеса палає Bentley

Український Беверлі-Хіллз: у Козині під Києвом здається елітний маєток, який неможливо побачити стороннім

Через трагедію на канатній дорозі у Києві схожі бізнеси припиняють роботу

Демонтують усі банери: із транспортних розв’язок у Києві зникне зовнішня реклама

Врятувати Житній: для вирішення долі найстарішого ринку Києва створено робочу групу

Руйнівники садиби Зеленських роками отримували кошти від Кличка - розслідування

Пустять автобуси великої місткості: у Голосіївському районі Києва відновлюється рух маршруту №39

Більше новин
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube