Це якийсь квест із отримання допомоги: киянка Майя з постраждалого будинку - про власний досвід

Майю Двалішвілі, що мешкає поруч із лікарнею Охматдит, врятував 12 поверх, міцний стіл, під яким вона ховалась, і те, що скляна стіна не впала в квартиру

вибухи Київ ракетна атака
Художниця, дизайнерка та журналістка розповіла, як живуть люди з пошкоджених будинків після вибухів. Фото: Вікторія Квітка.

“Коли до тебе прилетіло, ти стаєш дуже зайнятою людиною”, - так зараз жартує дівчина, якій довелося зіткнутися з оформленням допомоги для тих, чиє житло постраждало внаслідок масованої ракетної атаки 8 липня. Удар по “Охматдиту”, який зруйнував головну дитячу лікарню України, наробив багато біди й для сусідніх будинків. Корпус лікарні, де було зруйновано ціле крило, у Майї фактично під балконом, а її потрощений будинок - прямо над “Охматдитом”.

Інформатор поговорив із художницею, власницею бренду прикрас та журналісткою Майєю Двалішвілі про її спроби отримати допомогу вже після того, як пройшов перший шок від вибухів. 

Офіційні та неофіційні благодійники “кружляють” по-різному

Лежати, оговтуватися або лікуватися Майї, яка під час ракетної атаки отримала мінно-вибухову травму, не дозволяла біганина. Адже, каже вона, коли в тебе винесло скляну панорамну стіну на 10 секцій, а всі інші стіни пішли тріщинами, маєш щось робити. Дякувати друзям - знайшли майстра, який затягнув скляну величезну конструкцію в дім, поприбивав разом із рамою до стелі та підлоги - так, щоб до ремонту вона не впала. Нею не можна користуватися, у ній здоровенні щілини, і Майя вже пережила з нею дощ - звісно, довелося вичерпувати та витирати воду.

“Я написала в чатик сусідам, щоб вони уважно ходили, бо майстер сказав, що якщо дуже сильний вітер, може бути велика біда. У мене ще є відкритий балкон, і там порепало бетонну балконну плиту, вона також тримається на чесному слові. І нічого не можна торкатися, нічого не можна ремонтувати до приходу комісії. Тож, я просто сподіваюсь, що вона нікого не вб’є”, - каже дівчина.

Вже інші друзі змусили Майю пізно ввечері понеділка подзвонити до поліції. Там зафіксували виклик - і тиша. Тож, у середу вона зателефонувала вдруге, аби нагадати про себе та повідомити, що до неї ніхто не приходив. 

“Після цього приїхала поліція, вони у таких випадках обходять будинок, а він у нас великий - і ось яка цікава штука виявилася. Усі комісії та усі поліціянти обходять будинок по мірі надходження заявок. Тобто, ти надав заявку сьогодні, а твій сусід завтра, і вони не підуть одразу до тебе та до сусіда - тільки по черзі ходять. До речі, і комісія по єВідновленню буде так само ходити”, - зазначає Майя. 

Мабуть, з цього моменту і почався квест “Отримай допомогу”, але спершу дівчина, за підказкою голови правління ОСББ, попрямувала до школи, де був розгорнутий пункт підтримки. За словами Майї, вона й досі не розуміє, що то були за благодійники, але вони теж оформлювали допомогу для постраждалих. І вже тепер, зіткнувшись також із “офіційними благодійниками” від влади, вона зізнається, щодо відношення до людей між тими та іншими - прірва. 

“У них там були волонтери, дуже чемні та прекрасні, вони мене почали “кружити”, самі все заповнювали і весь час питали, чи я в нормальному стані, чи щось потрібно, були дуже уважні та ніжні. Але я тільки потім зрозуміла, що не на ту допомогу подалася”, - розповіла дівчина.

У пастці між соцзахистом та поліцією

“Правильна” допомога, тобто від держави, наразі існує у двох варіантах - компенсація матеріальної шкоди через державну програму “єВідновлення”, яка оформляється через заявку в “Дії”. І матеріальна допомога від міста  у розмірі 10 тисяч гривень, на яку треба подаватися в районному Управлінні соцзахисту. Туди треба приїхати, залишити заяву та копії документів, а потім чекати, коли на картку надійдуть гроші. Саме про цю допомогу 8 липня в етері одного з телеканалів мер Києва Віталій Кличко висловився як “Допоможемо кожному, не залишимо нікого сам на сам з цією проблемою”.

Але додаткові проблеми виникли там, де їх геть не очікували, і, як каже Майя, їй пощастило, що вона не брала участь у квесті “поліція - соцзахист”, адже на минулому тижні просто не могла ходити через власний поганий стан. Але уважно слідкувала за тим, як його проходять сусіди. 

Минулого тижня у соцзахисті разом із копіями документів вимагали копію акту про пошкоджене майно, видану поліцією. Але наразі поліція таких документів не видає: там можна отримати тільки талон, який засвідчує, що виклик дійсно був, і який саме характер він носив. Але ж талон не влаштовує соцзахист! За словами Майї, у неї залишилось кілька фотокопій переліку потрібних для соцзахисту документів, де волонтери від руки закреслювали “копія акту” та писали зверху “талон”, але ця боротьба тривала цілий тиждень. Тільки 16 липні у домовому чаті написали, що нарешті приймають талони, тож можна йти та оформлюватися.

“Я зрозуміла, що якщо вони не можуть між собою узгодити, які папірці потрібні, можливо, у них також шок. Бо по нашому Шевченківському району було близько двох тисяч заяв. Я хоч і отримала контузію, але зрозуміла, що вони там порозуміються за кілька днів - так і сталося. У вівторок написали в чатику, що вони вже приймать талони, тож я пішла з цим талоном до соцзахисту. І дуже співчуваю тим, хто минулого тижня бігав і не розумів, що робити. Я коли стояла в соцзахисті, намагалась комусь допомогти порадами, бо я вже це пройшла. А люди приходять налякані, у кожного різний пихологічний стан, хтось із дітками, була молода пара, яка не розуміла навіть, що треба викликати поліцію - їм ніхто нічого не сказав, і просто люди не знають, що робити”, - згадує дівчина.

Без папірця про прописку нічого не вийде

Зрештою, тим, хто постраждав від цього та інших ракетних обстрілів, треба знати, як себе поводити: за досвідом тих, хто вже проходив через процедуру подачі заяви до соцзахисту, можемо дати кілька порад. По-перше, усі документи приймаються у паперовому вигляді, тож, співробітники не можуть перевірити, чи є майно в держреєстрі.

По-друге, треба мати ксерокопії всіх документів - ідентифікаційного коду, паспорту, документів на квартиру, того самого талона від поліції, і навіть видрук IBAN. Ксероксу в управліннях соцзахисту немає, і не факт, що його можна знайти поруч - тож, треба запасатися заздалегідь, щоб не проходити ще один квест. По-третє, якщо у вас ID, до нього буде потрібний папірець про реєстрацію - те, що називається пропискою. На Майю за відсутність цього документу, якого, до речі, не було в переліку, накричали.

"У мене його ніколи не було, я отримала ID, і ніякого папірця мені не давали. Я кажу, що я власник, я тут прописана, всі документи є. І тут співробіниця, що головніше за посадою, починає кричати: “Що значить, ви не отримували? Не захотіли брати - тай йдіть і оформлюйте!

Майя каже: у цей момент дійсно розізлилася. Адже кричали на неї - людину, що постраждала - ще й не за якусь помилку, а за банальне незнання чогось. Що станеться з літньою людиною через таку поведінку співробітників "собесу" - питання риторичне.

"Там люди так і сидять - залякані. Розумію, що усі в шоці. І я ні на кого не ображена. Але ми в шоці більше, аніж співробітники соцзахисту. І, може, вже час обирати для роботи з людьми більш ресурсних людей? Навчати їх комунікувати з травмованими, з постраждалими, з тупими, як контужена я, з військовими”, - зазначає Майя.

Коли ті 10 тисяч надішлють на картку - ніхто не знає, адже це тільки був збір заяв та ксерокопій документів, які з’єднали скріпкою та відклали у великий стос. Потім все це як мінімум треба внести у комп’ютер, тож доведеться зачекати.

15 тисяч гривень - і місяць скорочується до трьох днів

Втім, компенсація за пошкоджене житло за програмою єВідновлення - це теж не швидко. Хоча тут, на перший погляд, не треба стояти в чергах та робити ксерокопії. Лише обрати в Дії потрібну програму, повідомити про пошкоджене майно, вказати тип, площу, адресу об'єкта, контактні дані, за наявності додати фото та описати пошкодження.

Програма розрахована на тих, чиє житло отримало незначні пошкодження і підлягає відновленню. Важливо те, що житло не має бути відремонтоване. Тобто якщо людина швидко сама зробила ремонт, держава не компенсує витрати на нього, навіть якщо власник має всі чеки з магазинів. Але якщо власник за власні кошти зробив частковий ремонт, йому варто подати заявку на участь у програмі, щоб отримати кошти хоча б на завершення робіт.

За словами Майї, є ще важливий нюанс - усі думають, що без цього акту від поліції чи без талона, чи без виклику поліції неможливо подаватися і в Дію на єВідновлення. То є не правда, це паралельні процеси.

“Ти чекаєш, коли в Дії прийде повідомлення, що вони взяли в обробку твою заяву. А потім впродовж тижня до тебе маєте прийти комісія.  Вона дивиться всі твої пошкодження, робить висновки та прорахування, має скласти чек-лист, який ви з обох сторін підписуєте", - розповідає дівчина. 

Процес не буде швидким: 30 оброблятимуть заявку, потім до 30 робочих днів опрацьовуватимуть те, що вони побачили "на місці". Так, процес намагаються пришвидшити - Майя каже, що декілька разів розмовляла зі співробітниками (боялася за стіну, яка може впасти долі).

"Але враховуючи кількість заявок, поданих у нашому районі з 8-го липня, це складно. Кажуть, процес займає півтора місяця, гроші, що приходять на спеціальну картку єВідновлення, можна потратити або у спеціальних магазинах-партнерах, або з будівельними компаніями, які працюють саме за цією програмою. Тобто, ці кошти не можеш використовувати ніяким іншим чином”, - пояснює дівчина. 

І є ще один дуже важливий момент щодо єВідновлення. Відсутність даних у державному Реєстрі майна не дозволяє зареєструватися в Дії, аби скористатися програмою єВідновлення. Житло, яке було оформлене після 2013 року, там є автоматично. Але те, що було оформлено раніше, треба внести в держреєстр, для цього треба звернутися до ЦНАПу. 

Також важливо пам'ятати про нюанс, який затягує всю процедуру - дані про житло вносяться в реєстр впродовж місяця. Для постраждалих це означає, що вони тільки через місяць зможуть зареєструватися в Дії на єВідновлення, тобто для них усе загалом буде тягнутися не півтора, а два з половиною місяці. Але є послуга пришвидшеної реєстрації - абсолютно офіційно за неї беруть 15 тисяч гривень, і за три дні процес завершений.

“Ви не бачили людей, з якими я про це дізналась. У мене житло було в держреєстрі, а цю молоду пару просто трусило, вони не розуміли, що робити. Окей, навіть якщо це офіційна ставка, до людини в стресі і шоку це не дійде - все одно це сприйметься як хабар, і це шок і удар з боку влади. Люди таким чином втрачають віру - в нас, в нашу перемогу, в те, що ми робимо. Звісно, влада не винна, що твого житла немає в держреєстрі, але ж про це треба говорити на кожному кроці, бо цього ніхто не знає!” - каже Майя.

Але досить про сумне. Аби допомогти “Охматдиту” та рідному будинку, Майя мріє провести виставку-аукціон власних картин  та прикрас, які пережили вибухи, тож, шукає галеристів та кураторів, які б могли допомогти.

Наслідки атаки на Київ: суттєво пошкоджено лікарню Охматдит, постраждали десятки будинків, є загиблі

Нагадаємо, Інформатор писав, що зранку у понеділок, 8 липня, на Київ було здійснено чергову ракетну атаку. Принаймні частину ракет знищено на підльоті до столиці - місто чуло низку вибухів від роботи систем ППО. А міська влада спочатку повідомила про падіння уламків у Солом'янському, Дніпровському та Голосіївському районах.

Згодом стало відомо, що наслідки більш значні, зокрема, зруйновано цілий під'їзд будинку у Шевченківському районі. Крім того, постраждали об'єкти енергетики: були повністю зруйновані або пошкоджені три трансформаторних підстанції ДТЕК. Руйнування сталися у Голосіївському та Шевченківському районах столиці.

Також ми розповідали, що внаслідок ракетної атаки 8 липня у Києві сильних пошкоджень зазнала лікарня Охматдит. Світлини з головним корпусом, у якому вибило вікна та очевидні інші руйнування, опублікував президент Володимир Зеленський, зазначивши, що Київ та інші міста атакували понад 40 ракетами різних типів. Найбільш постраждало токсикологічне відділення лікарні: його фактично зруйновано, і кияни приходять до Охматдиту допомагати розбирати завали.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube