Андріївський узвіз у Києві можуть ревіталізувати, як Шварцштрассе у Лейпцигу

Відновлення вулиці у Німеччині тривало з 2014 по 2017 роки, а в підсумку вона заграла новими барвами: на неї повернулася третина мешканців, стало більше озеленення, ще й була замінена стара трамвайна колія на нову, тиху

Ревіталізація ремонт Шварцштрассе Лейпциг
Шварцштрассе у німецькому Лейпцигу ревіталізували з 2014 по 2017 рік. Фото: мерія Лейпцига

Народна депутатка й архітекторка Анна Бондар вважає, що Андріївський узвіз у Києві можна ревіталізувати так само, як Шварцштрассе у німецькому Лейпцигу. Йдеться про ініціативу щодо порятунку/відновлення узвозу, що її, як днями писав Інформатор, ініціювали декілька громадських організацій та ДІАЗ "Стародавній Київ". Відновлення вулиці у Німеччині тривало з 2014 по 2017 роки, а в підсумку вона заграла новими барвами - на неї повернулася третина мешканців, стало більше озеленення, ще й була замінена стара трамвайна колія на нову, тиху.

Про свою ідею Анна Бондар розповіла у дописі на Facebook. За її словами, у неділю, 21 червня ініціативна група провела дослідження Андріївського узвозу. Нардепка нагадала, що вулиця є для Києва пам'яткою містобудування місцевого значення, вона знакова й символічна - і має романтичний і туристичний присмак.

"І вона... занепадає. Бізнеси - йдуть, стоять закинуті будівлі, недобуди, є й пустирі, міські проєкти не реалізуються. Це дослідження - не перше, і, сподіваюся, воно зможе перерости в повноцінний проєкт ревіталізації вулиці", - зауважила Анна Бондар у дописі.

В неділю, 21 червня 2026-го, активісти зібралися на Андріївському узвозі для його дослідження. Фото: Анна Бондар
В неділю, 21 червня 2026-го, активісти зібралися на Андріївському узвозі для його дослідження. Фото: Анна Бондар

За словами депутатки, в умовах ринкової економіки і наявності приватної власності місто, або район, має обмежені можливості щодо впливу на дії власників закинутих будівель. Втім, Верховна Рада вже прописує для таких випадків "найкращі практики" у Містобудівному Кодексі - будуть там моменти щодо ревіталізації певних територій, "з чіткою постановкою задач, інструментів, формування офісу розвитку, найму фахівців, залучення мешканців, економічними механізмами".

Депутатка, що у 2015-2016 роках працювала в.о. головного архітектора Києва, порівняла завдання з ревіталізації Андріївського узвозу з аналогічним проєктом, очевидицею якого стала у німецькому місті Лейпциг. Йдеться про вулицю Шварца: її вдалося відновити впродовж трьох років - з 2014 по 2017-й. Причому, початкові умови були де в чому подібними до київських реалій.

"Виклики були такі: покинуто 2/3 будівель, мало мешканців, нема озеленення, шумний трамвай, нові спільноти іншої віри, невпорядковане паркування. Результат за три роки: збільшення заселених будинків на 1/3, озеленення, кармани для паркування, заміна трамвайної колії на нову, тиху, будівництво невеликої мечеті, дитячі майданчики і спортивні для літніх людей, реставровані памʼятки, фестивалі вулиці, літні кінотеатри, загальна згуртованість мешканців, і головне - вони всі перезнайомилися", - розповіла Анна Бондар у дописі.

Активісти й "Стародавній Київ" збирають киян на дискусію щодо узвозу - якими є вихідні дані

Нагадаємо, Інформатор писав, що у Києві декілька громадських організацій та Державний історико-архітектурний заповідник "Стародавній Київ" починають дискусію щодо відновлення Андріївського узвозу. На допомогу кличуть усіх, хто має ідеї, компетенції та практичний досвід з організації суспільних просторів. Проблема очевидна: популярна колись локація нині напівзакинута, а 18 будинків або локацій з 35 - зачинені або через будівельні конфлікти, або через фінансову неспроможність власників.

Також ми розповідали, що будинок Всеволода Тарнавського, зведений на Андріївському узвозі на Подолі у 70-х роках ХІХ століття, поволі розсипається під будівельним накриттям. Це зафіксував кореспондент Інформатора, що перевірив стан споруди: на світлинах видно, що будівля, в якої демонтували частину стін, перебуває у незадовільному стані, а ті стіни, які ще кілька років тому стояли міцно, нині мають тріщини. Сам будинок стоїть пусткою й перебуває під арештом - відтоді, як підрядна компанія почала роботи з демонтажу його конструкцій у 2022 році.

Інформатор-Київ у Telegram

Image
Швидко пояснимо, що відбувається у столиці

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити