Якщо міський голова не лише відсторонить свого заступника від Євросолідарності, а й прийме рішення про його звільнення, за певних обставин це може резюмуватися у колапс архітектури влади у Києві
У вівторок, 22 жовтня 2024-го, Віталій Кличко пішов на компроміс з наслідками. Він повідомив про відсторонення від займаної посади свого заступника, Володимира Прокопіва, що за певних обставин може резюмуватися у колапс архітектури влади у Києві. З одного боку, міський голова не міг не відреагувати на розслідування Bihus.Info, що вже викликало резонанс. З іншого - це може відобразитися на цілісності "коаліції", що неформально існує у Київраді й складається з фракцій "УДАР", "Євросолідарності", "Єдності" та менших учасників. Інформатор розібрався в тому, чи вплине скандал з Прокопівим на міцність влади у Києві загалом, та позицій Віталія Кличка зокрема.
Інформатор писав про першу частину розслідування щодо родини й друзів Прокопіва. У ній йдеться про те, що сам заступник Кличка, його дружина через свою компанію, а також його тесть володіють цілою колекцією ексклюзивної й вишуканої нерухомості у столиці - йдеться як про офісні, так і житлові приміщення. Причому, не просто в елітних, а в найдорожчих ЖК столиці, зокрема, ЖК "Signature", де Віра Прокопіва придбала нерухомість невдовзі після початку повномасштабного вторгнення.
У другій частині розслідування Bihus.Info йдеться про те, що двоє друзів Прокопіва, Олександр Поштарюк і Андрій Стеценко, через приватні компанії стали власниками принаймні шести об'єктів нерухомості, що раніше належали місту. Обидва - земляки заступника міського голови з Івано-Франківська. Перший, Поштарюк, є другом родини, багато років працював у компаніях дружини політика та його тестя, допомагав їм з нерухомістю (зокрема, стати власниками маєтку на 600 "квадратів" в елітному котеджному містечку "Коник" під Києвом).
Стеценко пов'язаний з Поштарюком - і так само, з родиною Прокопівих. Він багато років винаймав квартиру у тестя заступника міського голови, свій ФОП зареєстрував у помешканні Поштарюка. Це саме він став посередником, через якого Прокопіви, фактично, інвестували у ЖК "Signature" (дружина політика викупила житло за ціною, в 4 рази нижчою за ринкову).
Але головний акцент другої частини розслідування - саме на виведенні комунальної нерухомості й майна на двох друзів політика. Так, ТОВ "Бенефіс-Інвест" Поштарюка володіє офісним приміщенням у понад 300 кв.м, що було виведене з комунальної власності за ціною, що у декілька разів нижча за комерційну, на вул. Тарасівській у самому середмісті Києва - неподалік від "Червоного" корпуса КНУ ім. Т. Шевченка. Також Поштарюк є співвласником будівлі у 170 "квадратів" на ВДНГ, що раніше належала комунальному підприємству.
Стеценко ж володіє чималою будівлею у 460 кв.м на Трухановому острові. Це давно занедбане приміщення ресторану, але як інвестиція вона - найцікавіший об'єкт: стоїть на 2 га комунальної землі просто з виходом на пляж. Ще за часів Антитерористичної операції на Сході країни ресторан просили передати для реабілітації воїнів-АТОвців, втім, Київрада, керована на той момент Прокопівим, вирішила цю будівлю продати. Також Стеценко є власником чималої промзони (800 "квадратів" нерухомості) на Солом'янці - там розташовані СТО, гаражі, шиномонтажі, але ця ділянка є перспективною для забудови.
Зранку 22 жовтня сам Прокопів вже виступив із публічною позицією. Як і варто було очікувати, у своєму "антикризі" політик висловив дві тези: перша - "я завжди був чесним з виборцями та журналістами". Друга - "я за крісло не тримаюся".
"Я з повагою ставлюся до роботи правоохоронних органів... Тому, якщо останні будуть вбачати у моїх діях ознаки порушень, готовий і відкритий до перевірки. Для мене важлива моя репутація та чесне імʼя моєї родини. Про причини зацікавленості мною, як голова найбільшої фракції у Київраді, розумію. Працюю далі... За посаду заступника голови КМДА ніколи не тримався, тому написав заяву на звільнення на імʼя Київського міського голови", - зазначив у дописі на Facebook Прокопів.
Сам Кличко приблизно за годину виступив з публічною позицією - також у соцмережах: по-перше, очікує на перевірку фактів, викладених у розслідуванні, з боку правоохоронців та антикорупційних органів. По-друге, на час цієї перевірки відстороняє Прокопіва від займаної посади. Наразі ситуація виглядає, як певна домовленість: "за місце не тримаюся/відсторонений з посади".
І саме про це кажуть опозиційно налаштовані столичні політики та громадські активісти. Так, ветеран і волонтер Олег Симороз зазначив, що насправді жоден з гучних корупційних скандалів у оточенні Кличка не призвів до посадок через корупційні чи інші аналогічні звинувачення. Він наводить приклади: слідство встановило, що Володимир Бондаренко, діючий секретар Київради, підробив диплом про вищу освіту, але той продовжує керувати міськрадою. Заступник голови КМДА Микола Поворозник "відскочив" від проблем після історії з нібито хабарем, "який несли йому просто в КМДА".
"Відмазав Кличко звісно і свого любого Діму Білоцерківця у справі НАБУ щодо недостовірного декларування... Він спокійно очолює фракцію УДАР у Київраді та курує голосування по земельному та бюджетному дерибанах. Все це можливо завдяки ряду домовленостям Кличка та Офісу Президента. Занадто все глибоко завʼязано, потоки розподілені ще у 2019 році. Всі корупційні процеси в столиці працюють чітко як механізм і це все звісно "не помічають", ані центральна влада, ані правоохоронні органи", - зазначає Симороз.
Втім, зараз це може не мати вирішальної ролі. Адже протиріччя між міською владою у Києві та центральною виконавчою владою (а Кличко, нагадаємо, є не лише мером, а й головою КМДА - відтак, підзвітний Кабміну) посилилися - а надто з моменту, коли сталися історії з Миколою Поворозником чи, тим більше, Дмитром Білоцерковцем. Днями Кличко, як очільник Асоціації міст України, відкриваючи захід цієї організації, заявив про тиск з боку правоохоронців та силових структур на муніципалітети в країні.
"Через численні оперативні дії правоохоронців, їх клопотання до судів, масово заблокована робота багатьох муніципалітетів чи комунальних підприємств. Люди або відсторонені, або обмежені в виконанні своїх обов’язків, або деморалізовані... Правління Асоціації ухвалило рішення про посилення юридичної служби, щоб допомогти всім, хто цього потребує", – сказав Кличко під час заходу.
Йдеться про чергову публічну заяву мера. Відтак, питання про те, чи діють ще колишні домовленості між владою у місті та умовним "центром" - складне. Якщо це не так, Кличкові, найімовірніше, доведеться "віддати" Прокопіва без бою - так само як навесні 2024 року після аналогічного розслідування Bihus.Info він позбувся фігури колишнього директора КП "Київський метрополітен" Віктора Брагінського. А у структурі міської влади заступник голови КМДА є надто важливою фігурою, на відміну від директора підземки. Адже він є зв'язковою ланкою між Кличком та його найбільшим політичним соратником, Петром Порошенком.
"Прокопів - не рядовий депутат. Він — важливий складник команди Петро Порошенко, він підлеглий Сергій Березенко. Березенко — важливий складник будівельної мафії міста Києва. Дійова особа картини, яку вилучили з офісу Максим Микитась "Укрбуд", звинуваченого у численних порушеннях закону і зараз під слідством", - писала у грудні 2023-го тоді ще депутатка від "Слуги народу" Мар'яна Безугла.
Слід зазначити: ще з часів "Віденської змови" від зими-весни 2014 року, коли Віталій Кличко і Петро Порошенко розподілили впливи в країні, обидва топ-політики дотримувалися певного статус-кво. Тоді, нагадаємо, за участі олігарха Дмитра Фірташа та посередника, екс-голови Адміністрації президента Януковича, Сергія Льовочкіна у Відні було прийнято рішення про балотування Порошенка на посаду президента, а Кличка - у мери Києва (Кличко мав чи не вищі рейтинги, проте йому бракувало досвіду).
Відтоді УДАРівці та оточення Петра Порошенка демонструють повну "солідарність" - депутати Кличка - Оксана Продан, Віктор Чумак, той же Дмитро Білоцерковець - входили до фракції "БПП" у Верховній Раді. А нині, коли "ЄС" Порошенка вже не є панівною політсилою, її депутати усіляко підтримують Кличка у Київраді. Зі 120 депутатів міської ради саме УДАР (30 депутатів, у т.ч. - особисто Кличко) та ЄС (31 депутат) складають "більшість" - 61 голосу достатньо, аби проголосувати будь-яке питання.
Навіть у моменти, коли "Євросолідарні" депутати робили політичні демарші, нібито відмовляючись голосувати за певні питання, це не руйнувало умовної "коаліції": потрібні голосування проводилися за рахунок менших груп, як-от "Єдність" (14 депутатів), "Батьківщина" (12 людей) чи "Голос" (8), а також "колишніх регіоналів" - їх у Київраді дванадцятеро.
Аж от тепер Кличко усуває від керівництва містом Прокопіва. А він фактично є не просто керівником "ЄС" у Київраді, а й "VIP-комунікатором" між Порошенком і Кличком та одним з гарантів стабільності ситуації у Київраді. І одна справа, якщо історію вдасться "спустити на гальмах", як у випадку з іншими, переліченими Олегом Симорозом, людьми з оточення Кличка - тоді конструкція залишиться монолітною. Зовсім інша - якщо Кличкові доведеться пожертвувати Прокопівим, який враз став токсичним, заради виживання власного політичного проєкту - адже не секрет, що міський голова збирається балотуватися на посаду президента, щойно буде можливо провести вибори.
У такому разі можна очікувати на декілька реакцій з боку партнерів по неформальній коаліції у Київраді. По-перше, сторона "ЄС" може "образитись" (навіть якщо між самими Порошенком та Кличком стосунки збережуться приязні - а так воно, найімовірніше, й буде). Тоді 31 депутат формально перестане тиснути кнопки "за" важливі для міста, чи бенефіціарів голосувань, питання: з приводу землі, забудови чи фінансів. А це - питання перерозподілу, у тому числі, коштів, необхідних для виборчої кампанії Кличка.
Це, як вже показала практика від зими 2024-го, - складна, але не вирішальна для Київради ситуація: допоможуть "Єдність", "Батьківщина" та колишні "регіонали". Втім, кожен голос стане на вагу золота - у випадку з Київрадою це може підвищити загальну вартість питань, що приймає міська рада. Другою реакцією може бути блокування роботи у постійних комісіях Київради. Якщо для комісії з питань бюджету, куди входить загалом 30 депутатів, відсутність голосів трьох від "ЄС" не буде критичною, то для Регламентної комісії, де з п'яти депутатів одразу троє - члени "Євросолідарності", питання вирішальне.
Якою буде реакція на історію з Прокопівим та звільненням (у разі, якщо Кличко піде на такий радикальний крок), фракції "ЄС" у Київраді - цікаве питання. Публічних заяв з боку депутатів Київради чи Верховної Ради поки не було. Інформатор спробував зв'язатися з кількома депутатами, але вони не брали слухавки, а Дмитро Білоцерковець, керівник фракції у Київраді, взагалі відімкнув телефон.
Але є й неформальний барометр підтримки "свого" депутата (і заступника Кличка) з боку соратників Порошенка. Це реагування політиків на його допис: "лайки" чи іншу форму підтримки продемонстрували багаторічна помічниця Петра Порошенка, нардепка від "ЄС" Ніна Южаніна, її колега Максим Саврасов, медійник, що з 2014 року працював на штаб БПП, а згодом "Євросолідарності", депутат облради від цієї ж партії Володимир Горковенко та депутати Київради - Владислав Турець і Дінара Хабібуллаєва (вона вважається близькою до Марини Порошенко).
А от з боку "Слуг народу" у Київраді надходять дратівливі сигнали про те, що цього разу "відсидітися" не вдасться. Так, Андрій Вітренко, очільник фракції, написав ядучий пост у соцмережах, де передав "вітання" одразу двом заступникам Кличка від "Євросолідарності" - це і Прокопів, і Костянтин Усов.
"Соратники Петра Порошенка протягом багатьох років цинічно грабують місто, використовуючи виконавчий орган Київської міської ради. Відповідальність, політична також, має свої імена. Незалежні журналісти вже надали оцінку діяльності заступника Прокопіва, а громада давно вимагає звільнення заступника Костянтина Усова, реєструючи відповідні петиції... Ми вимагаємо звільнення заступників", - написав Вітренко у власному Telegram-каналі.
Показовий момент: муніципальний телеканал "Київ", який цілий тиждень "не помічав" розслідування і скандалу, пов'язаного з ним, видав одразу два, дуже лаконічні, повідомлення: перше - про відсторонення Прокопіва, друге - про його заяву на звільнення. Так само відреагувало видання "Вечірній Київ", що також фінансується з міського бюджету, щоправда, воно подало лише одне повідомлення.
Зрештою, найближчим часом ситуація у столичній владі залишатиметься "підвішеною". Все буде залежати від того, чи підійдуть антикорупційні та правоохоронні органи з питання формально, чи проведуть дійсно ґрунтовні перевірки, після яких будуть відкриті кримінальні справи щодо незаконного збагачення. В другому випадку питання явно матиме великі політичні наслідки.
Нагадаємо, великий скандал із Прокопівим почався 15 жовтня, коли журналісти Bihus.Info опублікували велике розслідування про заступника Віталія Кличка. Виявилося, що заступник голови КМДА Володимир Прокопів через близьких до себе осіб і членів родини володіє цілою колекцією елітної нерухомості в численних ЖК та офісних центрах столиці.
А вже зранку 22 жовтня 2024-го Міський голова Києва Віталій Кличко відсторонив Прокопіва від виконання обов'язків на час проведення перевірки фактів журналістського розслідування. Рішення напевно не було простим для міського голови, адже Прокопів є частиною домовленостей з Європейською Солідарністю і Петром Порошенком про співпрацю у Київраді.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.