Про справжню оргію новин ще не надходило, але анонс став “вірусним” у соцмережах. Психологи дають багато пояснень цій популярності - в тому числі й інформаційна атака на ворога. Як і вся війна, феномен Щекавиці не мине безслідно для українського менталітету.
Тролінг підхопили не тільки користувачі соцмереж, а й рекламні кампанії. Розповідаємо, чому це так чіпляє людей зараз, на фоні довготривалої війни і ядерної загрози.
За словами психологині Оксани Наливайко, це спосіб втекти від воєнних новин, адже всі вони дуже травматичні та важкі для свідомості людини. Ясна річ, що оргія на Щекавиці - це малоймовірна подія. Але припущення, що таке може бути, фантазія дає відчуття, ніби війна закінчилася або життя продовжується. Окрім того, оргії були розповсюджені й у давніх слов'ян, таким чином жінки та чоловіки демонстрували свою живучість.
"В нашому інформаційному полі зараз багато про смерть, і ядерні погрози тільки посилюють цей фон. А оргія і секс - це про життя, яке перемагає попри все. До того ж, є певне послаблення соціального контролю, тому що певні правила вже перестають мати таку владу перед обличчям руйнівної загрози", - сказала психологиня Ганна Збаранська.
Психолог Максим Реуцький відзначив, що оргія завжди була святом раптовості зв’язків, життя і скороминучості тілесних насолод. Він припускає, що такі жарти зараз поширені не тільки в Україні, а й і в інших країнах також. Оксана Наливайко ділиться досвідом з роботи психолога. Коли вона працює зі страхом смерті, часто ставить клієнтам запитання: "Що б ви робили, якби світу залишалось всього три дні?". Ніхто не збирається вбивати або заробляти мільйон. Більшість людей хотіли б сказати щось важливе комусь, зайнялися б сексом, коли і як захочеться. Молоді люди віком 17-18 років часто відповідають, що жалкували б про життя, яке так і не відбулося. Власне, це відчуття і призводить до бажання жити тут і зараз.
"Таке зіткнення зі смертю, з її близькістю дає людині повернення до реальності і розуміння, що відкладати на завтра життя не вийде. Це відчуття, що в разі ядерного вибуху вже немає чого втрачати і нема чого соромитись, можна робити все", - каже психологиня.
Оксана Наливайко каже, що він завжди ефективно спрацьовує в інформаційній війні. Ми сміємось над ворогом та показуємо, що ми - вільний народ і робимо все, що заманеться. Водночас противник бореться з національними меншинами, проявами сексу і волі свого народу.
Максим Реуцький каже, що наразі ми переживаємо страх смерті, а фантазії дають змогу тікати від чогось актуального. На його думку, фантазії та жарти - це нормальний спосіб зняти загальне напруження і загрози вселенського апокаліпсису і смерті. А секс символізує продовження життя і відчуття того, що ти живеш.
Оксана Наливайко теж вважає, що страх війни та ядерної катастрофи присутній. Проте українці демонструють, що їм не страшно, це поєднання і є захисною реакцією.
Те, що пригортає увагу першочергово. Ганна Збаранська сказала, що тема сексуальності в нашій культурі табуйована, тому жарти “про це” отримують швидше розповсюдження. Також поширенню сприяє ефект тренду.
З останнього пункту виникає логічне питання - чи означає “феномен Щекавиці” про те, що ставлення до сексу в українців змінилося?
Є всі підстави вважати, що ставлення до сексу в українців зміниться - так думає Оксана Наливайко. За її словами, багато хто актуалізує свої бажання і те, що вони відтерміновували.
"Актуалізують те, що вони живуть не так і не з тими, як хочуть. Займаються сексом не так, як хочуть. Або взагалі цим не займаються. Дуже багато чого змінюється зараз у свідомості людей".
І справа не тільки в табуйованості цієї теми. Психологиня сказала, що після війни українці багато в чому зміняться. Це стосується і їхнього ставлення до політики, грошей, життя. Наразі основне питання, яке часто підіймається, - це питання самоідентифікації. Люди запитують себе, хто вони і що зробили для підтвердження власної національної ідентичності.
"Путін зробив для української самоідентифікації стільки, скільки не зробив жоден з президентів", - відзначає фахівчиня.
Максим Реуцький теж звернув увагу, що ставлення до сексу спрощується, і так часто буває в ситуації війни. Перед обличчям небезпеки життю люди зазвичай розмовляють про це розкутіше і спокійніше, і це добре. Однак психолог не виключає того, що потім тема буде більше табуйованою.
А Ганна Збаранська вважає, що феномен Щекавиці є скоріше проявом більшої відкритості - він саме з'являється зараз в нашій культурі. Тобто це скоріше наслідок, а не причина.
"Все ж таки, зараз є більш масштабні фактори, що впливають на зміни в нашому менталітеті", - каже фахівчиня.
Після погроз путіна щодо використання ядерної зброї в українських соцмережах поширилися жарти про нібито заплановану оргію на горі Щекавиця в разі вибуху. Ця історія отримала своє продовження в численних мемах. Невдовзі тренд підхопили відомі бренди, використавши це у рекламних кампаніях.
І навіть прессекретар Президента Сергій Нікіфоров відповів іронічно на жарт про Щекавицю під постом про термінові збори РНБО, які на завтра оголосив Президент Зеленський.
Раніше ми писали про скандал з СЕО Yakaboo Іваном Богданом - він зробив сексистську заяву. Як на це відреагували в компанії - читайте тут.
Всі новини про життя в Києві під час війни читайте в розділі— ВІЙНА.
Більше новин в нашому Telegram-каналі. Якщо ви стали свідком надзвичайної ситуації чи аварії, виявили небезпечний предмет, бездиханне тіло, помітили вогонь чи підпал, повідомте про це 101, 102 та 103, а також напишіть у нашому Telegram-чаті. Приєднатися до нього можна ТУТ.
Софія Єлагіна