Як Кинджал, але на морі: що відомо про ракети Циркон, якими цілили у Київ 25 березня

Читать на русском

Київ атакували подібними ракетами вже мінімум двічі, і кожного разу ППО ефективно збивала підступні надшвидкісні "Циркони", розроблені для боротьби з корабельними групами

Читать на русском
Київ атакували за допомогою ракет "Циркон" - що це за зброя
Так виглядає уламок збитої над Києвом ракети, ймовірно - "Циркону". Фото Defence Express

Київ атакували подібними ракетами вже мінімум двічі, і кожного разу ППО ефективно збивала підступні надшвидкісні "Циркони", розроблені для боротьби з корабельними групами

Під час вранішньої ракетної атаки на Київ 25 березня російські війська задіяли новітні зразки зброї. Йдеться про ракети "Циркон", гіперзвукові протикорабельні наробки росіян, що були прийняті на озброєння вже під час повномасштабної війни - 4 січня 2023 року. Інформатор розповідає про небезпеку цієї зброї, а також про те, чи можуть українські захисники неба її подужати. Спойлер: це можливо, і робилося ППО Києва вже двічі.

Два випадки збиття у Києві

У ракетній атаці на Київ зранку 25 березня 2024 року були дві дивні деталі. По-перше, ворожі ракети прилетіли "серед білого дня" - такої зухвалості окупаційні війська не дозволяли собі вже давно. По-друге, вибухи у столиці пролунали майже одразу після того, як спрацювала система оповіщення про повітряну тривогу. По-третє, ракети летіли з Криму, що також важливо.

Обидва перших фактори свідчать про неординарність обстрілу. Відповідь про те, чому це саме не рядова ракетна атака, невдовзі надало спеціалізоване оборонне видання Defence Express. За даними фахівців, під час нинішньої атаки було застосовано ракети 3M22 "Циркон" - новітню російську розробку, гіперзвукові протикорабельні ракети.

"Сьогодні ворог запустив "Циркони", які були збиті безпосередньо над Києвом. Про це, як стало відомо Defence Express з власних джерел, говорить результат першочергового аналізу уламків двох ракет, які були збиті, але впали у межах столиці", - пише видання.

Той факт, що по Києву били саме "Цирконом", підтвердив і керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко (написав лаконічний пост у соцмережах), а також прес-секретарка Сил оборони півдня Наталка Гуменюк. Відтак, це вже другий офіційно задокументований випадок застосування такої зброї по Києву. Перший стався ще 7 лютого: тоді уламки ракети, пошкодженої українським ППО, впали у Деснянському районі столиці.

"Дебютний" обстріл саме "Цирконами" підтвердили напочатку лютого експерти групи Monitor, яка відстежує пуски російських ракет. Тоді її фахівці звернули увагу на нетрадиційну для російських ракет траєкторію під час вранішньої ракетної атаки на Київ. Також було встановлено, що ракети запускали з території окупованого Криму – з універсального вертикального пускового контейнера, можливо – 3С-14. Також були знайдені специфічні уламки, що ідентифікували як рештки саме "Циркону".

"Подолання гіперзвукового рубежу не відмічали, характеристики польоту схожі на гібрид "Кинджала" та "Онікса", стверджували к групі Monitor щодо можливого застосування ракети "Циркон" 7 лютого.

Неймовірна швидкість та два ступені

Проєкт розробляли з 2011 року, відповідав за зброю конструктор Олександр Леонов та "НПО машиностроения". Навіть в умовах, коли санкцій не було, з випробуваннями не поспішали – їх було менше ніж 10, що доволі дивно для зброї такої важливості. Проєктна ж ціль ракети – ураження кораблів (фрегатів, авіаносців) та наземних об'єктів. Тобто Росія готувала її з прицілом на можливе протистояння з США та їхніми численними авіаносними групами.

Донині не було жодного фото ракети ЗМ22 "Циркон", лише малоякісні відео з її пуском від військового відомства рф. Під питанням залишаються і її характеристики, бо у рф спочатку заявляли про дальність у 400 км та швидкість у 6 Махів, згодом про 600 км, потім про 1000 км та з 9 Махів. Вага бойової частини у різних джерелах декларується на рівні від 300 до 500 кг.

Запуск "Циркону" з ракетного крейсера (одне з небагатьох відео) та реконструкція зовнішнього вигляду від КНДІСЕ
Запуск "Циркону" з ракетного крейсера (одне з небагатьох відео) та реконструкція зовнішнього вигляду від КНДІСЕ

Носіями "Циркону" є кораблі північного флоту рф. Ймовірно, існують і наземні носії (про це трохи далі). У ракеті, припускають фахівці, є два ступені: перший є твердопаливним розгінним, другий - прямотічним повітряно-реактивним. Стеля польоту, тобто максимальна висота, складає 28 км. А наведення на ціль здійснюється за допомогою супутника чи розвідувального літака.

Найцікавішою особливістю ракети є її надзвичайна швидкість та утворення навколо неї "плазмового мішка". Також вона здатна маневрувати у польоті, що робить "Циркони" важкодоступною мішенню для ППО. Навіть більше: нібито, має здатність маневрувати на гіперзвуковій швидкості (понад 5 махів). Втім, фахівці стверджували, що гіперзвукова швидкість у 9 мажів досягається лише на максимальній висоті польоту. Коли ж ракета заходить на ціль у щільних шарах атмосфери, швидкість уповільнюється, що робить її доступною для ППО на кшталт американського Patriot, які саме захищають Київ.

Сумніви: можливо, була інша ракета

Слід також зазначити про сумніви, що висловили фахівці. Перш за все, Повітряні сили повідомили про знищення саме двох балістичних ракет (а не крилатих, якими є "Циркони"). Про балістику може свідчити час, який минув з моменту оголошення тривоги до, власне, знищення ракет та початку "прильоту" їхніх уламків - минуло менше хвилини.

Але це ще не все. Військовий експерт Олександр Коваленко вважає, що пуск 3М22 “Циркон” з Криму взагалі неможливий. "Циркон" - не звичайна крилата ракета, як "Калібр", і для неї потрібні дуже специфічні носії - тобто, судна, наземні конструкції чи літаки, які зможуть здійснювати запуски.

"Перспективними носіями ("Циркону") є напівмертві на сьогодні ТАРКР проєкту 1144 "Орлан", а саме небоєздатнй "Петр Великий" та "Адмірал Нахімов", що перебуває у постійному ремонті. Також цю ракету можуть застосовувати АПЛ проєкту 885М "Ясень-М" та 949А "Антей", жодної з яких немає у Чорному морі", - пише Коваленко.

Військовий експерт не виключає, що для запуску "Цирконів" могли створити сухопутний мобільний носій/пускову установку. Втім, він не чув, щоб такі ракети могли б встановлювати на сухопутні носії "навіть на базовому рівні чуток", а самий процес розробки такого носія, на його думку, навряд чи під силу російському ВПК. На думку фахівців з Defence Express, пуск було здійснено зі стаціонарного БКР "Утес", який також відомий як"Объект-100" - "Сотка", або модернізованого мобільного комплексу берегової оборони "Бастіон".

Цілили в СБУ, а потрапили у спортзал одного з вишів - усі подробиці

Нагадаємо, наслідками ракетної атаки на Київ зранку 25 березня стало руйнування нежитлової будівлі - спортзалу одного з вишів у центрі міста. Також уламок ракети застряг всередині приватної садиби на столичних Осокорках. Відомо про десяток постраждалих, двом жінкам знадобилася госпіталізація.

А видання Kyiv Post написало, що дві ракети, які запустили окупанти у понеділок, 25 березня, мали вдарити по приміщеннях, де перебувають високопосадовці СБУ. Таку інформацію журналістам повідомили в спецслужбі. Мова йшла саме про "офіси" СБУ. Наразі офіційного підтвердження такої інформації не надходило.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Останнім часом в мережі та ЗМІ вибухла справжня хвиля обурення щодо Польщі. Виявилося, що вони пропонують ЄС скасувати всі торгові преференції, які Україна отримала під час війни. Прем’єр-міністр Польщі, Дональд Туск, вважає, що зараз потрібні зміни, що захищали б європейські та польські ринки і виробників. Що на це скаже політолог Андрій Золотарьов? Чи можна це розглядати як ще одну зраду від Польщі? І чи варто Україні віддавати свої життя захищаючи європейський ринок і всю Європу від російської навали?

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.