У КМДА зібрали робочу групу з науковців для порятунку пересохлої водойми на Виноградарі
У Києві попередні спроби відновити озеро Синє на Виноградарі не дали результату, тому міська влада вирішила залучити до пошуку рішення науковців і громадськість. У КМДА відбулося перше засідання Робочої групи, яка працюватиме над пошуком оптимального рішення для водойми в Подільському районі. Учасники заслухали думки профільних фахівців та обговорили можливі підходи до відновлення озера. КП "Плесо" зупинило подальші роботи за чинним проєктом, оскільки вони не дадуть суттєвого ефекту, і саме тому ініціювало створення нової робочої групи.
Заступник голови КМДА Валентин Мондриївський, директор Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату Павло Іванов, а також представники міських департаментів і комунальних підприємств, наукових та освітніх установ, науково-дослідних інститутів, підприємств і організацій, громадських і природоохоронних організацій долучилися до обговорення, про що повідомляє КМДА.
"Маємо об'єктивно оцінити ситуацію та зрозуміти, чому попередні заходи не дали очікуваного результату. Наше завдання - знайти рішення, яке допоможе зберегти озеро Синє", - зазначив Мондриївський.
За словами посадовця, потрібні ґрунтовні дослідження, аналіз усіх доступних даних і чітке розуміння того, які заходи будуть ефективними й матимуть позитивний результат. За результатами зустрічі учасники домовилися обмінятися вихідними даними, провести їх комплексний аналіз та спільно напрацювати дорожню карту і перелік необхідних заходів. Робоча група лишається відкритою: до неї можуть долучитися представники наукової спільноти, профільних установ, підприємств, громадських і природоохоронних організацій, які мають відповідну експертизу.

Озеро Синє - унікальна природна водойма Києва, яка живиться поверхневими та підземними водами. Через кліматичні чинники та антропогенне навантаження водойма стрімко обміліла: із 2018 року рівень води за Балтійською системою висот знизився на 2 метри.
У 2024 році КП "Плесо" розпочало перший етап відновлювальних робіт у межах проєкту "Розчистка та благоустрій озера Синє в Подільському районі". Втім, комплекс заходів не забезпечив запроєктованого рівня водності, а подальші роботи за чинним проєктом теж не матимуть суттєвого впливу на ситуацію - саме тому "Плесо" вирішило їх зупинити і шукати нові підходи разом із науковцями.
Раніше Інформатор повідомляв, що влітку 2025 року на місці Синього озера залишався лише котлован із брудною водою, купатися в якому місцеві мешканці боялися через мутну воду та в'язке дно. Екологи тоді назвали процес відновлення профанацією, а директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко порівняв його з лагодженням комп'ютера молотком. Також ми писали, що восени 2024 року, коли розчистка озера тільки розпочалася, на дні водойми намагалися пробитися підземні джерела, і це давало киянам надію на відродження озера.