У Києві понад 5 тисяч дерев очистили від омели: чим небезпечна ця рослина і хто винен в її розповсюдженні

Читать на русском

У багатьох регіонах поширення омели набуло катастрофічного рівня

Читать на русском
Рослини Києва
Традиційно поширюють омелу птахи – омелюхи і дрозди

У багатьох регіонах поширення омели набуло катастрофічного рівня

Паразит, що знищує зелені насадження столиці – це омела. Рослина, що живиться соками самого дерева, після чого воно всихає. Найбільше страждають м’які породи дерев, такі як осокори, верби та липи. Та з приходом тепла рослина-шкідник може поширюватись й на акації та плодові дерева. Тому у Києві регулярно проводять її видалення.

Протягом 2023 року у парках та скверах Києва з крон 5513 дерев видалили омелу. В основному це клени, липи, білі тополі. Про це повідомили у КО «Київзеленбуд».

«Паразит проростає на вершині рослини чи на її гілках, розростається зеленим густим кущем. В діаметрі може досягати 1 метра. Омела отримує воду, мінеральні та поживні речовини із рослини-хазяїна. ЇЇ розростання спричиняє всихання верхівки, а згодом і всього дерева», — зазначили у «Київзеленбуді».

Омела легко ламається під час сильних поривів вітру, чим також несе небезпеку для людини. Роботи із видалення омели тривають і зараз.
Також комунальники повідомили, що протягом 2023 року пролікували рани у 1688 дерев столиці. Крім того, підживили 58 105 дерев.

Що і хто сприяє поширенню омели в містах?

У багатьох регіонах поширення омели набуло катастрофічного рівня. А подібні територіальні експансії, за висловом англійського вченого Ч.С. Елтона, несуть у собі небезпеку «біологічних бомб».

Традиційно поширюють омелу птахи – омелюхи і дрозди. Взимку вони живляться плодами кущів чи невисоких дерев: глоду, горобини, тощо. До їхнього раціону також потрапляють і ягоди омели. 

«Поширенню омели у ХХ столітті також сприяло висаджування на безлісній території лісосмуг, які стали стартовими позиціями для подальшої її експансії. Проте найактивнішому розселенню омели посприяли синантропні птахи, зокрема, граки. Напровесні, коли виснажується запас плодів, вони до раціону включають бруньки, у тому числі й високих дерев, куди потрапляє насіння омели. Розповсюдження його наростає завдяки кількісному збільшенню особин граків та їх зосередженню взимку в містах. Зумовлено це наявністю тут сміттєзвалищ, які у цей час забезпечують до 70% живлення птахів», - зауважують фахівці.

Серед відвідуваних граками дерев домінує низка видів тополі, які інтенсивно заселяються омелою та потім служать постачальниками її насіння. Цікаво, що граки клюють бруньки цих дерев неспішно, ніби розважаючись. Подібним же чином відбувається споживання ягід омели. Птахи не накидаються на них, як голодні на їжу. Це відрізняється від того, як вони поїдають корм, залишений для голубів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.