У кабінеті головної освітянки Києва знайшли прослушку: хто й навіщо тисне на школи у столиці

Очільниця Департаменту освіти й науки КМДА розповідає, що існує загалом 26 державних органів, фіскальних і правоохоронних, що мають право перевіряти чи обшуковувати заклади освіти, і всі вони користаються з цього права, інколи зловживаючи ним

Обшук силовики Олена Фіданян освітяни Київ
За останні декілька років, каже Фіданян, їй довелося пройти 4 великих обшуки й 10 допитів. фото: Газета по-українськи

Правоохоронні органи мають надмірну цікавість до освітян у Києві. У кабінеті очільниці Департаменту освіти й науки КМДА Олени Фіданян знаходили обладнання для прослуховування. Поліцію, каже вона, більше цікавило питання того, як саме знайшли пристрої, аніж те, хто їх туди встановив. Крім того, сама вона за останні роки пройшла 10 допитів у різних правоохоронних допитах, у тому числі із "абсурдних причин", зокрема, через її рішення про заборону заходити на територію шкіл стороннім особам.

Про надмірну цікавість правоохоронців до Департаменту освіти КМДА розповіла його очільниця, Олена Фіданян, в інтерв'ю виданню "Газета по-українськи". Так, за її словами, загалом 26 правоохоронних органів нині мають право перевіряти заклади освіти у столиці, і ця тенденція не нова - таку цікавість виявляли до шкіл та дитсадків ще до початку повномасштабного вторгнення. Серед них - прокуратура, Держаудитслужба, фінансові, податкові органи, Держпраці, ДСНС, правоохоронці тощо.

"Однак із часом їхня активність суттєво зросла, а деякі з них почали діяти на власний розсуд, з'являючись із перевірками без чітко визначених підстав. А кожна така перевірка - це не один день позапланової роботи", - зауважила Олена Фіданян.

За словами головної освітянки Києва, за останні роки у її Департаменті провели чотири обшуки. Сама вона пройшла десяток допитів, у тому числі, за досить абсурдними підставами.

"Наприклад, один із допитів стосувався наказу, виданого у 2022 році, який забороняв стороннім особам заходити на територію шкіл під час воєнного стану. Це елементарна безпека дітей, але мене викликали пояснювати - чому я видала такий наказ", - розповіла очільниця Департаменту освіти журналістам.

Під час обшуків, стверджує Фіданян, вилучають величезну кількість документів, що не стосується безпосередньо того питання, з якого прийшли правоохоронці. Зокрема, більшість із даних про закупівлі вже є у відкритих електронних системах, тій-таки ProZorro, але, попри це, в освітян все одно вимагають паперові копії. Також вилучають ноутбуки "на півроку", іноді змушують працівників друкувати перелік вилучених документів.

"Крім того, у моєму кабінеті знайшли пристрої для прослуховування. Ми з колегами, як законослухняні громадяни, викликали поліцію, та на жаль їх більше цікавило - як саме ми виявили прослуховування, а не хто його встановив. І це не поодинокий випадок. Ми нічого не приховуємо. Але складається враження, що певні люди отримують зарплату з наших же податків, аби підглядати й підслуховувати", - розповіла Олена Фіданян у інтерв'ю.

Цікаво, що за часом проведення слідчих заходів деякі структури не обмежені. Так, Олена Фіданян розповіла, що, якщо прокуратура чи силовики приходять з обшуком, - заходи тривають з 09:00 до опівночі. А фінансові органи проводять перевірки впродовж півроку, і при цьому різні перевірки можуть накладатися одна на одну.

Олену Фіданян намагалися провести телефонні шахраї, а сама вона написала нарис-блокбастер про реформовану школу

Нагадаємо, в середині лютого 2025 року Інформатор розповідав, що начальниця усіх освітян столиці Олена Фіданян постраждала від телефонного шахрайства. До неї застосували один з останніх сценаріїв - отримання відправлень, які ніхто не замовляв, але забрати потрібно, бо інакше - страшний штраф.

А у листопаді 2024 року ми писали про те, що Фіданян зобразила "перереформовану" українську школу воєнних часів у коротенькому нарисі. Вийшов справжній блокбастер: вчителі потерпають від необхідності "чергувань" по кухні, свавілля батьків та колишніх власних учнів, що обрали шлях правоохоронців і тепер збиткуються з тих, хто колись ставив їм погані оцінки. Дії відбуваються на тлі повномасштабної війни зі знеструмленнями та надто пильними сусідами, ладними викликати ДСНС, щойно зобачивши відкритий вогонь.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ