Прощавай, зірко з Хрещатика: у Києві приберуть радянську символіку ще з 82 об'єктів

Читать на русском

Міська влада планує позбутися меморіальних дощок радянським письменникам, діячам часів Другої світової та революції

Читать на русском
Декомунізація Києва
У Києві приберуть зірку з будинку на Хрещатику, 25, а також меморіальну дошку Корнійчуку

Міська влада планує позбутися меморіальних дощок радянським письменникам, діячам часів Другої світової та революції

До переліку об’єктів культурної спадщини СРСР та росії, що знаходяться у Києві та підлягають демонтажу, додадуть ще 82 одиниці. Відповідне доручення видала Департаменту з охорони культурної спадщини Києва робоча група з питань усунення пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією та культурою росії та СРСР, та публічного простору Києва. Про це повідомив очільник фракції «Європейської солідарності» в Київраді, заступник мера з питань захисту довкілля Володимир Прокопів в соцмережі Facebook.

«Дали доручення Департаменту охорони культурної спадщини негайно підготувати зміни до рішення Київради (яке, нагадаю, Київрада ухвалила у липні цього року), та додати ще 56 обʼєктів, які підлягають повному демонтажу, і 26 обʼєктів (окремі елементи оздоблення) які мають бути усунені негайно», - повідомив Прокопів.

Перш за все, мова про радянську зірку на даху будинку по вул. Хрещатик, 25. Саме цю будівлю кияни називають «будинком з зіркою». В цьому будинку, виконаному в стилі «Сталінський ампір» для вищої партійної верхівки, знаходився кінотеатр «Дружба», один з перших в українській столиці. Також відомо, що в ньому проживає актор Андрій Данилко.

В додатку пояснюється, що, хоча сама по собі п’ятикутна зірка не є символікою комуністичного режиму, «експертна група взяла до уваги той факт, що у випадку зі сталінськими хмарочосами, одним з яких є будинок по вул. Хрещатик, 25, декоративний елемент зірки не був обов’язковим конструктивним елементом и встановлювався з суто ідеологічних міркувань, щоб візуально нагадувати глядачеві вежі Кремля».

З Центрального будинку офіцерів ЗСУ, згідно з планом, мають прибрати 37 зображень «будьоновців» (зазначено, що зробити це мають «у комплексі ремонтно-реставраційних робіт»). Будівлю Київського судоремонтного заводу, що по вул. Електриків на Рибальському острові, позбавлять від меморіальної дошки «героям-червоногвардійцям 1918 р.», а з території заводу «АРТЕМ» по вул. Юрія Іллєнка приберуть пам’ятник радянському партійному функціонеру Василю Власову.

З фасаду Будинку офіцерів приберуть зображення "будьонновців"
З фасаду Будинку офіцерів приберуть зображення "будьонновців"

З фасаду Національного медичного університету ім. Богомольця приберуть радянські зірки, а також серпи з молотами. З будівлі заводу «Арсенал» знімуть меморіальну табличку «Робочим арсенальцям, повсталим 1917 року»; а з будинку по вул. Гусовського - дошку «Декабристам» (уточнюється, що до декабристського руху причетні «дворяни-революціонери в російській імперії»).

Нарешті, з будинку по вул. Шовковичній, 10 нарешті приберуть меморіальну дошку Олександру Корнійчуку, «українському та радянському пропагандисту», що мешкав свого часу у цій будівлі. Раніше обурення киян викликав той факт, що меморіальну табличку Корнійчукові залишили на фасаді, хоча прибрали табличку його колишній дружині, Ванді Василевській, що висіла поряд.

Дошку Ванді Василевській прибрали ще 2016 року, а її чоловіку - залишили
Дошку Ванді Василевській прибрали ще 2016 року, а її чоловіку - залишили

 Також від залишків радянської символіки очистять станції метро - там, де цього не зробили раніше. Так, на ст.м. «Палац Україна», згідно переліку, мають прибрати мозаїчне панно «Червоноармієць» (наразі закрите), а також барельєфи з комуністичною символікою. Також остаточно заберуть елементи оздоблення зі ст.м. «Майдан Незалежності», що нагадують про комуністичне минуле.

Зазначимо, що громадянське суспільство у Києві все гучніше вимагає демонтажу пам'ятників радянської та імперської доби. Так, останніми тижнями активісти декілька разів розмальовували відповідними написами пам'ятники Олександру Пушкіну та Миколі Щорсу. Зі щита монументального комплексу "Батьківщина-мати" нарешті прибрали оздоблення у вигляді радянського герба, замінивши його на український тризуб. Ще одну зірку днями прибрали з радянського обеліска на Галицькій площі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.