Постраждали 13 історичних будівель: у КМДА підбили підсумок руйнувань в урядовому кварталі 1 січня

Серед пам'яток, що зазнали найбільших руйнувань від ворожої атаки, Будинок письменника, і будівля Раднаркомів, в яку влучили уламки Шахеда, а також, ймовірно, споруда Нацбанку, поряд з якою здійнялася пожежа

Наслідки атаки 1 січня Печерськ урядовий квартал
Серед найбільш постраждалих споруд від атаки 1 січня - житловий будинок Раднаркомів та Будинок письменника. Фото: Facebook ДОКС

У Департаменті охорони культурної спадщини КМДА підбили остаточні підсумки жахливих наслідків атаки ворожих БпЛА на Київ 1 січня 2025 року. Тоді, нагадаємо, постраждала низка будівель в урядовому кварталі, серед них - і Будинок письменника, і "будинок Раднаркомів", в який і влучили уламки Шахеда. Загалом зранку 1 січня ворог пошкодив 13 об'єктів культурної спадщини.

Про точну кількість історичних будівель, що їх пошкодила ворожа атака, повідомили у ДОКС. Так, за даними посадовців-пам'яткоохоронців, з 13 постраждалих об'єктів культурної спадщини 4 зазнали значних пошкоджень. Серед них - одна "пам'ятка національного значення", 11 - "місцевого", 9 з них - "пам'ятки архітектури", а 2 - "пам'ятки історії". Один з будинків є щойно виявленим об'єктом культурної спадщини.

"Найбільше пошкоджень зазнав житловий будинок з 56 квартирами, розташований на перехресті вулиць Банкової та Інститутської. 7 січня комісія провела нове обстеження та сформувала Акт огляду технічного стану об'єкта культурної спадщини. Будинок Раднаркомів знаходиться в суттєво пошкодженому стані та потребує протиаварійних і консерваційних робіт", - розповіди у Департаменті.

У ДОКС зазначили, що комісія виявила значні ушкодження зовнішніх архітектурно-конструктивних елементів будинку Раднаркомів. Чи не найбільше, кажуть, вибух пошкодив частину будівлі, що виходить до внутрішнього двору: там постраждали конструкції з третього поверху до самого горища.

"Оскільки це пам'ятка, спочатку мають бути проведені протиаварійні, невідкладні консерваційні роботи, а після цього має бути розроблена науково-проєктна документація та проведена реставрація", - додали у Департаменті охорони культурної спадщини.

Інші пам'ятки, що менше постраждали від вибухів, також будуть досліджувати комісії. Вони оглянуть технічний стан, визначать ступінь пошкоджень. Зокрема, це стосується й Будинку письменників: там вибуховою хвилею вибило аж 85 вікон (у 14 з них пошкоджені автентичні рами).

Як Росія атакувала Київ зранку 1 січня, та що думають активісти-пам'яткоохоронці про відновлення історичних будівель

Нагадаємо, про глобальні наслідки від атаки на Київ зранку 1 січня 2025 року Інформатор розповідав одразу після її завершення. Так, на Печерську ворожий дрон влучив у житловий будинок - той самий будинок Раднаркомів, частково зруйнувавши горішні поверхи. А у Святошині безпілотник приземлився на гаражі, спричинивши локальне загоряння. Також пошкодження отримало трамвайне депо і рухомий склад.

А вже після того, як став відомим масштаб руйнувань, зокрема, історичних та пам'ятних у Києві будівель, столичні активісти й пам'яткоохоронці почали бити на сполох. Справа в тому, що з лютого 2022 року у Києві ще не було жодного прикладу реставрації пам'яток архітектури, що зазнали істотних руйнувань від ворожих обстрілів. У кращому випадку, їх лише консервують "до кращих часів" - саме так сталося з пам'яткою на вул. Жилянській. У якості контр-прикладу наводять Львів: там за рік відновили 7 історичних будівель.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube