Перша людина, що прийшла оновлювати облікові дані для ТЦК, з'явилася перед дверима київського ЦНАП вже о 07:00 ранку, а "жива черга" тривала аж до закриття установи о 18:00
У суботу, 18 травня, набув чинності закон про мобілізацію. Військовозобов'язані українці віком від 18 до 60 років мають протягом 60 днів оновити свої облікові дані. Одним із потенційно найбільш зручних способів для цього є візит до Центру надання адмінпослуг, скорочено - ЦНАПу. Інформатор вирушив до такого Центру, щоб перевірити, чи працює там система, і як саме.
У Києві всього 11 ЦНАПів, по одному у кожному районі, плюс головний Центр на Дніпровській набережній. Як заявляла напередодні директорка департаменту ЦНАП у Києві Наталія Шамрай, до системи обліку підключили 300 адміністраторів, що працюють в установах столиці. Ми обрали для оновлення даних головний ЦНАП, що на Дніпровській набережній, 19Б у Дарницькому районі.
У суботу, 18 травня, набув чинності закон про мобілізацію. Оновити облікові дані можна у ЦНАП - це потенційно найбільш зручний спосіб, щоб не йти до ТЦК. Інформатор зробив спробу оновити свої дані в одній з установ Києва - ми вели зйомку на приховану камеру. pic.twitter.com/FzoaNhIayD
— Інформатор (@informatorua) May 18, 2024
До ЦНАПу ми дісталися після обіду. Візуально в установі до двох десятків відвідувачів, з них приблизно половина - чоловіки. Втім, вільних місць вже немає: як пояснила нам співробітниця, у перший день прийшло оновлювати дані дуже багато людей.
"Ви не встигнете сьогодні, перед вами дуже багато людей. Приходьте з понеділка, з 09:00 до 18:00, візьміть з собою свій паспорт, код і мобільний телефон", - додала адміністраторка.
Також раніше серед потрібних документів називали військовий квиток або приписне посвідчення - для тих, звісно, хто ці документи має. Зазначимо, що самої черги видно не було - відтак, скоріше за все, бажаючі оновити дані отримали талони на конкретний час та розійшлися пити каву. Всередині установи є зручний зал для очікування, тож у випадку черг відвідувачам буде, де перечекати.
Цікаво, що у соцмережах зараз обговорюють спосіб "обійти систему" - надати невірний чи застарілий номер мобільного телефону. Але ця хитрість не допоможе уникнути відповідальності: користувача ідентифікують за номером телефону, і на сам апарат в процесі реєстрації/оновлення даних має надійти смс-повідомлення.
"Актуальний номер телефона потрібно вказувати, щоб, коли прийшла повістка на актуальну адресу проживання військовозобов'язаного, після оновлення даних вже до ТЦК на проходження військово-лікарської комісії, йому могли продублювати її у повідомленні, чи навіть міг передзвонити оператор з ТЦК - будуть використані усі доступні способи зв'язку. А якщо жоден із способів оповіщення не спрацює, а громадянин не з'явиться за повісткою - він все одно отримає штраф", - пояснили Інформатору в ЦНАПі.
Також прикметно, що зранку в суботу, 18 травня, у цьому ж ЦНАПі на Дніпровській набережній черга на оновлення даних складала всього близько 20 людей. За словами Наталії Шамрай, перший військовозобов'язаний, що прийшов оновити дані, прийшов сюди ще о 7 годині ранку, щоб зайняти чергу.
"Можливо, йому хотілося бути першим. Десь о 09:20 йому вже сформувався перший витяг, і це говорить про те, що система спрацювала, вона налагоджена, програма працює - адже все-таки ми трохи переживали, що одразу вся Україна включиться в систему, буде навантаження і, можливо, технічні проблеми - але потрошки працюємо", - сказала Шамрай в ефірі "Київ 24".
Відтак, самий процес оновлення даних не займає багато часу. Від чверті години до 25 хвилин на формування витягу та підтвердження через смс - це досить прийнятні строки. Втім, затягувати з оновленням все одно не слід: навантаження, про яке кажуть у ЦНАП, ймовірне під час максимального напливу відвідувачів напочатку літа.
Зазначимо, що влада вирішила проблему оновлення даних у ТЦК, використавши наявну систему ЦНАПів, через повільні темпи роботи самих ТЦК. Адже, як показало моделювання процесу самого уточнення даних журналістами видання "Тексти", навіть у випадку, якщо ТЦК перейдуть на посилений режим несення служби, провести роботу з усіма, хто має стати на облік, за 60 днів буде неможливо.
Тим часом, напередодні, 16 травня, Інформатор повідомляв, що до столичних ТЦК уже доставлено 2319 ухилянтів. Всього наразі в розшуку перебувають 5833 особи, які ухиляються від мобілізації. Причому ще місяць тому кількість доставлених громадян, за даними ТЦК, складала 1416 осіб. Виходить, що за місяць копи розшукали та відвезли до військкоматів близько тисячі чоловіків.
Також ми розповідали про кумедний фейк про НТУУ КПІ ім. Ігоря Сікорського, який почала розповсюджувати роспропаганда ще у квітні. У Центрі протидії дезінформації помітили "качку" про студентські гуртожитки КПІ у ворожих Telegram-каналах: нібито тим, хто "забув" оновити власні дані в ТЦК, заблокували картки для проходу в кампус. Фальшивка виявилася дешевою - доступ до гуртожитків для студентів ніхто не блокував.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.